MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad milion złotych na program opieki nad zwierzętami w Stargardzie

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Stargardzka Rada Miejska zdecydowała o przydzieleniu ponad 1 300 000 zł na realizację programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Program ten jest kontynuacją corocznej inicjatywy mającej na celu zapobieganie bezdomności zwierząt oraz ich wsparcie. Znaczna część tej sumy, to jest ponad 1 000 000 zł, zostanie przekazana do schroniska w Kiczarowie, które cieszy się renomą dzięki skutecznej pracy nad zapewnieniem opieki, leczenia, a także poszukiwania nowych domów dla zwierząt.

W roku ubiegłym, schronisko przyjęło do siebie 313 psów i 123 koty. Istotne jest, iż wielu zwierzętom udało się znaleźć drogę powrotną do ich właścicieli – było to 114 psów i 5 kotów. Tymczasem, liczba psów i kotów, które znalazły nowe domy to odpowiednio 173 i 62. Szczepienia i zabiegi kastracyjne czy sterylizacyjne są standardową procedurą schroniska, zapewniającą nie tylko opiekę zdrowotną, ale i przyczyniającą się do kontroli populacji bezdomnych zwierząt.

Program ten zakłada również ochronę wolno żyjących kotów oraz pomoc dzikim gatunkom i zwierzętom gospodarskim, które zostały bez domu. Inicjatywa ta potwierdza zaangażowanie Stargardu w kwestie dobrostanu zwierząt i działania prospołeczne.

Nowy program opieki określa także, w jaki sposób należy postępować z przedstawicielami dzikich gatunków i bezdomnymi zwierzętami gospodarskimi, które pojawiają się w mieście. Mogą u nas liczyć na pomoc w razie wypadku drogowego, a także na transport i dalsze leczenie w odpowiednich miejscach. Zgłoszenia w takich sprawach są przyjmowane całodobowo przez Straż Miejską (tel. 91 577 50 90, 986). Również psy i koty bez właścicieli są w Stargardzie odławiane na bieżąco. Zgłoszenia w tej sprawie przez całą dobę przyjmuje Straż Miejska (tel. 91 577 50 90, 986) i Policja (tel. 997).

W Stargardzie są także wolno żyjące koty. Takich zwierząt nie wolno wyłapywać, odwozić do schroniska ani przepędzać. Zgodnie z prawem nie są to koty bezdomne. W naszym mieście troszczy się o nie stargardzki oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Miasto finansuje zakup karmy, zabiegi sterylizacji lub kastracji oraz niezbędne leczenie, a także pomoc zwierzętom poszkodowanym w wypadkach. W 2023 wysterylizowano/wykastrowano 339 kotów wolno żyjących, a 118 poddano leczeniu. W 2024 na pomoc tym zwierzakom przeznaczymy z budżetu Stargardu 65 000 zł.

Jak zawsze w programie znalazły się również działania edukacyjno-informacyjne. To przede wszystkim uświadamianie właścicieli zwierząt na temat odpowiedzialnej i właściwiej opieki nad czworonogami. Równie ważne jest zachęcanie do sterylizacji i kastracji psów i kotów. Schronisko cały czas namawia do adopcji, ale jeśli ktoś decyduje się na zakup zwierzaka, powinien wiedzieć jak odróżnić legalną hodowlę od tzw. pseudohodowli i jakie jest ryzyko posiadania czworonogów z takich niesprawdzonych źródeł.

W realizację programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami w Stargardzie z dużym zaangażowaniem i sercem włącza się wielu ludzi, organizacje i instytucje. To przedstawiciele schroniska, zarząd, członkowie i wolontariusze TOZ z oddziału Kiczarowo i TOZ z oddziału Stargard, a także „Dzika Ostoja” Michała Kudawskiego, funkcjonariusze Straży Miejskiej i Policji, pracownicy BioStar oraz lekarze weterynarii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto