Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stargard 1970. Na ZDJĘCIACH stargardzkie trojaczki, pochody, ulice, sklepy, urzędnicy

Grzegorz Drążek
Fot ze zbiorów Archiwum Państwowego w Szczecinie O/Stargard/zespół 68/85/ Prez.P.R.N i U.M.iP. Stargard/ sygn. 2379
Fot ze zbiorów Archiwum Państwowego w Szczecinie O/Stargard/zespół 68/85/ Prez.P.R.N i U.M.iP. Stargard/ sygn. 2379
W zbiorach Archiwum Państwowego w Stargardzie jest kronika z roku 1970 ówczesnego Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Stargardzie. Dzięki niej możemy zobaczyć jak wyglądał Stargard i okolice 50 lat temu.

O historii regionu stargardzkiego świadczą kroniki znajdujące się przed laty w zasobach Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Stargardzie, które teraz są w zasobach Archiwum Państwowego w Stargardzie. Dzięki temu możemy poznać historię naszego regionu.

W zasobach Archiwum Państwowego w Stargardzie jest na przykład kronika powiatu stargardzkiego z 1970 roku. Archiwum Państwowe udostępniło ją nam do publikacji w celu promocji historii Stargardu i powiatu stargardzkiego. Kronikę przygotował i opracował Edward Braciszewski, a zdjęcia wykonał Cezary Śnieżko z Zakładu Fotograficznego w Chociwlu.

- Kronika niniejsza jest zbiorem wydarzeń jakie miały miejsce w powiecie stargardzkim w roku 1970 i stanowi z kolei VI rocznik Kroniki powiatu stargardzkiego - napisał Edward Braciszewski we wstępie do kroniki z 1970 roku. - W roczniku VI Kroniki zostały załączone zdjęcia, wykonane przez Zakład Fotograficzny w Chociwlu, dotyczące osób, instytucji usługowych oraz pojedynczych wydarzeń, które dla życia zbiorowego społeczności miały ważne znaczenie.

1001 drobiazgów i budka MO

Na zdjęciach sprzed 50 lat można zobaczyć ulice w Stargardzie z zabudowaniami, po których dzisiaj nie ma śladu. To między innymi pawilon handlowy 1001 drobiazgów, stojący u zbiegu ulic Mariana Buczka i Armii Czerwonej, obecnie Wyszyńskiego i Piłsudskiego. Przy samej ulicy stała wtedy budka MO. W kronice jest także restauracja Staromiejska, po której dzisiaj nic nie zostało, a która stała w pobliżu ulicy Bydgoskiej.

Są też stojące do dzisiaj obiekty, w których jednak 50 lat temu prowadzona była inna działalność, były inne sklepy, restauracje. Na zdjęciach jest na przykład restauracja Basztowa, są pawilony handlowe na Starym Mieście, których pozostałości niedawno zostały rozebrane, a których budowa kończyła się właśnie w 1970 roku. Na ulicy Złotników był między innymi sklep Gosposia, a na ulicy Grodzkiej sam spożywczy MHD Kabanos, jest sklep MHD na ulicy Okrzei, jest salon pralniczy na ulicy Chrobrego, rozlewnia piwa i wód gazowych na ulicy Klasztornej.

ZOBACZ TEŻ

Fot ze zbiorów Archiwum Państwowego w Szczecinie O/Stargard/zespół 68/266/ Urząd Miejski w Stargardzie Szczecińskim/ sygn. 1479

Stargard 1979. Wielka powódź, pochód, szkoły, przedszkola, a...

Stargardzkie trojaczki: Jola, Renia, Stasiu

Ważnym wydarzeniem w roku 1970 w Stargardzie były narodziny stargardzkich trojaczków. Uroczystość nadania dzieciom imion w Urzędzie Stanu Cywilnego została uwieczniona w kronice. Trojaczki pani Krystyny i pana Bolesława otrzymały imiona Jolanta, Renata oraz Stanisław Robert.

Jakie jeszcze wydarzenia sprzed 50 lat można zobaczyć w kronice, znajdującej się w zasobach Archiwum Państwowego w Stargardzie? To między innymi inauguracja roku szkolnego i ślubowanie uczniów Zespołu Szkół Zawodowych, pochód pierwszomajowy młodzieży, wystawa "Dar serca" spółdzielczyń dla dzieci wietnamskich, wystawa plastyczna uczniów w Szkole Podstawowej nr 11, kiermasz odzieży przygotowany przez WSS Społem przy ulicy Armii Czerwonej.

Urzędnicy w mieście i powiecie

Edward Braciszewski zadbał o to, by uwiecznić na zdjęciach osoby, które w roku 1970 odpowiadały za sprawy Stargardu i regionu stargardzkiego. A dzięki temu możemy dowiedzieć się kto zajmował się sprawami oświaty, kultury, kultury fizycznej, rolnictwa, organizacyjno-prawnymi, handlowymi. Kto był przewodniczącym Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Stargardzie, kto był zastępcami przewodniczącego, kto pracował w sekretariacie przewodniczącego, w poszczególnych wydziałach PPRN, a także kto był kierowcą "Wołgi" PPRN.

W kronice są także przedstawiciele miejskich rad narodowych w podstargardzkich miejscowościach, uwieczniono sesje gromadzkie. Są także zdjęcia różnych miejscowości podstargardzkich, na których między innymi są osoby zarządzające Gminnymi Spółdzielniami. Jest także ośrodek wczasowy WSS Społem w Zieleniewie.

ZOBACZ TAKŻE

Z archiwum Tadeusza Surmy. Stargardzka studniówka sprzed pon...

Niebawem na naszym portalu kolejne materiały pokazujące historię Stargardu i całego regionu stargardzkiego, które dzięki temu, że trafiły do Archiwum Państwowego w Stargardzie, mogą po latach zobaczyć mieszkańcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto