Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Batorego w Stargardzie. Podczas budowy ścieżki rowerowej ziemia odkryła fragmenty nagrobków i kości. Nie zostały od razu zabezpieczone

Emila Chanczewska
Trwa budowa 660-metrowej ścieżki rowerowej, biegnącej wzdłuż ulicy Spokojnej w Stargardzie, na terenie Parku Batorego. Wczoraj (niedziela 27 grudnia 2020 roku) mieszkańcy odkryli i opublikowali w internecie, że podczas prac ziemnych wykopane zostały fragmenty nagrobków. Park Batorego powstał na ewangelickim cmentarzu, istniejącym do końca II wojny świątowej.

Sprawę nagłośnił jeden z mieszkańców Stargardu, obywatelski fotoreporter z naszego portalu Sławek, następnie zainteresował się nią prezes Grupy Historyczno-Eksploracyjnej Pomerania, stargardzianin Jan Borowski.

- Sławek zamieścił w sobotę zdjęcia z budowy i my jako stowarzyszenie, które m.in. zajmuje się starymi zaniedbanymi cmentarzami nie mogliśmy nie zareagować - wyjaśnia Jan Borowski, prezes Grupy Historyczno-Eksploracyjnej Pomerania. - W niedzielę z rana z kolegą sprawdziliśmy jak to wygląda na żywo i okazało się, że jest troszkę pozostałości po cmentarzu, kawałki płyt, a nawet fragmenty kości. Większość od strony wiaduktu. Chcieliśmy te płyty odłożyć na bok, ale nie zdecydowaliśmy się, by robić coś samowolnie. Sprawa jest już zgłoszona do UM Stargard i do Jolanty Aniszewskiej z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. Warto pamiętać, że nie chodzi tu o to, że to niemiecki cmentarz. Nie chodzi o to, że tam leży Polak, Niemiec, czy ktokolwiek inny, tylko człowiek jak my wszyscy, który nie ma tu już rodziny, a należy mu się odrobina pamięci i szacunku.

Według prezesa Pomeranii odkryte płyty, a także kilka tych, które są na skraju cmentarza, należałoby przenieść na cmentarz do lapidarium.
- Boimy się, że gdzieś to po cichu zostanie wywiezione... - mówi Jan Borowski.

Zapytaliśmy dziś w stargardzkim Muzeum o cmentarz na terenie Parku Batorego.
- Co do odkrytych fragmentów nagrobków w parku Batorego - do 1945 r. był to niemiecki Neuer Friedhof/Neuer Kirchhof, tj. Nowy Cmentarz - to inwestycja miejska bez nadzoru archeologicznego MAH Stargard i to UM Stargard udziela informacji o tych odkryciach - poinformował nas historyk Andrzej Bierca z Andrzej Bierca z Działu Dokumentacji Zabytków Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie.

Nasz sygnał o odkrytych częściach nagrobków sprawdził rzecznik stargardziego magistratu.
- Podczas robót ziemnych sporadycznie ujawniane są elementy nagrobków zlikwidowanego cmentarza - informuje Piotr Styczewski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Stargardzie. - Mogę zapewnić, że znaleziska znajdują się pod kontrolą pracowników Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Sukcesywnie są usuwane z placu budowy w celu oceny ich wartości historycznej i ewentualnego umieszczenia w lapidarium.

Według Wikipedii, stargardzki Park Batorego powstał na dawnym, założonym w połowie XIX wieku, cmentarzu ewangelickim. W centralnej części cmentarza znajdowała się kaplica i dom pogrzebowy. Po wojnie cmentarz był stopniowo dewastowany, a niemieckie nagrobki rozkradane i przerabiane na pomniki Polaków. Dopiero w 1970 roku teren zagospodarowano z przeznaczeniem na park. W pobliżu bramy głównej Starego Cmentarza znajduje się jedyny zachowany nagrobek niemiecki, w formie głazu narzutowego.

ZOBACZ TEŻ: Ulica Spokojna. Rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej w Parku Batorego. Będzie miała 660 metrów. ZDJĘCIA

Ulica Spokojna. Rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej w Pa...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto