Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 60 zainfekowanych aplikacji w Google Play – pobrano je 100 mln razy. Kolejne zagrożenia też dla polskich użytkowników smartfonów

Redakcja
Masz telefon z systemem Android i pobierasz aplikacje z Google Play? Uważaj, w sklepie wykryto kolejne zainfekowane programy.
Masz telefon z systemem Android i pobierasz aplikacje z Google Play? Uważaj, w sklepie wykryto kolejne zainfekowane programy. Rami Al-zayat/Unsplash
To już prawdziwa plaga. Tym razem wykryto w Google Play pakiet aż 60 zainfekowanych aplikacji na system Android. Zawierały nowe szkodliwe oprogramowanie wykradające dane i bez naszej wiedzy otwierające reklamy, nawet szkodliwe. Sprawdź, kogo dotyczy problem i co z polskimi użytkownikami.

Spis treści

Cyberprzestępcy coraz śmielej poczynają sobie na rynku aplikacji mobilnych na smartfony. Nie ma już tygodnia bez wykrycia programów zawierających szkodliwe oprogramowanie i wirusy, które mogą bardzo szkodzić użytkownikom, jeśli w porę nie zostaną rozpoznane oraz usunięte. Zagrożenie jest tym większe, że twórcy poszczególnych aplikacji często nie zdają sobie sprawy, że ich produkt został zainfekowany. Co więcej, przestępcy jako „nośniki” wirusów wykorzystują najczęściej niepozorne i dostępne w oficjalnych sklepach programy.

Szkodliwe aplikacje w Google Play

Najczęstszymi ofiarami ataków padają oczywiście posiadacze urządzeń mobilnych z systemem Android. Spowodowane jest to głównie dwoma czynnikami. Drugi co do popularności system – iOS, związany jest z konkretną marką urządzeń o zintegrowanej infrastrukturze, co powoduje, że trudniej przemycić do niej malware (szkodliwe oprogramowanie).

Inną kwestią jest natomiast sama popularność, bowiem Android obejmuje około 70% całego rynku, wobec czego wirusy związane z tym systemem mają szansę zainfekować urządzenia największej ilości odbiorców. Ciekawostką jest, że trzeci co do partycypowania w tym rynku jest mało znany (u nas przynajmniej) system KaiOS. Wszystko powyższe sprawia, iż w Google Play coraz częściej wykrywane jest oprogramowanie podszywające się pod niepozorne aplikacje mobilne lub przemycane w takowych bez wiedzy producentów.

Cyberprzestępcy najczęściej umieszczają wirusy w aplikacjach mobilnych na urządzenia z systemem Android, ponieważ to najpopularniejszy system operacyj
Cyberprzestępcy najczęściej umieszczają wirusy w aplikacjach mobilnych na urządzenia z systemem Android, ponieważ to najpopularniejszy system operacyj na świecie. Nahel Abdul Hadi/Unsplash

Nie oznacza to jednak, że użytkownicy urządzeń z systemem Android powinni zacząć pobierać aplikacje z innych źródeł niż oficjalny sklep Google. Wręcz przeciwnie, Google Play posiada najlepsze zabezpieczenia i największą ich ilość, a także warunki korzystania zmniejszające ryzyko trafienia na szkodliwe oprogramowanie. Pomimo tego wciąż wykrywane są zainfekowane aplikacje, co jedynie dowodzi, jak groźne są programy spoza oficjalnych źródeł.

Nowy wirus Goldson w kilkudziesięciu aplikacjach mobilnych - jeszcze nie w Polsce

Choć batalia z cyberprzestępcami wciąż trwa, to przeciwnik nie daje za wygraną i na rynku pojawiają się kolejne niebezpieczne wirusy. Jednym z najgroźniejszych i najpopularniejszych jest trojan Harly, ale pojawił się już także znacznie bardziej niebezpieczny Xenomorph. Teraz z kole wykryto nowe zagrożenie – Goldson i aż 60 zainfekowanych nim aplikacji w Google Play.

Wszystkie kilkadziesiąt programów dostępnych było jedynie na rynku w Korei Południowej i łącznie zostały one pobrane ponad 100 mln razy. Eksperci nie mają przy tym wątpliwości, że tylko kwestią czasu jest, aż nowe zagrożenie się rozprzestrzeni, czyli trafi ostatecznie też do Polski. Jak poważna jest sprawa? Bardzo, ponieważ Goldson pod płaszczykiem zwykłych aplikacji kradnie nasze dane GPS, Wi-Fi oraz Bluetooth, a nawet potrafi w tle otwierać niepożądane reklamy. To jednak niejedyne zagrożenie dla polskich użytkowników.

Kolejne trzy aplikacje z trojanem bankowym

Choć Goldson nie dotarł jeszcze do Polski, to nie oznacza to, iż użytkownicy Google Play z naszego kraju są bezpieczni. Wykryto w polskim sklepie Google Play bowiem kolejne zainfekowane aplikacje na Android, tym razem zawierające trojan Jocker. Szkodliwe oprogramowanie wykrada dane, informacje i potrafi zapisywać użytkownika do niechcianych, także płatnych usług. Trojan ukrywa się w aplikacjach mobilnych:

  • Color-Relax
  • Easy Painting
  • Cool Emoji Maker

Jeśli zdążyliście pobrać te trzy aplikacje z Google Play, to natychmiast należy je odinstalować, musicie to bowiem na swoich urządzeniach zrobić sami. Informacji na temat zagrożeń dostarczyła grupa zajmująca się wykrywaniem niebezpiecznych programów – SecneurX.

Sprawdź też:

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ponad 60 zainfekowanych aplikacji w Google Play – pobrano je 100 mln razy. Kolejne zagrożenia też dla polskich użytkowników smartfonów - GRA.PL

Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto