Stargard na dawnych zdjęciach mieszkańców. Ludzie i miejsca kilkadziesiąt lat temu

Grzegorz Drążek
Grzegorz Drążek
Foto ze zbiorów Witolda Mateńko
Obejrzyjcie wyjątkową galerię archiwalnych zdjęć ze Stargardu. Fotografie pochodzą ze zbiorów mieszkańców. Na zdjęciach są różne wydarzenia i miejsca od lat 40. do 80. XX wieku.

W naszym redakcyjnym archiwum odnaleźliśmy materiał, który publikowaliśmy jedenaście lat temu, w 2010 roku. A w nim są wyjątkowe zdjęcia przekazane nam do publikacji przez mieszkańców.

Dzięki zdjęciom ze zbiorów Krzysztofa Żyto, Witolda Mateńko i Ryszarda Kowalskiego możemy zobaczyć, jak przed laty wyglądał Stargard. Można zobaczyć różne wydarzenia i miejsca.

Wyjątkowa jest fotografia z 1947 roku, na której widać niewielki plac targowy, u zbiegu ulic Dworcowej i Mickiewicza. W późniejszych latach to miejsce zostało zabudowane. Powstał tam budynek handlowy, w którym długo był sklep spożywczy. Obecnie budynek ten stoi i prowadzona tam jest inna działalność.

Interesujące jest także zdjęcie pokazujące pochód pierwszomajowy w latach 80. XX wieku. Na innej fotografii, wykonanej w latach 60. XX wieku, jest pomnik Juliusza Słowackiego, który stał kiedyś w rejonie ulicy Bieruta. Obecnie plac, gdzie stał pomnik, nosi imię Juliusza Słowackiego, ale pomnika tam nie ma. Stoi on przed Szkołą Podstawową nr 1, która nosi imię Juliusza Słowackiego.

W tej galerii jest jeszcze kilkanaście wyjątkowych archiwalnych fotografii. Na jednej widać obecną ulicę Wyszyńskiego w 1962 roku. Była to wtedy ulica Mariana Buczka. A na niej stoją charakterystyczne budynki Milenium i SDH, które są do dzisiaj.

ZOBACZ TEŻ: Stargard dawniej i dziś. Przed laty sklepy, restauracje, mauzoleum. A teraz? Te same miejsca na zdjęciach dawnych i obecnych

Stargard dawniej i dziś. Te same miejsca kiedyś i teraz. Now...

Są także fotografie pokazujące pracowników sklepu Lwowianka w 1940 roku, pracowników Powszechnej Spółdzielni Spożywczej w 1949 roku, pracowników Poczty Polskiej w połowie lat 60. XX wieku.

Są także inne zdjęcia. A na nich mieszkańcy na spacerach nad rzeką Iną i w okolicy Bramy Pyrzyckiej, amfiteatr w okresie kiedy był budowany, młyn przy ulicy Okrzei, zawody rowerowe, wycieczka rowerowa poza miastem, manifestacja w 1948 roku na placu Wolności w Stargardzie. Jest także jedno zdjęcie ze zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego, na którym widać ulicę Mieszka I w 1947 roku, kiedy Stare Miasto było zrujnowane.

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie