Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogrody Sensoryczne w Dzwonowie. Nowatorska dogoterapia z dziećmi z zaburzeniami autyzmu

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Na terenie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dzwonowie w gminie Marianowo otwarto Ogród Sensoryczny oraz zaprezentowano terapię z psami dla dzieci z autyzmem. Ogrody sensoryczne w Dzwonowie powstają w ramach naukowego projektu „Trening umiejętności komunikacji interpersonalnej poprzez kontakt z psem, unikalnej metody pracy terapeutycznej z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami autyzmu.

Przed budynkiem Warsztatu Terapii Zajęciowej odsłonięto pamiątkową tablicę, którą odsłonili Sophie Thomas i Fabrice Mathieu, przedstawiciele Fundacji Royal Canin Foundation, która przedsięwzięcie sfinansowała, wicestarosta stargardzki Łukasz Wilkosz, wójt Marianowa Danutę Ankutowicz, burmistrza Chociwla Stanisłąwa Szymczaka oraz przedstawiciele Warsztatów. Warto podkreślić, że projekt finansowany przez Royal Canin Fundation został wybrany do realizacji jako jeden z czterech międzynarodowych projektów. Partnerami projektu są stowarzyszenie „Po To Jestem”, specjalizujące się w metodach dogoterapii oraz fundacja „Nowe Możliwości”, która prowadzi w Dzwonowie Warsztaty Terapii Zajęciowej. Przedstawiciele partnerskich stron symbolicznie posadzili dziś w ogrodzie kolejne drzewko.

Warsztat Terapii Zajęciowej w Dzwonowie jest placówką dziennego pobytu, który ma pod opieką 40 podopiecznych ze Stargardu, Marianowa i Chociwla. Kierownikiem WTZ Dzwonowo jest Magdalena Kępa. Podmiotem prowadzącym Warsztaty jest Fundacja Nowe Możliwości, której głównym celem jest działalność na rzecz integracji i aktywizacji osób z niepełnosprawnością intelektualną wśród lokalnej społeczności, w szczególności zapobieganiu izolacji społecznej. W placówce, dzięki realizowanemu projektowi, osoby niepełnosprawne już korzystają z unikalnej metody dogoterapii. W tym celu zakupiono dwa pasy.

- Na podstawie lat doświadczeń w pracy z psami i osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnością intelektualną, zauważyliśmy, że umiejętności nabywane podczas naszych ćwiczeń przekładają się na poprawę funkcjonowania uczestników zajęć w sferze komunikacji z ludźmi – dodaje Skryplonek. - Postanowiliśmy więc opracować zestaw ćwiczeń podzielonych na moduły tworząc spójny program, który obecnie znajduje się w fazie testów i badań. Wierzymy, że dzięki współpracy z Fundacją Royal Canin, Uniwersytetem Szczecińskim oraz Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym, wkrótce będziemy mogli szkolić nowych terapeutów oraz dzielić się naszymi osiągnięciami z innymi instytucjami na całym świecie.

Warsztat Terapii Zajęciowej jest placówką pobytu dziennego, w której prowadzona jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz chorobami psychicznymi, Realizowane to jest poprzez zwiększanie samodzielności uczestników oraz naukę umiejętności przydatnych na rynku pracy. Dużą wagę przywiązuje się tu do terapii poprzez sztukę, jej tworzenie i obcowanie z nią.

- Ćwiczenia z psami wymagają nabycia określonych kompetencji – umiejętności skupienia i utrzymania uwagi, zapamiętania kolejności poleceń i wzmocnień, a także zrozumienia podstaw komunikacji człowieka z psem oraz psa z człowiekiem – mówi Łukasz Skryplonek ze Stowarzyszenia „Po To Jestem”.

Stowarzyszenie „Po To Jestem” specjalizuje się w trzech głównych gałęziach dogoterapii, zgodnie z międzynarodowymi standardami ustanowionymi przez Delta Society oraz Assistante Dogs Europe. Są to wspieranie rozwoju i niesienie radości poprzez kontakt z wyszkolonym psem, rehabilitacja i terapia osób niepełnosprawnych poprzez kontakt z wyszkolonym i certyfikowanym psem terapeutycznym oraz wspieranie procesu nauczania poprze kontakt z psem.

- Najnowsze badania wskazują, że umiejętności nabyte w pomieszczeniach pozbawionych bodźców zewnętrznych są mniej trwałe niż nabywane w otoczeniu większej ilości czynników rozpraszających – dodaje Skryplonek. - A zatem, nabycie umiejętności na zewnątrz, w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach daje o wiele większą szansę na ich utrwalenie.

Ogrody Sensoryczne w Dzwonowie założył Arkadiusz Semczyszak, były pracownik Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.

Partnerzy projektu współpracują z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym, Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym oraz oddziałem Krajowego Towarzystwa Autyzmu w Stargardzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ogrody Sensoryczne w Dzwonowie. Nowatorska dogoterapia z dziećmi z zaburzeniami autyzmu - Głos Szczeciński

Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto