Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

10 najgorzej rokujących nowotworów. Często przebiegają bezobjawowo, a pierwsze sygnały łatwo przeoczyć. Sprawdź, o jakich chorobach mowa

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Według raportu National Cancer Institute (NCI) te nowotwory cechują się największą śmiertelnością. Dowiedz się z kolejnych slajdów, które nowotwory mają najniższy wskaźnik przeżycia w ciągu 5 lat od zdiagnozowania.
Według raportu National Cancer Institute (NCI) te nowotwory cechują się największą śmiertelnością. Dowiedz się z kolejnych slajdów, które nowotwory mają najniższy wskaźnik przeżycia w ciągu 5 lat od zdiagnozowania. stokkete/123RF
Nowotwór to nieprawidłowa tkanka, która rozwija się z uszkodzonej komórki w organizmie. Większość chorób nowotworowych zdiagnozowanych we wczesnym stadium rozwoju stosunkowo dobrze rokuje. Jednak istnieją takie, które początkowo mogą nie dawać objawów, a wykrycie ich w stadium zaawansowanym znacznie pogarsza rokowania. Sprawdź, które nowotwory mogą znacznie skrócić życie według raportu National Cancer Institute (NCI).

Spis treści

Czym jest nowotwór?

Nowotwór to nieprawidłowa tkanka, która rozwija się z uszkodzonej komórki w organizmie. W wyniku niekontrolowanych podziałów zaczyna się namnażać, co skutkuje powstawaniem guza nowotworowego. W tym momencie organizm przestaje kontrolować proces podziału, a układ immunologiczny nie jest w stanie zwalczyć patologicznych komórek.

Szacuje się, że ok. 5-10 proc. wszystkich nowotworów jest dziedziczne.

Nowotwory można podzielić na łagodne oraz złośliwe, zwane rakiem. Znacznie większą grupę stanowią zamiany o charakterze łagodnym, w których komórki nowotworowe podobne są do zdrowych tkanek.

Nowotwory o największej śmiertelności. Sprawdź, o jakich mowa

W przypadku raka komórki naciekają na okoliczne tkanki oraz mają zdolność do tworzenia się przerzutów w węzłach chłonnych, a nawet w odległych narządach. Komórki nowotworowe mogą również niszczyć ściany naczyń krwionośnych, przez co dostają się do krwi i rozsiewają się po całym organizmie, tworząc nowe guzy nowotworowe.

Najczęściej występujące nowotwory w Polsce

Każdego roku w naszym kraju ponad 160 tys. osób zapada na nowotwór, a liczba ta z roku na rok staje się coraz większa. Szacuje się, że do 2030 r. w Polsce zapadalność na raka będzie wynosiła ok. 200 tys. nowych przypadków rocznie.

Z danych opublikowanych w raporcie „Health at a Glance 2021” wynika, że wskaźnik zachorowania na nowotwory w naszym kraju jest dość wysoki i wynosi ok. 267 nowych przypadków nowotworów na każde 100 tys. mieszkańców. Wskaźnik ten jest jednak niższy niż średnia krajów należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która wynosi 294 przypadki/100 tys. osób.

Czy to znaczy, że w naszym kraju leczenie nowotworów jest skuteczne? Wręcz przeciwnie, ponieważ wskaźnik zgonów z powodu raka jest jednym z najwyższych wśród państw OECD i wynosi 228 zgonów/100 tys. mieszkańców, podczas gdy średnia umieralności dla wszystkich krajów wynosi ok. 191 zgonów/100 tys. osób.

W raporcie „Health at a Glance 2021” wykazano również, że najczęstszą przyczyną zgonów, spowodowanych przez nowotwory w 2019 r. były:

Zobacz: Krajowa Sieć Onkologiczna od kwietnia 2023 r. Pacjenci z nowotworami będą leczeni szybciej i pod opieką koordynatora. Co jeszcze się zmieni?

Jakie są najczęściej występujące nowotwory wśród Polaków? Z analizy przeprowadzonej przez OECD wynika, że najczęstszymi nowotworami złośliwymi w Polsce są:

  • rak prostaty,
  • rak piersi,
  • rak płuc,
  • rak jelita grubego.

Wspomaganie leczenia nowotworów – dieta antyrakowa

Nie istnieje idealna recepta na walkę z nowotworem. Jednym z najważniejszym elementów profilaktyki antynowotworowej jest zmiana stylu życia i unikanie czynników rakotwórczych, takich jak palenie tytoniu, picie alkoholu oraz spożywanie żywności bogatej w konserwanty.

Celem profilaktyki jest jak najskuteczniejsze zmniejszenie ryzyka zachorowalności na nowotwór. Zmiana stylu życia oraz prowadzenie prozdrowotnego stylu życia może znacznie wpływać na poprawę stanu zdrowia i wzmocnić odporność.

Do prozdrowotnych zachowań należą przede wszystkim unikanie nadwagi oraz otyłości, a także uprawianie umiarkowanej aktywności fizycznej.

Według zaleceń Centers for Disease Control and Prevention (CDC), aby zmniejszyć ryzyko rozwoju nowotworów należy:

  • unikać produktów przetworzonych i konserwantów: konserwy mięsne i rybne, zupy i sosy w proszku, kostki rosołowe,
  • spożywać produkty bogate w antyoksydanty, które chronią komórki i tkanki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych (warzywa i owoce, nasiona i orzechy, tłuste ryby morskie),
  • spożywać produkty bogate w błonnik pokarmowy, który wspomaga pracę jelit oraz przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu,
  • uprawiać codziennie umiarkowaną aktywność fizyczną przez 35-60 minut – spacer, nordic walking, jogging, jazda na rowerze, pływanie,
  • unikać stosowania używek w postaci alkoholu (szczególnie wysokoprocentowych) oraz palenia tytoniu,
  • zadbać o dobrą jakość snu – spanie 7-8 godzin oraz zasypianie i wstawanie o regularnych porach.
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 10 najgorzej rokujących nowotworów. Często przebiegają bezobjawowo, a pierwsze sygnały łatwo przeoczyć. Sprawdź, o jakich chorobach mowa - Strona Zdrowia

Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto