Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekordowa Kampania Cukrownicza Krajowej Grupy Spożywczej dobiegła końca

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Zakończył się ostatni etap przetwarzania buraków cukrowych w ramach kampanii cukrowniczej 2023/2024 prowadzonej przez Krajową Grupę Spożywczą S.A. (KGS S.A.). Według danych podanych przez przedsiębiorstwo, tegoroczne plony buraka cukrowego charakteryzowały się wyjątkowo wysoką zawartością cukru, która wyniosła średnio 16,4 procent.

Kampania, która odnotowała rekordowe wyniki, była efektem sprzyjających warunków pogodowych oraz zastosowania nowoczesnych metod upraw i technologii przetwarzania. W trakcie sezonu rolnicy z regionu powiatu stargardzkiego, gdzie KGS S.A. posiada swoje kluczowe zakłady, dostarczyli ostatnie ilości zbiorów, które przyczyniły się do zasilenia krajowego rynku cukru.

Prezes Krajowej Grupy Spożywczej S.A., Marek Zagórski, podkreślił w swoim oświadczeniu znaczenie buraka cukrowego dla polskiej gospodarki, zaznaczając, że uprawa tego warzywa jest obecnie najbardziej opłacalnym rodzajem produkcji rolnej w kraju. Plantatorzy dostarczający buraki do Krajowej Grupy Spożywczej S.A. w 2023 roku otrzymają zapłatę za buraki kontraktowane o zawartości cukru 16 proc. w kwocie netto nie mniejszej niż 46,5 euro za 1 tonę. Na tę kwotę składa się cena podstawowa, czyli w czasie kampanii cukrowniczej 2023 /2024 wynosiła ona 45 euro/tonę oraz świadczenie gwarantowane w kwocie 1,5 euro/tonę ( zaliczka na poczet świadczenia dodatkowego powiązanego z ceną cukru).

Rozwój produkcji cukrowniczej ma kluczowe znaczenie dla lokalnego rynku pracy, ponieważ sektor cukrowniczy generuje szereg miejsc pracy zarówno bezpośrednio, w cukrowniach, jak i pośrednio, w sektorze usług i transportu.

Prezes Zagórski opowiadał także o wyzwaniach jakie czekają spółkę.

To przede wszystkim inwestycje, które zakładamy, że w najbliższym czasie przekroczą nawet 260 mln zł - mówił Zagórski. A jedną z nich będzie planowana przez nas w Cukrowni w Kluczewie stacja załadunku kontenerów, której koszt szacujemy na 6 mln zł. Cukrownia w Kluczewie ma doskonałe warunki, aby taka stacja powstała, bo właśnie tu produkowany jest cukier najwyższej jakości. Poza tym cukrownia ma świetne położenie blisko granicy z Niemcami, którzy są największym odbiorcą polskiego cukru. KKGS ma apetyt, aby sprzedawać polski cukier do wielu innych krajów, nie tylko europejskich i chce wykorzystać bliskość morza i powstającego w Świnoujściu portu kontenerowego, aby wykorzystać do eksportu drogę morską.

KGS S.A. z niecierpliwością oczekuje kolejnego sezonu i już teraz zapowiada dalsze inwestycje w modernizację zakładów oraz wprowadzenie innowacji mających na celu zwiększenie efektywności i konkurencyjności polskiego cukru na rynkach krajowych i międzynarodowych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto