Nowe świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS. Zobacz, kto ma otrzymać pomoc

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Prowadzisz działalność w jednym z tych obszarów? Możesz zostać zwolniony ze składek ZUS. 

 Oto lista głównych kodów PKD, które mają uprawniać do zwolnienia.
Prowadzisz działalność w jednym z tych obszarów? Możesz zostać zwolniony ze składek ZUS. Oto lista głównych kodów PKD, które mają uprawniać do zwolnienia. Pxhere.com
Udostępnij:
Niektóre osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny dostać dodatkowe wsparcie od rządu: świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS. Wyjaśniamy, kogo mają objąć zmiany i na jakich zasadach.

Prawdopodobnie od 20 września ponownie będzie można skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS. Zgodnie z projektem tzw. tarczy antykryzysowej dla branży turystycznej, przyjętym przez Sejm 14 sierpnia 2020 r., firmy, które najbardziej ucierpiały przez koronawirusa, będą mogły uzyskać zwolnienie za okres od czerwca do sierpnia 2020 roku. Zwolnienie obejmie:

  • składki na ubezpieczenie społeczne
  • składki na ubezpieczenie zdrowotne
  • składki na Fundusz Pracy
  • składki na Fundusz Solidarnościowy
  • składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych

Kto skorzysta ze zwolnienia ze składek ZUS?

Zwolnienia ze składek ZUS przeznaczone są głównie dla firm związanych z branżą turystyczną. Aby uzyskać zwolnienie, należy złożyć wniosek drogą elektroniczną, przez PUE ZUS. Zgodnie z projektem ustawy wniosek powinien wpłynąć do ZUS do 30 listopada. Trzeba będzie dołączyć do niego:

  • oświadczenie o rodzaju przeważającej działalności
  • oświadczenie potwierdzające spadek przychodu

Przedsiębiorca z branży turystycznej będzie mógł ubiegać się o zwrot składek, jeżeli był zgłoszony jako płatnik składek od 31 maja 2020 roku. Kolejny warunek, który trzeba spełnić, dotyczy spadku przychodów. Przychód wnioskodawcy w pierwszym miesiącu kalendarzowym, za który jest składany wniosek o zwolnienie ze składek, powinien być o co najmniej 80% niższy niż przychód uzyskany w analogicznym okresie 12 miesięcy wcześniej.

O tym, czy będzie należało się zwolnienie z ZUS, zadecyduje także główny kod PKD podany przy rejestracji działalności gospodarczej. Zwolnienia mają przysługiwać przedsiębiorcom prowadzącym działalność turystyczną, ale także osobom zajmującym się wynajmem i dzierżawą maszyn i urządzeń, organizacją wystaw, targów i kongresów bądź wydarzeń rozrywkowych i rekreacyjnych, jak również samym artystom. (Pełną listę kodów PKD uprawniających do zwolnienia przedstawiamy w galerii zdjęć.)

Kto dostanie zwrot składek ZUS?

Dotychczas ze zwolnienia można było skorzystać tylko wówczas, gdy składki nie zostały opłacone. Teraz firmy, które opłaciły składki, a jednocześnie złożyły wniosek o zwolnienie, będą miały nadpłatę na poczet przyszłych składek, albo uzyskają pełen zwrot wpłaconych środków.

Wnioski o zwolnienie ze składek ZUS za marzec, kwiecień, maj można było składać do końca czerwca. Ze zwolnienia ze składek ZUS można było skorzystać w marcu, kwietniu i maju. Zwolnienie ze składek ZUS objęło ok. 2 mln firm. Łączna suma zwolnień wyniosła blisko 12 mld zł, a łączna kwota przyznanych świadczeń postojowych sięgnęła niemal 5 mld zł.

Ponieważ niektórzy przedsiębiorcy opłacili składki, a jednocześnie złożyli wniosek o umorzenie składek, w rzeczywistości zwolnień powinno być więcej. Dlatego ZUS postanowił ponownie rozpatrzyć wnioski.

Przedsiębiorcy nie będą musieli ponownie wnioskować o ich rozpatrzenie. Urzędnicy sprawdzą, czy została dokonana nadpłata. Jeżeli decyzja będzie pozytywna, przedsiębiorca może wnioskować o zwrot nadpłaty. Nadpłacone środki da się odzyskać po 20 września, kiedy to urzędnicy zaczną weryfikować i rozpatrywać wnioski.

Jeżeli osoba uprawniona do zwolnienia opłaciła już składki ZUS, otrzyma zwrot w wysokości nominalnej wartości składki. Jest o tym mowa w art. 24 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266, 321, 568 i 695). Wynika z niego, że “opłacone należności z tytułu składek, które zostały zwolnione z obowiązku opłacania na podstawie ust. 8, podlegają zwrotowi na zasadach określonych”.

Kto otrzyma dodatkowe świadczenie postojowe?

Oprócz zwolnienia ze sładek ZUS, firma objęta tarczą antykryzysową dla branży turystycznej, która zawiesiła prowadzenie działalności gospodarczej po 31 sierpnia 2019 r., jej działalność gospodarcza ma charakter sezonowy i w 2019 r. była prowadzona maksymalnie przez 9 miesięcy, może ubiegać się o dodatkowe świadczenie postojowe w kwocie 2080 zł (80% minimalnego wynagrodzenia) lub 1300 zł (50% minimalnego wynagrodzenia, jeżeli przedsiębiorca rozlicza się na karcie podatkowej i jest zwolniony z podatku VAT). Listę głównych kodów PKD kwalifikujących do świadczenia postojowego zamieściliśmy w galerii zdjęć.

500 plus. Od lutego 2022 nowy nabór - wnioski tylko online

Wideo

Materiał oryginalny: Nowe świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS. Zobacz, kto ma otrzymać pomoc - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie