Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogród sensoryczny dla Samuela. Rośliny pobudzą zmysły chorego dziecka. Ruszyła zbiórka

Grzegorz Drążek
Grzegorz Drążek
Wizualizacja Aneta Kluba i Agnieszka Siewierska
Czteroletni Samuel ze Stargardu, który potrzebuje specjalistycznego leczenia i rehabilitacji, będzie miał ogród sensoryczny. Dwie projektantki bezpłatnie przygotowały jego projekt. W kwietniu rozpocznie się jego tworzenie. Każdy może w tym pomóc.

Samuel ma niespełna 4 lata. Chłopiec zmaga się z wieloma schorzeniami. Po narodzinach długo walczył o życie. Wygrał tę walkę.

Chłopiec jest niemal całkowicie niewidomy, choruje na kardiomiopatię przerostową i wzmożone napięcie mięśniowe. Czterokończynowe porażenie mózgowe i padaczka uniemożliwiają chłopcu normalny rozwój. Samuel potrzebuje stałej rehabilitacji całego ciała, niezbędna jest terapia wzroku.

Jak informują bliscy Samuela, jednym z największych wyzwań jest zanik nerwów wzrokowych i brak mowy oraz ograniczone zdolności poruszania się.

- Padaczka, wodogłowie, zastawka komorowo-otrzewnowa sprawiają, że Samuel objęty jest opieką wielu lekarzy i terapeutów, ale zamknięty w swoich ograniczeniach - wyjaśnia mama chłopca.

Projekt w prezencie

Mały stargardzianin dostanie wyjątkowy prezent.

- Tworzymy pierwszy w Stargardzie ogród sensoryczny!!! - napisała do nas Marzena Rodzoch, mama Samuela. - W grudniu 2020 roku narodził się pomysł stworzenia wyjątkowego miejsca dla wyjątkowego małego Wojownika ze Stargardu.

Ogród sensoryczny, czyli odpowiednio przygotowana przestrzeń krajobrazowa, pobudzająca zmysły, może pomóc w rehabilitacji dziecka.

- W styczniu 2021 dwie wspaniałe projektantki przygotowały bezpłatnie projekt ogrodu sensorycznego dla naszego synka - podkreślają rodzice Samuela. - Teraz musimy jedynie zorganizować rośliny, które ten ogród stworzą oraz materiały, które ten ogród zbudują.

ZOBACZ TEŻ: Na pomoc małemu Samuelowi. Chłopiec ze Stargardu potrzebuje rehabilitacji

Projekt ogrodu sensorycznego już jest. Teraz czas na jego utworzenie. Prace mają ruszyć w kwietniu i potrwają około półtora roku.

- Teraz, w marcu, przygotowujemy teren, ścięliśmy niepotrzebne, chore drzewa, pozbywamy się zarośli i krzaków - wyjaśnia pani Małgorzata, mama Samuela.

Ogród powstaje przy domku jednorodzinnym na osiedlu Lotnisko w Stargardzie.

- Jest tutaj bardzo cicho i spokojnie, mieszka wiele ludzi i dzieci niepełnosprawnych - informuje mama chłopca. - Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa będzie początkiem i zachęci innych, by takie miejsca powstawały w Stargardzie. Chcemy propagować hortiterapię (terapia ogrodem) szczególnie dla dzieci niepełnosprawnych, jako ważne uzupełnienie pozostałych terapii i fizjoterapii niezbędnych, by takie dzieci rozwijały się i wzrastały harmonijnie.

Utworzenie ogrodu sensorycznego to spory wydatek finansowy.

- Ponieważ koszty zbudowania infrastruktury samego ogrodu są dość wysokie, zdecydowaliśmy się stworzyć zbiórkę internetową - informuje Małgorzata Rodzoch. - Zapewni ona finanse na budowę zjazdów, podjazdów, ścieżek dopasowanych do dziecka niepełnosprawnego. Zbudowana zostanie wiata i schowek na sprzęty i wózki Samuela. Powstanie plac zabaw, miejsce do odpoczywania, miejsce do ćwiczeń i rehabilitacji.

Zbiórka już ruszyła. Jest prowadzona na portalu pomocowym zrzutka.pl. Pierwsza wpłata już została dokonana, na kwotę 100 złotych. Celem zbiórki jest zebranie 40 tysięcy złotych. Zbiórka została utworzona pod hasłem "Ogród sensoryczny dla niepełnosprawnego chłopca".

Proszą o pomoc

Samuel ma specjalną dietę, dzięki czemu, co podkreślają jego rodzice, staje się silniejszy i zdrowszy.

- Z tą myślą powstaje ogródek warzywno-owocowy - wyjaśniają rodzice Samuela. - Mamy nadzieję, że przyjdzie taki dzień, gdy Samuel sam posadzi jakąś roślinkę.

Rodzice chłopca liczą, że tematem ogrodu sensorycznego zainteresują się lokalni właściciele firm i osoby prywatne, które włączą się w zbiórkę pieniędzy i taki ogród powstanie.

- Pragniemy, by stał się on drugim domem Samuelka, gdzie będzie mógł doświadczać świata, ćwiczyć, odbywać zajęcia terapeutyczne - podkreślają rodzice dziecka. - Jesteśmy rodzicami dwójki zdrowych dzieci i chorego Samuela, chcemy by ten ogród połączył rodzeństwo, by razem mogli korzystać i bawić się w nim wspólnie. Do tej pory zgłosili się chętni do pomocy przy tworzeniu ogrodu (nasza rodzina, znajomi i przyjaciele). Zgłosiło się już kilkoro darczyńców, właściciele szkółek i ogrodów, którzy podarowali nam rośliny.

Obecnie poszukiwani są między innymi darczyńcy trawy w rolkach, której, jak informuje mama Samuela, potrzeba aż 460 metrów kwadratowych, kostki na podjazd, zjazdy, tarasu, ścieżek ogrodowych, żwiru na podsypkę.

- 80 procent prac chcemy wykonać sami - zapewnia pani Małgorzata. - Może znajdą się firmy, które zechcą nas wesprzeć. Jesteśmy pod wrażeniem chęci, z jaką odpowiedzieli na nasz apel ogrodnicy i właściciele szkółek. Mamy nadzieję, że do końca kwietnia uda nam się zgromadzić większość roślin. Mamy wielu ochotników, którzy chcą nam pomóc w utworzeniu ogrodu, ale jeśli ktoś zechce przyłożyć rękę do dobrego dzieła zapraszamy. Postanowiliśmy, że każdy darczyńca zostanie oznaczony zdjęciem lub logiem, imieniem i nazwiskiem przy roślinach jakie podarował. Mamy nadzieję, że kiedyś Samuel sam przeczyta i dowie się kto go wspierał.

Rodzice Samuela dziękują autorom projektu ogrodu sensorycznego.

- To nasze dwie wspaniałe architektki krajobrazu, dwie młode kobiety z ogromnym sercem i wyczuciem, mgr inż. Aneta Kluba i mgr inż. Agnieszka Siewierska - informuje Małgorzata Rodzoch, mama Samuela. - Z ogromnym zaangażowaniem podeszły do pomysłu i potrzeb niepełnosprawnego dziecka. Mam nadzieję, że stworzą jeszcze niejedno takie miejsce w Stargardzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto