Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja ostrzega: jazda na łyżwach po jeziorach i chodzenie po nich mogą się źle skończyć!

Wioletta Mordasiewicz
Policja
Mimo wyższych temperatur na dworze, nie brakuje amatorów ślizgania się po jeziorach.

Na jeziorze Miedwie takich osób jest czasem sporo.
- Przyjeżdżają samochodami, zakładają łyżwy i jeżdżą - mówi nasz Czytelnik. - Dobrze, że jezioro jest w pobliżu brzegu płytkie. Najwyżej ktoś się jedynie zmoczy, gdy tafla pęknie.
Dziś dzielnicowi Rewiru III KPP w Stargardzie wraz ze Strażą Gminną w Kobylance kontrolowali okoliczne akweny wodne. Informowali mieszkańców o zasadach bezpieczeństwa.
- Bardzo często dzieci bez opieki dorosłych wykorzystują zamarznięte akweny jako lodowiska - mówi Krzysztof Wojsznarowicz, rzecznik stargardzkiej komendy policji. - Nawet gdy mróz jest silny, nie oznacza to jednak, że lód jest gruby i nie popęka pod ciężarem dziecka. Wahania temperatur powodują, że lód na rzekach i jeziorach z dnia na dzień jest coraz cieńszy. Na szczęście funkcjonariusze nie musieli interweniować ani w Morzyczynie ani też w Ińsku.

Policja zwraca się z apelem do mieszkańców powiatu, by pamiętali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
- Pokrywa lodowa przysypana śniegiem jest bardzo zdradliwa, czasem pod warstwą śniegu nie widać przerębli.
- Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach, ponieważ zwykle w tych miejscach lód jest cieńszy. Należy też unikać miejsc zacienionych, gdzie przez pokrywę lodową widać płynącą wodę.
- Jeśli usłyszymy trzeszczenie lodu, nie zatrzymujmy się, ale natychmiast zawróćmy w kierunku brzegu.

Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód:

- W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomoc. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.
- Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
- Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.
- Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o zdarzeniu najbliższą jednostkę Policji lub Straż Pożarną.
- Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
- Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niego szok termiczny. W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia.
- Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsze zabezpieczenia i sprzęt asekuracyjny nie zastąpią zdrowego rozsądku. Nie ryzykujmy niepotrzebnie swojego życia, zadbajmy również o bezpieczeństwo naszych dzieci i zabrońmy kategorycznie korzystać im ze ślizgawek na stawach i jeziorach.

Zobacz też: przekazanie policji BMW

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto