Rowerem ze Stargardu
We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 5 tras rowerowych oddalonych maksymalnie o 67 km od Stargardu, które sprawdzili inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.
Zanim wyruszysz w trasę, upewnij się, jaka będzie pogoda. W sobotę 14 maja w Stargardzie ma być 18°C. Nie powinno padać. W niedzielę 15 maja w Stargardzie ma być 20°C. Nie będzie padać.
🚲 Trasa rowerowa: Śladem granitowych kościołów
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 22,05 km
- Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 29 min.
- Przewyższenia: 35 m
- Suma podjazdów: 152 m
- Suma zjazdów: 155 m
Rowerzystom ze Stargardu trasę poleca Kys30
Krótka trasa śladem granitowych kościołów
Pierwszym obiektem na trasie jest Kościół Świętego Krzyża w Oborzanach. Zbudowany w XII-XIII wieku z kamieni polnych, jest orientowany i miał charakter budowli obronnej. W 1712 r. dobudowano wieżę do bryły Kościoła. Z pierwotnych wyposażeń nie pozostało nic. Ozdobą świątyni był ołtarz skrzydłowy z 1562 r. z malowidłami Lucasa Cranacha Młodszego, namalowany dla margrabiny Katarzyny Brunszwickiej. Ołtarz drogą wymiany za dzwony w XIX w. trafił do Oborzan. Po II wojnie światowej był mocno podniszczony i został zdemontowany, po kilkudziesięciu latach przekazano ołtarza do konserwacji, gdzie znajduje się do dziś.
Kolejnym obiektem jest Kościół filialny pw św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Wysokiej. Powstał z kostki granitowej i kamieni narzutowych oraz cegły na przełomie XIV i XV w., gotycki. Około 1700 r. , oraz w latach 1880-1890 przebudowany. W czasie drugiej przebudowy postawiono neoklasycystyczną wieżę.
Ostatnim obiektem jest Kościół Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych w Dargomyślu. Zbudowany ok. 1260 z fundacji chwarszczańskich templariuszy, z kostki granitowej, orientowany, salowy, bez chóru i wieży zachodniej, z zakrystią od strony północnej.
Po raz pierwszy jako parafialny wymieniony w 1385 r., kiedy to biskup kamieński Filip zatwierdził fundację nowego ołtarza w kościele parafialnym w Gorzowie, dokonaną przez plebana z Dargomyśla, Mathiasa Schulte z własnych dochodów (Gorzów był jego rodzinnym miastem). W 1433 r. kościół uległ częściowemu zniszczeniu podczas przemarszu wojsk husyckich. Po 1540 r. przejęła go gmina protestancka. Rozbudowany w 1748 r. o zachodnią część nawową (usunięto wówczas portal główny w ścianie zachodniej) i wieżę, uległ zniszczeniom w 1758 r. podczas bitwy pod Sarbinowem oraz w 1805 r. w wyniku działań wojsk francuskich; następnie odnowiony. Forma dominującej nad zabudową kamiennej wieży kościoła znana jest z płótna gorzowskiego malarza Roberta Warthmüllera (1886), który uwiecznił Dargomyśl w scenie przedstawiającej wizytę króla Fryderyka II Wielkiego. Po pożarze wieży 5 kwietnia 1897 r. została ona częściowo rozebrana. W 1898 r. dobudowano górną część wieży z cegły, którą zakończono drewnianą strzelistą wieżyczką, dobudowano również drewniany chór oraz założono nowy drewniany sufit. Istniejące jeszcze trzy dzwony z XV i XVI w. w czasie II wojny światowej zabrali Niemcy. Wokół kościoła znajdował się do 1945 r. cmentarz grzebalny, ślady jego istnienia są widoczne na murze okalającym cmentarz kościelny.
Nawiguj
🚲 Trasa rowerowa: Dębno-Mosina-Witnica-Sosny
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 49,14 km
- Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 27 min.
- Przewyższenia: 78 m
- Suma podjazdów: 1 417 m
- Suma zjazdów: 1 392 m
Rowerzystom ze Stargardu trasę poleca Kys30
Niedzielna przejażdżka z żoną. Dziś jest ostatnia niedziela listopada i ostatnia trasa jesienna za tydzień zaczynamy sezon zimowy:)
Trasa łatwa, przebieg trasy: Dębno-Mostno-Mosina-Witnica-Sosny-Mosina-Mostno-Dębno.
Dane z licznika:
dystans 50.16 km
czas jazdy: 2:38:33
Nawiguj
🚲 Trasa rowerowa: Witnica cegielnia
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 42,86 km
- Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 46 min.
- Przewyższenia: 59 m
- Suma podjazdów: 418 m
- Suma zjazdów: 424 m
Kys30 poleca trasę rowerzystom ze Stargardu
Jeżdżąc już od kilku lat po najbliższej okolicy, ciężko coś znaleźć coś nowego a zarazem ciekawego. Czasami spontaniczy wypad i skręt z dobrze znanego szlaku może zaowocować ciekawymi wrażeniami :)
Cegielnia
Pierwsza wzmianka o istnieniu nad Witną wytwórni cegieł i dachówek pochodzi z roku 1589, kolejna z roku 1706, kiedy to dzierżawca tutejszego folwarku królewskiego, Wilhelm Feuerherm, wypalił 15 tys. cegieł i tyleż dachówek. Po roku 1871 w Vietz czynnych było 6 cegielni: Dietzla, Feuerherma, Hartmanna, Lietza, Neumanna i Wässera. W jednej z nich natrafiono także na pokłady węgla brunatnego i uruchomiono jego wydobycie. Pierwszy wydajny okrągły piec Hoffmanna, umożliwiający wypalanie bez wygaszania ognia, powstał w roku 1873. Po wykupieniu zakładów od Feuerherma i Wässera i budowie własnych L. Hartmann miał 5 pieców, w tym jeden owalny o podwójnej wielkości z kominem o wysokości 45 m. Wypalano w nich do 14 milionów sztuk cegieł rocznie (w tym klinkierowe). Dla ułatwienia transportu zbudowano bocznicę kolejową łączącą cegielnie z dworcem. Firma zatrudniała do 250 pracowników. W dwudziestoleciu międzywojennym istniały tylko 3 cegielnie Hartmannów: „A”, „B” i „C”. Cegielnię G. Lietza nabył w roku 1902 H. Strunk, który ją zmodernizował, instalując maszynę parową i okrągły piec. W latach 30. jego syn, Alfred Strunk, w cegielni urządził suszarnię i magazyny paszy dla hodowli królików rasy angorskiej. W latach wojny, od roku 1942, cegielnie Hartmanna zamieniono na wojskowe magazyny amunicji, wozów radiolokacyjnych, mundurów, instrumentów muzycznych, nart, noży spadochroniarskich i metalowych pojemników zaopatrzenia na zrzuty z samolotów. Dwie z cegielni spłonęły w roku 1945. Jedną uruchomiono kilka lat po wojnie i jako firma państwowa, a potem prywatna, była czynna do roku 1999. Po jej likwidacji, spowodowanej brakiem rentowności i wyczerpywaniem się złóż gliny, owalny piec rozebrano. Zachował się okazały budynek siedziby firmy z mieszkaniami dla pracowników. Dziś teren cegielni „A” zajmuje firma skupu złomu i handlu materiałami budowlanymi. Cegielnie „B” i ,,C” rozebrano. Teren ostatniej, usytuowanej przy ulicy Sportowej, był przez kilka dziesięcioleci miejskim wysypiskiem śmieci. W cegielni Strunka bez powodzenia podjęto po roku 1945 próbę produkcji brykietów z węgla brunatnego, potem została ona rozebrana i ustawiono tu metalowe silosy Państwowych Zakładów Zbożowych. Po ich likwidacji od początku lat 90. do roku 1999 w sprywatyzowanym obiekcie miała swą siedzibę szwedzka firma Danuty Larsson handlująca maszynami rolniczymi i materiałami budowlanymi. Obecnie jest tu firma recyklingowa EKO-APE.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Łąkomin na spontanie
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 37,07 km
- Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 46 min.
- Przewyższenia: 30 m
- Suma podjazdów: 323 m
- Suma zjazdów: 328 m
Trasę dla rowerzystów ze Stargardu poleca Kys30
Wiosenna spontaniczna trasa do Łąkomina :)
Tematem dzisiejszej trasy są walory przyrodnicze okolicy Łąkomina.
Łąkomin (niem. do 1945 r. Lindwerder) jest to niewielka wieś położona w województwie lubuskim, w powiecie gorzowskim, w gminie Lubiszyn.
Miejscowość została założona w 1765 r. na terenie starej smolarni, jako kolonia Barnówka. W 1801 r. mieszkało tutaj 3 kolonistów i znajdowała się smolarnia[6]. W 1844 r. Łąkomin liczył już 27 budynków mieszkalnych, działał młyn (Sennewitz Mühle). Od 29.04.1872 r. stał się oddzielną gminą (niem. Gemeinde) i uniezależnił od Barnówka. W końcu XIX w. wybudowano tu pałac, którego właścicielem był berliński przemysłowiec. Po 1945 r. wieś popadła w ruinę, a wiele budynków zostało rozebranych prawdopodobnie na rzecz odbudowy Warszawy. Ocalał jedynie pałac (splądrowany przez wojska radzieckie) i zabudowania przypałacowe.
Polska nazwa Łąkomin została nadana w 1948 r.
Nawiguj
🚲 Trasa rowerowa: Rezerwat Dolina Świergotki
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 105,57 km
- Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 5 min.
- Przewyższenia: 123 m
- Suma podjazdów: 1 702 m
- Suma zjazdów: 1 679 m
Rowerzystom ze Stargardu trasę poleca Kys30
pierwsza jesienna wycieczka rowerowa do Rezerwatu Dolina Świergotki. Pogoda na trasie mi dopisała i sporo atrakcji po drodze. Trasa godna polecenia. Dolina Świergotki wchodzi w skład Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Całą trasę streszczę w jednym słowie Mega!
Nawiguj
Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Aumüller
Aumüller kosz na rower, z kratką ochronną - Maksi (dł. x szer. x ...
Prezentowany kosz na rower to optymalny środek tra…

jeep
JE-C28L-KY Rower elektryczny JEEP
trekkingowy rower ze wspomaganiem elektrycznym dla…

jeep
JE-C28L-WK Rower elektryczny JEEP
trekkingowy rower ze wspomaganiem elektrycznym dla…

Trixie
10% taniej! Akcesoria dla psa - Trixie Front Kosz na rower z ...
Trixie Friends on Tour kosz na bagażnik w skrócie:…

Aumüller
Aumüller kosz na rower, z kratką ochronną - Dł. x szer. x wys.: ...
Praktyczny i wygodny koszyk na rower dla psa, któr…

kawasaki
KX-KDX3.0 Rower elektryczny KAWASAKI
nowoczesny rower górski mtb klasy premium ze wspom…

skymaster
Energy Trekking R2 Pro Dark Green Rower elektryczny SKYMASTER
rower elektryczny skymaster energy trekking r2 pro…

skymaster
Energy Trekking V2 Pro Dark Grey Rower elektryczny SKYMASTER
rower elektryczny skymaster energy trekking v2 pro…

blaupunkt
Carl 300 Rower elektryczny BLAUPUNKT
carl 300 to składany rower elektryczny. przy niski…

blaupunkt
Clara 400 SE Rower elektryczny BLAUPUNKT
składany rower elektryczny z 20" kołami.korzy…

skymaster
Energy Trekking R1 28 Dark Grey Rower elektryczny SKYMASTER
rower elektryczny skymaster energy trekking r1 dla…

Zapf
BABY ANNABELL Ubranko na rower
Mała Annabell uwielbia jeździć na rowerze z mamą i…

Reserved
Reserved - Saszetka na rower SmileyWorld® - Czarny
Saszetka na rower SmileyWorld®

Trixie
10% taniej! Akcesoria dla psa - Trixie kosz na rower, z kratką ...
Trixie Friends on Tour kosz na bagażnik w skrócie:…
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
SONDA - Od 21 maja ruszyła dobrowolna zasadnicza służba wojskowa.