Nasza Loteria

Narodziny nowego miasta. 16 wyjątkowych zdjęć Stargardu zaraz po wojnie

Grzegorz Drążek
Grzegorz Drążek
W centrum Stargardu oglądać można wystawę przygotowaną przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie. Są na niej plansze ze zdjęciami powojennego Stargardu.

Stargardzcy muzealnicy przygotowali wystawę z okazji 75 rocznicy zakończenia II wojny światowej i przypadającego dzisiaj, 12 maja Dnia Pionierów Stargardu.

Wystawa nosi tytuł "Stargard. Narodziny nowego miasta. W 75-lecie Polskiego Pomorza Zachodniego". Wystawa stanęła w centrum Stargardu, w pobliżu ulicy Dworcowej. Opracowaniem wystawy, przygotowaniem tekstów i doborem fotografii, zajmowała się Jolanta Aniszewska, zastępca dyrektora do spraw naukowych MAH w Stargardzie. Są na niej plansze z archiwalnymi zdjęciami i opisami.

W czasie epidemii koronawirusa nie wszyscy wychodzą z domów, nie każdy też może zobaczyć wystawę w centrum Stargardu. Żeby więc wszyscy mogli zobaczyć tę wyjątkową ekspozycję, prezentujemy plansze z wystawy w galerii zdjęć.

Na wystawie można zobaczyć herb miasta na zniszczonej fasadzie ratusza, mury obronne i basztę Morze Czerwone w roku 1945, powojenny widok obecnej ulicy Kazimierza Wielkiego, przedstawiono ogólny widok zniszczonego Starego Miasta, jest zniszczona kamienica gotycka, w której tle widać ratusz, Brama Pyrzycka i ruiny kamienic obok, jest fotografia z roku 1947 przedstawiająca czyn społeczny pracowników starostwa powiatowego w Stargardzie, jest grupa pionierów Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego, są pocztowcy w baraku na dworcu w Stargardzie, na fotografii z roku 1946 uwieczniono pochód pierwszomajowy jest procesja Bożego Ciała w roku 1946, stargardzcy harcerze we wrześniu 1945 roku i prekursorzy harcerstwa w STargardzie na stadionie przy ulicy Brzozowej na zdjęciu z roku 1947 uwieczniono jak mieszkańcy usuwają gruz, jest pocztówka przedstawiająca budynek niemieckiej Kasy Oszczędnościowej, a od 12 maja 1945 roku siedziby polskich władz Stargardu, jest także mapa Pomorza Przyodrzańskiego z roku 1946.

Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, z kroniki poczty, ze zbiorów prywatnych, z kroniki ZNTK, jest fotografia autorstwa Henryka Dziurli, zdjęcie autorstwa Zofii Krzymuskiej, fotografia autorstwa J. Bułhaka (wszystkie te zdjęcia ze zbiorów WKZ w Szczecinie), jest fotografia z zasobów Biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego, której kopia cyfrowa jest w zbiorach MAH w Stargardzie, jest zdjęcie autorstwa Jerzego Patana ze zbiorów MAH w Stargardzie, jest mapa w opracowaniu B. Czwójdzinskiego ze zbiorów MAH w Stargardzie, pocztówka ze zbiorów MAH w Stargardzie.

Koordynatorem wystawy jest Gmina Miasto Stargard.

od 16 lat
Wideo

Lucyna Nenow - wizyta prezydenta Dudy w Jaworznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto