PGE Turniej Maszyn Wodnych i Wiatrowych. Uczniowie stargardzkiej SP 1 wygrali w kategorii wydajność

Emilia Chanczewska
Emilia Chanczewska
PGE Turniej Maszyn Wodnych i Wiatrowych
Udostępnij:
Konkurs „PGE Turniej Maszyn Wodnych“ od 2012 roku organizuje Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna i Fundacja PGE. Zadaniem uczestników jest zbudowanie modelu turbiny przetwarzającej energię potencjalną wody na energię mechaniczną. Konkurs techniczny promujący odnawialne źródła energii kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i średnich z całego kraju.

Znamy już laureatów tegorocznego konkursu, którego finał odbył się na stadionie PGE Narodowym w Warszawie. Do finałowej rywalizacji stanęły 52 drużyny wyłonione podczas eliminacji regionalnych. Wszyscy uczestnicy i ich opiekunowie dołożyli największych starań, aby osiągnąć jak najlepszy rezultat. Gratulujemy wszystkim i każdemu z osobna wyników i dziękujemy za wspaniałą atmosferę.

PGE Turniej Maszyn Wodnych i Wiatrowych

Wśród laureatów PGE Turnieju Maszyn Wodnych 2021 w kategorii wiekowej szkoły podstawowe, w konkurencji WYDAJNOŚĆ I miejsce NEPTUN 3 - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Stargardzie, z wynikiem: 2,81 l. To uczniowie Julia Trzeciak i Jakub Trzeciak, pod kierunkiem nauczyciela techniki i informatyki Marcina Żółwińskiego.

„PGE Turniej Maszyn Wodnych” to szkolny konkurs techniczny zachęcający młodzież do pogłębiania wiedzy zdobytej m.in. podczas lekcji fizyki. To również solidna dawka informacji z obszaru mechaniki i odnawialnych źródeł energii oraz praktycznych umiejętności związanych z budową maszyn.

Wykonane przez uczniów prace są testowane na unikatowym stanowisku pomiarowym. Zadaniem turbiny jest wykonanie pracy 100 J poprzez podniesienie 5 kilogramowego ciężarka na wysokość 2 metrów. W konkurencji „Moc” liczy się czas wykonania zadania, a w konkurencji „Wydajność” ilość zużytej wody.

- Konkurs „PGE Turniej Maszyn Wodnych” popularyzuje wśród młodzieży tematykę odnawialnych źródeł energii. W ten sposób chcemy zainteresować i zainspirować młodzież do podjęcia nauki na kierunkach technicznych związanych z zieloną energetyką. Branża OZE będzie potrzebować z każdym rokiem coraz więcej specjalistów z tej dziedziny. Dlatego poprzez takie inicjatywy zachęcamy młodych ludzi do wyboru ścieżki zawodowej związanej z nowoczesną energetyką – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Partnerem Regionalnym jest Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, a patronami honorowymi wydarzenia są Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Projekt dofinansowany jest również ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Trzy najlepsze drużyny w każdej konkurencji, podczas eliminacji regionalnych otrzymują elektronarzędzia, które posłużą młodym konstruktorom do tworzenia nowych projektów i rozwijania technicznych zainteresowań. Laureaci turnieju finałowego otrzymują nagrody o wartości: I miejsce 2000 zł, II miejsce 1500 zł, III miejsce 1000 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rząd przyjął kolejne rozwiązania dla uchodźców z Ukrainy

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie