MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Od 1 maja w Małopolsce zacznie obowiązywać uchwała antysmogowa. Czy będzie można grillować na majówce?

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Jolanta Białek
Jolanta Białek
W krakowskim magistracie wyjaśniają, że co do zasady, grillowanie w Krakowie przy użyciu lekkich rusztów, grilli nie jest zakazane.
W krakowskim magistracie wyjaśniają, że co do zasady, grillowanie w Krakowie przy użyciu lekkich rusztów, grilli nie jest zakazane. Sylwia Penc
Od 1 maja w Małopolsce zacznie obowiązywać uchwała antysmogowa, która wprowadza restrykcje dotyczące stosowania paliw stałych. Nadchodzi majówka, wielu mieszkańców zadaje sobie więc pytanie, czy zakazy obejmą też korzystanie z grilla. Zapytaliśmy o to w urzędach odpowiedzialnych za przygotowanie i przestrzeganie nowych przepisów.

Radni województwa małopolskiego większością głosów zdecydowali we wrześniu 2022 roku o przesunięciu zakazu używania pieców bezklasowych z 1 stycznia 2023 na 1 maja 2024 r. Teraz więc nadszedł czas na wprowadzenie obostrzeń, które mają poprawić jakość powietrza w naszym regionie.

Pozostałe zapisy uchwały oznaczają, że w nowo budowanych domach mają być montowane wyłącznie ekologiczne kotły 5 klasy. Do końca 2026 r. mieszkańcy są natomiast zobowiązani wymienić piece klasy 3 i 4.

Od 1 maja dopuszczone do użytkowania będą więc tylko te urządzenia, które spełniają wymagania uchwały. Nowe urządzenia c.o na węgiel lub drewno muszą spełniać tzw. normy ekoprojektu oraz mieć automatyczny podajnik paliwa bez możliwości montażu rusztu awaryjnego (nie dotyczy kotłów zgazowujących paliwo).

W przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń, urządzenia, które nie spełniają wymagań ekoprojektu lub nie posiadają sprawności cieplnej na poziomie 80 proc. nie będą mogły być eksploatowane lub będą musiały być doposażone w urządzenia redukujące emisję do poziomu zgodnego z normami.

Czy w związku z nowymi przepisami wchodzącymi od 1 maja, będzie można w Małopolsce zrobić grilla podczas majówki?

- Przepisy uchwały antysmogowej dotyczą spalania paliw stałych w instalacjach. Zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska, pojęcie instalacji to: stacjonarne urządzenie techniczne, zespół stacjonarnych urządzeń technicznych powiązanych technologicznie, do których tytułem prawnym dysponuje ten sam podmiot i położonych na terenie jednego zakładu, budowle niebędące urządzeniami technicznymi ani ich zespołami, których eksploatacja może spowodować emisję. Oznacza to, że wprowadzone w uchwałach antysmogowych ograniczenia nie dotyczą użytkowania niestacjonarnych grilli. Można zatem stosować grille, ruszty, rożna, z których korzysta się sezonowo, okazjonalnie itp. W rozumieniu przepisów nie są one „instalacją” - wyjaśnia Magdalena Opyd, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Zaznacza, że należy jednak mieć na uwadze inne przepisy obowiązujące na terenie kraju, a odnoszące się do stosowania otwartego ognia. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, wprowadza ograniczenia dla stosowania otwartego ognia. Na podstawie ustawy o odpadach, zabronione jest spalanie pozostałości roślinnych (liści, gałęzi, resztek upraw) jeżeli są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania. W poszczególnych gminach funkcją odrębne przepisy prawa lokalnego.

W samym Krakowie od 1 września 2019 roku obowiązuje całkowity zakaz stosowania węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach. A co z grillami?

- Co do zasady, grillowanie w Krakowie przy użyciu lekkich rusztów, grilli nie jest zakazane, należy jednak pamiętać, że zarządcy terenów, administracje budynków, spółdzielnie mieszkaniowe, czy wspólnoty mogą ustalać swoje zasady. Warto też pamiętać, że osoby zakłócające spokój i porządek publiczny, spożywające alkohol w miejscu zabronionym, śmiecące, zanieczyszczające teren, niszczące zieleń oraz naruszające przepisy uchwały antysmogowej narażają się na interwencje strażników miejskich i mandaty do 500 zł - informuje Patrycja Piekoszewska z krakowskiego magistratu. - Miejsca do grillowania są wyznaczone w parku Krowoderskim oraz parku Zakrzówek. Można to robić wyłącznie w strefie do tego przeznaczonej. W dwóch kolejnych miejscach w Krakowie można zorganizować legalne ognisko, są to: Las Mogilski oraz Las Witkowicki - dodaje.

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Od 1 maja w Małopolsce zacznie obowiązywać uchwała antysmogowa. Czy będzie można grillować na majówce? - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto