Rodzina zmarłej kobiety oburzona zachowaniem pracownicy stargardzkiego SOR. Pielęgniarka przeprasza

Emila Chanczewska
Fot. Emila Chanczewska
Przed Wigilią (23.12.2020 r.), w wieku 65 lat, zmarła Janina Szarek ze Stargardu, pogrążając w wielkim smutku swoich bliskich. Była żoną, mamą, babcią i prababcią. Rodzina nie może pogodzić się ze śmiercią pani Janiny, ale także ze sposobem w jaki mówiła o niej pielęgniarka stargardzkiego SOR w ostatnich godzinach jej życia. Po naszej interwencji przekazane zostały wyjaśnienia oraz przeprosiny.

- W nocy z 22 na 23 grudnia br., o godzinie 1.12 będąc w drodze ze Szczecina do Stargardu zadzwoniłam na stargardzki SOR - opowiada Agnieszka Urbańska ze Szczecina. - Została tam przywieziona moja mama Janina Szarek, której której pękła żyła w nodze, przez co miała bardzo silny krwotok i straciła przytomność. Była reanimowana w domu, następnie w szpitalu. Mama była zabrana około północy, chwilę po. Pytałam pani, która odebrała telefon na SOR, jaki jest mamy stan. Pani do mnie na to ,,przecież pani wie, jak mama wyglądała i na co chorowała", ja na to że owszem, a pani: "4 strażaków musiało ją znosić". Na koniec pani dodała z wyrzutem "muszę kończyć, bo muszę się zajmować pani mamą". Na miejscu nie zostaliśmy w ogóle wpuszczeni na SOR. Na zewnątrz przed SOR-em o stanie zdrowia mamy poinformował nas dyżurujący wtedy anestezjolog. Przed godziną 3 zadzwonił ordynator SOR dr Kalinowski z informacją, że mama zmarła. O ile do sposobu postępowania i informowania nas przez lekarzy nie mam pretensji, to do obsługi nas przez osobę, która odbierała już tak.

Pani Agnieszka, także pozostali członkowie rodziny Janiny Szarek mają wielki żal po tym, co pani Agnieszka usłyszała od pracownicy szpitalnego oddziału ratunkowego.
Insynuacje, że mama była otyła, wyrzuty że trzeba się nią zajmować...

29 grudnia 2020 roku wysłaliśmy do szpitala prośbę o wyjaśnienia. Odpowiedź nadeszła 11 stycznia 2021 roku. Rzecznik praw pacjenta poinformował, że zostało przeprowadzone postępowanie wyjaśniające dotyczące opisanej sprawy.

- Na wstępie należy wskazać, że w okresie pandemii SARS-CoV 2, zgodnie z zapisami Art. 5. Ustawy z 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U.2020.849 t.j. z dnia 2020.05.13 ze zm.) Kierownik zakładu może ograniczyć korzystanie z praw pacjenta. Przepis stanowi, cyt.: „Kierownik podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych lub upoważniony przez niego lekarz może ograniczyć korzystanie z praw pacjenta w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów, (…)”. w związku z tym w celu zminimalizowania transmisji wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę zakaźną COVID 19, w naszej placówce zostało ograniczone odwiedziny pacjentów hospitalizowanych w oddziałach szpitalnych, w tym Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Wdrożyliśmy szereg algorytmów i procedury postępowania opracowanych w oparciu o wytyczne Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego, Narodowego Funduszu Zdrowia - informuje Rafał Dziubek, Pełnomocnik ds. Praw Pacjenta w Samodzielnym Publicznym Wielospecjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Stargardzie.

Jeżeli chodzi o "sposób postępowania diagnostyczno-terapeutycznego na rzecz pacjentki", bez upoważnienia takie informacje nie są udzielane. Rodzinie chodzi jednak przede wszystkim o podejście przy przekazywaniu informacji w tak trudnej dla nich sytuacji.

- Dążymy do podniesienia standardu w zakresie właściwej i empatycznej komunikacji interpersonalnej pomiędzy personelem a pacjentami czy osobami im towarzyszącymi - zapewnia Rafał Dziubek ze stargardzkiego szpitala. - Pragnę, w tym miejscu nadmienić, że pielęgniarka, przeprasza za swoje zachowanie, którym nieświadomie mogła urazić panią Agnieszkę.

Rodzina śp. Janiny Szarek ma nadzieję, że nagłośnienie sprawi, że takie sytuacje na SOR w Stargardzie nie będą się już powtarzały...

500+. Będzie zmiana okresu rozliczeniowego

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie