Narodziny nowego miasta. 16 wyjątkowych zdjęć Stargardu zaraz po wojnie

Grzegorz Drążek
Grzegorz Drążek
Udostępnij:
W centrum Stargardu oglądać można wystawę przygotowaną przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie. Są na niej plansze ze zdjęciami powojennego Stargardu.

Stargardzcy muzealnicy przygotowali wystawę z okazji 75 rocznicy zakończenia II wojny światowej i przypadającego dzisiaj, 12 maja Dnia Pionierów Stargardu.

Wystawa nosi tytuł "Stargard. Narodziny nowego miasta. W 75-lecie Polskiego Pomorza Zachodniego". Wystawa stanęła w centrum Stargardu, w pobliżu ulicy Dworcowej. Opracowaniem wystawy, przygotowaniem tekstów i doborem fotografii, zajmowała się Jolanta Aniszewska, zastępca dyrektora do spraw naukowych MAH w Stargardzie. Są na niej plansze z archiwalnymi zdjęciami i opisami.

W czasie epidemii koronawirusa nie wszyscy wychodzą z domów, nie każdy też może zobaczyć wystawę w centrum Stargardu. Żeby więc wszyscy mogli zobaczyć tę wyjątkową ekspozycję, prezentujemy plansze z wystawy w galerii zdjęć.

Na wystawie można zobaczyć herb miasta na zniszczonej fasadzie ratusza, mury obronne i basztę Morze Czerwone w roku 1945, powojenny widok obecnej ulicy Kazimierza Wielkiego, przedstawiono ogólny widok zniszczonego Starego Miasta, jest zniszczona kamienica gotycka, w której tle widać ratusz, Brama Pyrzycka i ruiny kamienic obok, jest fotografia z roku 1947 przedstawiająca czyn społeczny pracowników starostwa powiatowego w Stargardzie, jest grupa pionierów Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego, są pocztowcy w baraku na dworcu w Stargardzie, na fotografii z roku 1946 uwieczniono pochód pierwszomajowy jest procesja Bożego Ciała w roku 1946, stargardzcy harcerze we wrześniu 1945 roku i prekursorzy harcerstwa w STargardzie na stadionie przy ulicy Brzozowej na zdjęciu z roku 1947 uwieczniono jak mieszkańcy usuwają gruz, jest pocztówka przedstawiająca budynek niemieckiej Kasy Oszczędnościowej, a od 12 maja 1945 roku siedziby polskich władz Stargardu, jest także mapa Pomorza Przyodrzańskiego z roku 1946.

Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, z kroniki poczty, ze zbiorów prywatnych, z kroniki ZNTK, jest fotografia autorstwa Henryka Dziurli, zdjęcie autorstwa Zofii Krzymuskiej, fotografia autorstwa J. Bułhaka (wszystkie te zdjęcia ze zbiorów WKZ w Szczecinie), jest fotografia z zasobów Biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego, której kopia cyfrowa jest w zbiorach MAH w Stargardzie, jest zdjęcie autorstwa Jerzego Patana ze zbiorów MAH w Stargardzie, jest mapa w opracowaniu B. Czwójdzinskiego ze zbiorów MAH w Stargardzie, pocztówka ze zbiorów MAH w Stargardzie.

Koordynatorem wystawy jest Gmina Miasto Stargard.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie