Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Soni Spatium, znaczy przestrzeń dźwięku. To nazwa I Międzynarodowego Festiwalu im. prof. Marka Jasińskiego. Stargard, 10-12 września

Emilia Chanczewska
Emilia Chanczewska
Od piątku 10 do niedzieli 12 września 2021 roku, w Stargardzie trwać będzie Soni Spatium, pierwszy Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego. Będą koncerty, wystawy, wspomnienie i upamiętnienie mistrza Jasińskiego. Nasza redakcja sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem.
Orkiestra Camerata Stargard

Głównym organizatorem festiwalu Soni Spatium jest Orkiestra Camerata Stargard.

To nie będzie tylko święto jednego człowieka. Jesteśmy przekonani, że życzyłby sobie, aby było to święto muzyki samej w sobie.

Orkiestra Camerata Stargard

Jak mówią organizatorzy, festiwal to trzydniowe, muzyczne święto, stanowiące hołd dla zmarłego w 2010 stargardzianina Marka Jasińskiego, znakomitego kompozytora, pedagoga oraz profesora Akademii Muzycznych w Poznaniu i Bydgoszczy.

Marek Jasiński urodził się 10 września 1949 w Stargardzie, zmarł nagle 15 lutego 2010 w w Rumunii. Pochowany jest w rodzinnym Stargardzie.

W dorobku miał utwory wokalne, wokalno-instrumentalne i instrumentalne, od orkiestrowych do solowych. Najbliższa mu była wokalna i wokalno-instrumentalna muzyka sakralna.

Wydarzenia Międzynarodowego Festiwalu im. prof. Marka Jasińskiego Soni Spatium odbywać się będą w kolegiacie mariackiej, w szkole muzycznej, w parku Chrobrego, także na stargardzkim cmentarzu. Na wszystkie wstęp jest wolny. Patronem medialnym jest redakcja Głosu Szczecińskiego.

W programie: w piątek 10 września, o godzinie 14 w stargardzkim parku Chrobrego otwarcie wystawy prezentującej sylwetkę kompozytora prof. Marka Jasińskiego. Godzina 19.30 w kolegiacie pw. NMP Królowej Świata koncert Preludium - Choral Masterpieces w wykonaniu Chóru Międzynarodowej Akademii Chóralnej in terra pax. W programie utwory a cappella m.in. Marka Jasińskiego, Szymona Godziemby-Trytka, Józefa Świdra i Wojciecha Błażejczyka. Dyrygenci Monika Bažikowa oraz Szymon Wyrzykowski.

W sobotę 11 września, o godzinie 12 na stargardzkim cmentarzu przy ul. Kościuszki będzie złożenie kwiatów na grobie prof. Marka Jasińskiego. O godzinie 13 w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. W. Lutosławskiego przy ul. Kazimierza Wielkiego 13 w Stargardzie otwarta zostanie wystawa poświęcona życiu i twórczości prof. Marka Jasińskiego, następnie będzie koncert chóru dziecięcego Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie.

O godzinie 17 w stargardzkiej szkole muzycznej rozpocznie się wspomnienie o mistrzu, opowiadać będzie były uczeń, obecnie dziekan Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, dr hab. Szymon Godziemba-Trytek.
O 19.30 w kolegiacie będzie koncert Interludium - Here's To Life w wykonaniu Joli Szczepaniak & Jazz Quartet.

W niedzielę 12 września w kolegiacie będzie Postludium - Great Forms. W programie Ego Sapientia - kantata o mądrości w wykonaniu Chóru Akademickiego im. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Międzynarodowej Akademii Chóralnej in terra pax oraz gospodarzy - Orkiestry Camerata Stargard. Małgorzata Pańko-Edery – mezzosopran, Szymon Wyrzykowski – dyrygent.

Przy ulicy Wyszyńskiego w Stargardzie stanęły stojaki, informujące o festiwalu (patrz galeria).

Festiwal dofinansowany przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto