Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przed nami Ińskie Lato Filmowe! Co czeka na odwiedzających? [PROGRAM]

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Ińskie Lato Filmowe, którego otwarcie nastąpi w piątek wieczorem, to jedna z najstarszych cyklicznych imprez filmowych w Polsce, propagująca filmy o wysokich wartościach artystycznych. Koncentruje się szczególnie na kinematografii Europy Wschodniej oraz zjawiskach, które dotykają tematyki odrębności kulturowej w kinie światowym. Dużo miejsca zajmują obrazy komentujące w odważny sposób zmiany zachodzące we współczesnym świecie. Festiwal promuje również kino młodych twórców.

Przez ponad tydzień na uczestników Festiwalu czeka około 100 wydarzeń, w tym blisko 80 filmów z całego świata.

Grzegorz Świstak: W piątek wieczorem nastąpi uroczyste otwarcie 49. Ińskiego Lata Filmowego. Jakie wydarzenia i filmy zaproponujecie widzom, którzy pojawią się w Ińsku?

Przemek Lewandowski: W tym roku mamy w programie około 100 wydarzeń, w tym blisko 80 filmów z całego świata. Oprócz projekcji filmowych wycieczki, warsztaty, spotkania poświęcone literaturze dużo koncertów pokaz przyrodniczy, Silent Disco i wiele innych. Przez niemal 10 dni od 9 rano do 24.00 moc atrakcji dziejących się w kilku miejscach, często symultanicznie. W programie sporo filmów przedpremierowych, które niedawno były pokazywane na festiwalu w Cannes, a także projekcje laureatów dużych festiwali. Zobaczymy między innymi najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej „Silent Twins”, „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, „Alcarass” (laureat tegorocznego Berlinale), „Bohatera” Farhadiego, nowy film Lecha Majewskiego „Brigitte Bardot Cudowna” itd.

G.Ś.: Stałe miejsce w programie Ińskiego Lata Filmowego od lat zajmują pokazy najnowszych filmów polskich połączone ze spotkaniami z twórcami. Kogo zobaczymy w tym roku?

P.L.: Do Ińska przyjadą znakomici twórcy filmowi i aktorzy m.in. Lech Majewski, Agnieszka Smoczyńska, Sławomira Łozińska, Wojciech Mecwaldowski, Katarzyna Figura, Grzegorz Damięcki, Aga Woszczyńska, Marcin Bortkiewicz, Jowita Budnik. Oprócz twórców związanych bezpośrednio z kinem będą z nami przyrodnicy, muzycy, literaturoznawcy, krytycy filmowi i inni. Łącznie odwiedzi nas około 50 gości.

G.Ś.: Tegoroczna scena muzyczna Ińskiego Lata Filmowego będzie wyjątkowo bogata. Główne jej wydarzenie to bezprecedensowe Urodziny Budynia – wieczór pamięci niedawno zmarłego muzyka i autora tekstów Jacka Szymkiewicza. Kogo jeszcze usłyszymy w Ińsku?

P.L.: Urodziny Budynia to święto, które organizujemy po stracie naszego przyjaciela, wspaniałego muzyka i autora tekstów. W Ińsku występował sześć razy w różnych składach. Wydarzenie to jest o tyle bezprecedensowe, że zespół Pogodno zagra po raz pierwszy bez Jacka, a na scenie zobaczymy ponad 20 muzyków, którzy współpracowali z nim na przestrzeni ponad 20 lat. Specjalnie na tą okazję po 9 latach reaktywował się zespół Braty z Rakemna.

G.Ś.: Program główny ILF składa się z 9 pozycji tematycznych oraz wielu wydarzeń towarzyszących imprezie. Czym w tym roku zaskoczycie publiczność?

P.L.: Skoro mamy zaskoczyć publiczność to nie za bardzo mogę o tym mówić, bo nie będzie to już zaskoczeniem. Na pewno szykujemy najbardziej interdyscyplinarną edycję ze wszystkich. To troszeczkę jest preludium do tego co planujemy przy okazji otwarcia całorocznej galerii O.MEGA, która ma łączyć cechy archiwum społecznego z miejscem ekspozycji sztuki współczesnej oraz tematów filmowych i regionalnych.

G.Ś.: Czy możliwy jest jeszcze zakup biletów na wydarzenia w ramach Ińskiego Lata Filmowego?

P.L.: Tak. Na wiele pokazów są jeszcze miejsca, choć niektóre są już wyprzedane. Bilety można rezerwować zarówno przez internet jak i kupić w biurze festiwalowym w kinie Morena. Trzeba również podkreślić, że wiele wydarzeń na Ińskim Lecie Filmowym jest bezpłatnych m.in. poranne bajki dla dzieci oraz wieczorne koncerty.

G.Ś.: W tym roku organizowane są również przedpołudniowe wycieczki po Ińskim Parku Krajobrazowym. Kto będzie oprowadzał i jakie trasy wybrano?

P.L.: Nie będziemy zbyt daleko się oddalać. Pierwszy rezerwat jest tuż za plażą miejską. Przewodnikami będą między innymi ornitolog Jacek Karczewski, mykolog Sebastian Piskorski oraz archeolog Bogdan Przybyła. To będzie podróż w głąb tego co zlokalizowane jest blisko nas a niezauważalne przez zwykłego mieszkańca. Najdalej będziemy w okolicach Ginawy w sąsiedniej gminie.

Program Ińskiego Lata Filmowego na weekend:

13 sierpnia (sobota)

  • 9.00 – Bajki dla dzieci: „Pamiętniki Tatusia Muminka” (Kino Morena) (B) – 74 min
  • 11.00 – Spacer po Ińskim Parku Krajobrazowym z mykologiem Sebastianem Piskorskim – Grzyby w lesie czy las w grzybach? (Start przy plaży miejskiej przy ul. Słonecznej) (Z)
  • 11.00 – Dokumenty świata – obrazy współczesności: „No makeup” (Kino Morena) (K) – 50 min – Po projekcji spotkanie z reżyserką filmu Moniką Konarzewską
  • 13.00 – Najnowsze kino polskie: „Skarby”, „3geNARRACJE”, „Cisza”, „Guilty pleasure”, „Martwe małżeństwo”, „Figury niemożliwe”, „Prisoner”, „Wizyta” (Kino Morena) (K) – Po projekcji spotkanie z twórcami filmów m.in. Leną Jaworską, Tomkiem Pawlikiem, Michałem Toczkiem.
  • 13.00 – Wokół Bałtyku: „Listopad” (Jaskinia zapomnianych snów) (U) – 115 min
  • 16.00 – Dokumenty świata – obrazy współczesności: „Psychodeliczny klasztor” (Kino Morena) (K) – 78 min
  • 16.00 – Kino naszych sąsiadów: „Jestem twój” (Jaskinia zapomnianych snów) (U)
  • 19.30 – Pokaz przedpremierowy: „Bohater” (Kino Morena) (K) – 127 min
  • 19.30 – Kino naszych sąsiadów: „Nieskończoność według Floriana” (Jaskinia zapomnianych snów) (U) – 70 min
  • 22.00 – SILENT DISCO – Cicha dyskoteka (Plac przed kinem Morena) (B)

14 sierpnia (niedziela)

  • 9.00 – Bajki dla dzieci: „Yakari i wielka podróż” (Kino Morena) (B) – 82 min
  • 10.45 – Nowe kino polskie: „Brigitte Bardot Cudowna” (Kino Morena) (K) – 120 min
  • 11.00 – Spacer po Ińskim Parku Krajobrazowym z mykologiem Sebastianem Piskorskim – Czy borowik zbliża nas do sztuki? (Start przy plaży miejskiej przy ul. Słonecznej) (Z)
  • 13.00 – Nowe kino polskie: „Brigitte Bardot Cudowna” (Kino Morena) (K) – 120 min
  • 13.00 – Sezon 2021/2022: „Rytmy Casablanki” (Jaskinia zapomnianych snów) (U) – 101 min
  • 16.00 – Nowe kino polskie: „Lombard” (Kino Morena) (K) – 71 min
  • 16.00 – Sezon 2021/2022: „Mała Mama” (Jaskinia zapomnianych snów) (U) – 72 min
  • 17.30 – KONCERT UKRAIŃSKIEGO ZESPOŁU KNIAŻANIE (Scena przed kinem Morena)
  • 19.00 – Spotkanie z reżyserem Lechem Majewskim (Gospodarstwo Rybackie)
  • 20.00 – Pokaz przedpremierowy: „Alcarras” (Kino Morena) (K) – 120 min
  • 20.00 – Kino w Pięciu Smakach: „Medium” (Jaskinia zapomnianych snów) (U) – 129 min
  • 22.00 – KONCERT – RAT KRU (Scena przed kinem Morena) (B)

ORGANIZATORZY ZASTRZEGAJĄ SOBIE ZMIANY W PROGRAMIE.

Ceny biletów: K = 25 zł, U = 20 zł, B = wydarzenie bezpłatne, Z = wydarzenie na zapisy – pierwszeństwo dla osób z karnetami

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przed nami Ińskie Lato Filmowe! Co czeka na odwiedzających? [PROGRAM] - Głos Szczeciński

Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto