Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od 65 lat bezinteresownie ratują życie i zdrowie innych ludzi

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Z okazji 65. lecia ruchu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża, zasłużeni krwiodawcy, działacze i wszyscy, który wspierają HDK, spotkali się, żeby wspólnie świętować. Nie zabrakło odznaczeń, życzeń i gratulacji.

Krwiodawstwo jest wyjątkowe z wielu względów. To ogromne poświęcenie dla innych, a jednocześnie brak możliwości obserwowania konkretnych efektów swojego działania. Dawcy ratują życie i zdrowie ludzi, choć najczęściej nie wiedzą, komu pomogli. Tym bardziej zasługują na naszą wdzięczność, szacunek i uznanie. Dziękuję wszystkim krwiodawcom i osobom zaangażowanym w społeczną pracę na rzecz całego ruchu – mówi prezydent Rafał Zając.

W ramach wdzięczności za działania prowadzone w Stargardzie prezydent przekazał czek o wartości 1000 zł przewodniczącemu Rejonowej Rady HDK PCK Jerzemu Bochenkowi.

Podczas uroczystego spotkania tradycyjnie już przyznanie zostały wyróżnienia. Krwiodawcy w zależności od ilości oddanej krwi odebrali odznaki I, II i III stopnia. Rekordziści mają na swoim koncie już ponad 18 litrów. Z kolei prezydent Rafał Zając otrzymał Odznakę Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża I stopnia. To wyróżnienie przyznawane za działania na rzecz PCK. Za wybitne zasługi w rozwoju honorowego krwiodawstwa szczególnie doceniony został Ryszard Sikora, który dostał Kryształowe Serce. Oprócz tego wręczono również medale okolicznościowe z okazji 65-lecia HDK PCK i specjalne podziękowania za promowanie idei krwiodawstwa.

Wydarzenie uświetniły występy zdolnych uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia oraz ich nauczycieli. Z kolei o poczęstunek zadbali młodzi ludzie z Zespołu Szkół nr 5.

Co roku w listopadzie w całej Polsce obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Za oficjalny początek HDK w Polsce uznaje się 1958 rok, chociaż już w 1935 roku PCK zaczął organizować kursy dla lekarzy i propagować oddawanie krwi. Dziś ruch HDK jest częścią PCK. Zrzesza prawie 200 000 członków i wolontariuszy w całej Polsce. W Stargardzie przy ul. S. Staszica 16 działa punkt stacjonarnego poboru krwi (poniedziałki i piątki, rejestracja 8:45-12:15). Z kolei w szkołach prowadzona jest akcja „Młoda krew ratuje życie”. W naszym mieście aktywni są również członkowie Wojskowego Klubu Honorowych Dawców Krwi „Saper”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto