Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Potrójna uroczystość w cerkwi greckokatolickiej pw. Św. Jozafata Męczennika w Stargardzie. ZDJĘCIA

Tadeusz Surma, ech
Jego eminencja biskup Włodzimierz Juszczak, ordynariusz diecezji wrocławsko-koszalińskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce, przewodniczył sobotnim (27 listopada 2021 roku) uroczystościom w cerkwi pw. Św. Jozafata Męczennika w Stargardzie. Udział w nich wzięli licznie zgromadzeni parafianie na czele z władzami miasta i powiatu oraz inni zaproszeni goście.

Okazja do tego uroczystego spotkania w cerkwi nad Iną była potrójna: święto patronalne św. Jozafata Kuncewicza, męczennika za jedność z całym Kościołem Powszechnym, uroczyste wprowadzenie relikwii św. Jozafata przywiezionych z Rzymu (ciało tego świętego spoczywa w Bazylice św. Piotra w Watykanie, przy głównym ołtarzu) oraz poświęcenie ukończonego ikonostasu - ściany z ikon przed prezbiterium.

- Budowa stargardzkiej cerkwi rozpoczęła się w 2009, a zakończyła w 2015 roku - przypomina Iwona Marciszak z parafii greckokatolickiej w Stargardzie, żona jej proboszcza, ks. Rusłana Marciszaka. - Ikonostas powstał w 2020 roku, jej autorem jest artysta rzeźbiarz ludowy z Ukrainy Jan Matwij. Autorami ikon są stargardzianka Anna Kiłyk oraz ikonopisarz z Ukrainy Dymitr Horditsa. W naszej świątyni stanęły również w tym tygodniu nowe rzeźbione ławki, konfesjonał. Wszystkie okna mają już witraże, na których przedstawione są sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Obecnie trwają prace nad freskami na ścianach cerkwi. Będzie je malował Dymitr Horditsa z Ivano-Frankivska.

Wcześniej, w piątkowy wieczór, w stargardzkiej cerkwi greckokatolickiej była modlitwa za ofiary Wielkiego Głodu w Ukrainie w latach 1932-'33, także pod przewodnictwem biskupa Włodzimierza Juszczaka.

Kim był św. Jozafat?
Urodził się w 1580 r. we Włodzimierzu Wołyńskim, w rodzinie pochodzenia ruskiego. Pobierał naukę w Wilnie. W 1604 r. wstąpił do zakonu bazylianów. W 1609 otrzymał święcenia kapłańskie. W wieku 38 lat został wybrany arcybiskupem Połocka. Żył bardzo skromnie, w najmniejszym pokoju pałacu arcybiskupiego, resztę pomieszczeń oddał ubogim rodzinom.
Próbował łagodzić waśnie i spory między katolikami obrządku wschodniego i prawosławnymi. Gdy apelował o pokój do prawosławnych, podkreślał swoje ukraińskie pochodzenie.
W 1621 r. wzmógł się opór przeciwko grekokatolikom. Kiedy Jozafat przybył do Witebska zastał wzburzonych mieszkańców, w większości prawosławnych. W 1623 r. do pałacu biskupiego wtargnął rozwścieczony tłum. Domagano się, by zabić arcybiskupa. Prawosławny mężczyzna uderzył go pałką, następnie toporem ugodził w głowę. Ciało męczennika zbezczeszczono i wrzucono do Dźwiny. Po sześciu dniach wydobyto. Przez wieki zostało cudownie zachowane i czczone. Po 20 latach męczennik został beatyfikowany, w 1867 r. kanonizowany. Jego ciało od 1949 r. spoczywa w bazylice św. Piotra w Rzymie.

Czym jest ikonostas?
Ikonostas, zwany inaczej przegrodą, był od czasów sztuki wczesnochrześcijańskiej, później bizantyjskiej, granicą świata realnego i duchowego. Oddziela w cerkwi część ołtarzową od nawy przeznaczonej dla wiernych. Jego moc i mistyka pozwala rozgraniczyć świat ziemski - profanum, od świata boskiego - sacrum.
Ikony ułożone są według ścisłego programu - kanonu:
W rzędzie najniższym o zróżnicowanej tematyce, ale może to być miejsce pozostawione bez ikon. Pierwszy rząd to ikony namiestne: po lewej Bogurodzica z dzieciątkiem, po prawej - Chrystus Pantokrator. Skrajne ikony to po prawej tzw. ikona chramowa, czyli patron danej świątyni, po lewej św. Mikołaj.Drugi rząd to ikony świąteczne, czyli prazdniki. Poświęcone dwunastu świętom w obrządku wschodnim. Przedstawiają sceny z życia Jezusa Chrystusa i jego Matki. W środku rzędu umieszczona jest Ostatnia Wieczerza i/lub Mandylion.
Ikonostas w stargardzkiej cerkwi uwieńczony jest sceną ukrzyżowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Potrójna uroczystość w cerkwi greckokatolickiej pw. Św. Jozafata Męczennika w Stargardzie. ZDJĘCIA - Stargard Nasze Miasto

Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto