S10 od Stargardu do Piły ma decyzję środowiskową. Wydał ją regionalny dyrektor ochrony środowiska w Szczecinie. Teraz mają ogłosić przetarg

OPRAC.:
Emilia Chanczewska
Emilia Chanczewska
Udostępnij:
Szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ma już określony przebieg ostatniego szlakowego odcinka drogi ekspresowej województwie zachodniopomorskim. To 108 kilometrów S10, od końca obwodnicy Stargardu do Piły - połączenie z drogą S11, z wyłączeniem istniejącej obwodnicy Wałcza.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie wydał właśnie decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.
- Uzyskanie tej decyzji umożliwi nam ogłoszenie przetargu na kolejny etap prac przygotowawczych - wykonanie koncepcji programowej z badaniami podłoża - informuje Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Droga S10 ma być dwujezdniową drogą ekspresową z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Przebieg wybrany w decyzji środowiskowej to wariant niebieski na odcinku do Stargardu do obwodnicy Wałcza i zielony na odcinku od obwodnicy Wałcza do Piły. Nowa droga będzie omijała miejscowości, przez które przebiega obecna DK10. Na trasie przewidziano budowę jedenastu węzłów drogowych. Powstanie też pięć par Miejsc Obsługi Podróżnych i dwa Obwody Utrzymania.

Jak przypomina rzecznik GDDKiA Szczecin, prace studialne dla przebiegu drogi ekspresowej S10 były prowadzone od wielu lat, ale dopiero po przyznaniu przez ministra infrastruktury w 2017 roku finansowania udało się doprowadzić do końca przygotowanie raportu o oddziaływaniu na środowisko.
- W dokumentacji określono warianty przebiegu inwestycji i jej oddziaływanie na środowisko - opisuje Mateusz Grzeszczuk. - Przeprowadzono analizy biorąc pod uwagę uwarunkowania techniczne, społeczne i środowiskowe. Była to baza dla wydania, w ramach prowadzonego przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska postępowania, decyzji środowiskowej.
Do wykonania zostały jeszcze koncepcja programowa i badania podłoża.

Droga krajowa nr 10 to ważna trasa biegnąca z zachodu na wschód. Łączy Szczecin przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń z aglomeracją warszawską. W przyszłości, w całości ma mieć standard drogi ekspresowej.
- Na Pomorzu Zachodnim istnieje już odcinek łączący Szczecin i Stargard z obwodnicami Stargardu oraz Wałcza - przypomina Mateusz Grzeszczuk. - W województwie kujawsko-pomorskim kierowcy mogą korzystać z odcinków w rejonie Bydgoszczy. Ostatnio ogłoszono przetargi na realizację odcinków S10 Bydgoszcz - Toruń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie