Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rynek Staromiejski w Stargardzie na przestrzeni wielu lat. Najstarsza fotografia z 1839 roku! ZDJĘCIA przed wojną, po wojnie i teraz

Grzegorz Drążek
Grzegorz Drążek
Ze zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie
Przygotowaliśmy wyjątkową galerię zdjęć ze Stargardu. Pokazujemy jak na przestrzeni lat zmieniał się Rynek Staromiejski w Stargardzie. Galerię rozpoczynamy w roku 1839 i 1898, następnie są zdjęcia z początku XX wieku, przedwojenne, powojenne, w latach 1960-2000 i aktualne z 2020 i 2021 roku.

Rynek Staromiejski w Stargardzie inaczej wyglądał przed laty i teraz. Warto zobaczyć, jak się zmieniał.

Stworzenie takiej galerii zdjęć było możliwe dzięki Muzeum Archeologiczno-Historycznemu w Stargardzie, w którego zbiorach znajdują się archiwalne fotografie i pocztówki przedstawiające Rynek Staromiejski w Stargardzie.

MAH udostępniło nam te fotografie do publikacji w celu promocji historii Stargardu. Wcześniej można je było pojedynczo zobaczyć na łamach Głosu Stargardzkiego. Autorami kilku fotografii jest stargardzki fotoreporter Tadeusz Surma, są także zdjęcia autorstwa naszych dziennikarzy.

Teraz zebraliśmy te zdjęcia i pocztówki w jedną galerię, którą uzupełniliśmy aktualnymi fotografiami przedstawiającymi Rynek Staromiejski w Stargardzie w obecnych czasach.
Zapraszamy do obejrzenia tej wyjątkowej galerii zdjęć. Rozpoczynają ją najstarsze fotografie z roku 1839, 1898 i 1901.

ZOBACZ TEŻ: Stargard zaraz po wojnie. Niewielu widziało te zdjęcia

Około 1948 roku, ulica Mieszka I w Stargardzie

Stargard zaraz po wojnie. Niewielu widziało te zdjęcia

Następnie wyruszamy w fotograficzną podróż do obecnych czasów. Po drodze zobaczymy zdjęcia i pocztówki Rynku Staromiejskiego w latach przedwojennych, zaraz po zakończeniu II wojny światowej, w latach powojennych, w latach 60., 70. 90. XX wieku, w roku 2000 i między latami 2010-2020, a podróż zakończymy 6 marca 2021 roku.

W galerii zdjęć i pocztówek zobaczyć można zabudowę Rynku Staromiejskiego ponad 100 lat temu, kiedy stał tam pomnik Germanii. Krótko po II wojnie światowej zabudowa Rynku była zniszczona. W późniejszych latach można zobaczyć, jak część zabudowy była odbudowana, a część to były ruiny. Na fotografiach z 2014 roku widać, jak zmieniana była nawierzchnia płyty Rynku Staromiejskiego w Stargardzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto