Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

OSP Pęzino miała dziś dość nietypową interwencję. Strażacy zbierali w jednym z mieszkań rtęć

Emila Chanczewska
W niedzielny wieczór, w jednym z mieszkań w Pęzinie (gmina Stargard), lokatorzy do rozbitego termometru rtęciowego wezwali straż pożarną. Strażcy OSP Pęzino bez problemu podjęli tę interwencję. Przyznają, że tego typu wezwanie mieli po raz pierwszy.

- Dziś, 15.11.2020 r., o godzinie 20:15 zostaliśmy zadysponowani do rozbitego termometru rtęciowego - informują druhowie z OSP Pęzino. - Po około 30 min. zgłosiliśmy powrót do remizy.

Jak tłumaczą strażacy z Pęzina, działanie rtęci jest szkodliwe dla zdrowia i jeśli mieszkańcy poczuli się zagrożeni i zawiadomili służby, OSP musiała reagować. Nie ukrywają też, że to był ich pierwszy taki wyjazd.

- Jeśli chodzi o przypadki zdarzeń w naszym powiecie związanych z rozlaniem rtęci - zbiciem termometru, są to pojedyncze przypadki w skali roku - przyznaje mł. kpt. Rafał Matysik z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Stargardzie.

Opary rtęci mają negatywny wpływ na układ nerwowy, sercowo-naczyniowego i na nerki. W przypadku zbiciu termometru rtęciowego (nie ma już ich w sprzedaży, ale wciąż są używane w polskich domach) rtęć należy zebrać do plastikowego lub szklanego pojemnika z wodą i oddać do punktu zbiórki odpadów. Można też prosić o pomoc straż pożarną. Mieszkanie, w którym doszło do rozlania rtęci, trzeba dokładnie przewietrzyć.

Jak informuje mł. kpt. Rafał Matysik, w przypadku zdarzeń z rozbitym termometrem, a w związku z tym rozlewem rtęci straż postępuje następująco:

- zamyka drzwi, aby rtęć nie rozniosła się po całym pomieszczeniu

- wietrzy pomieszczenie, w którym doszło do rozlania się rtęci

- ratownicy w aparatach ochrony dróg oddechowych oraz lateksowych rękawicach zbierają resztki szkła z podłogi

- rtęć starannie zbierają do pojemnika i starannie zamykają

- miejsce rozlania rtęci zasypują siarką mieloną tak aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się rozlanej rtęci (rtęć reaguje z siarką tworząc sól, która jest bardzo trudno rozpuszczalna)

- do neutralizacji stosuje się również proszek cynkowy, które neutralizuje rtęć tworząc amalgamat i ułatwiając jej sprzątnięcie

- następnie zbierają również proszek siarki zmieszanej z rtęcią i szczelnie zamykają

- po zdarzeniu sprzęt użyty do zdarzenia należy poddać dekontaminacji

- W celu utylizacji takie pojemniki z zebraną rtęcią przekazuje się podmiotom świadczącym usługi związane z transportem i utylizacją tego typu odpadów w danym regionie - mówi mł. kpt. Rafał Matysik z PSP Stargard.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto