Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stargardzcy saperzy przeszkolili pracowników wysypiska w Łęczycy

Emila Chanczewska
Niebezpieczne przedmioty pochodzenia wojskowego, niosące rdzawą śmierć można spotkać nie tylko podczas prac budowlanych, wykopalisk, ale także przy zagospodarowywaniu odpadów komunalnych. Dlatego tak ważne jest poszerzanie wiedzy społeczeństwa na temat zagrożeń jakie za sobą niosą, a także umiejętnego reagowania.

INFORMACJA Z 2BSAP W STARGARDZIE:

Przedmioty niebezpieczne podczas segregacji odpadów komunalnych - szkolenie pokazowe

Jak się okazuje przedmioty niebezpieczne pochodzenia wojskowego z okresu II wojny światowej mogą także znajdować pracownicy Zakładu Zagospodarowania Odpadów Stargard Sp. z o.o. podczas wykonywania swoich codziennych zadań przy przetwarzaniu odpadów komunalnych.

Zobacz: Naboje znalezione na wysypisku

W trosce o bezpieczeństwo pracowników na terenie zakładu w Łęczycy 5 lutego 2015 roku zostało zorganizowane szkolenie saperskie pod okiem oficera do spraw Patrolu Rozminowania z 2. Stargardzkiego batalionu saperów, kapitana Bartłomieja Fica. Zarówno część teoretyczną jak i pokazową poprowadził zastępca dowódcy Patrolu Rozminowania nr 3 starszy sierżant Hubert Grzelak.

„Głównym zadaniem naszego zakładu jest przetwarzanie zmieszanych odpadów komunalnych i odpadów opakowaniowych selektywnie zebranych, z których pozyskuje się surowce wtórne. Podczas segregacji odpadów pracownik linii sortowniczej może napotkać przedmiot niebezpieczny pochodzenia wojskowego. Taka sytuacja miała już miejsce na początku tego roku dlatego zdecydowaliśmy się na profesjonalne saperskie przeszkolenie w tym zakresie” powiedziała Wioleta Rzymska – starszy inspektor ds. ochrony środowiska i BHP.

Część teoretyczna zajęć miała na celu przekazanie pracownikom zakładu podstawowej wiedzy na temat przedmiotów niebezpiecznych, niewypałów, niewybuchów. Ważne było bowiem uświadomienie zagrożenia jakie niesie za sobą nieumiejętne obchodzenie się z tego typu przedmiotami. Starszy sierżant Hubert Grzelak zaprezentował przedmioty wybuchowe i niebezpieczne dzięki czemu pracownicy w przyszłości w czasie wykonywania swoich obowiązków będą mogli rozpoznać zagrożenie i odpowiednio zareagować.

Kolejną częścią szkolenia była symulacja znalezienia przedmiotu niebezpiecznego podczas segregacji odpadów w kabinie wstępnej i zasadniczej. Każdy z pracowników mógł zobaczyć jak należy się zachować w tej konkretnej sytuacji oraz jakie działanie należy podjąć by zdarzenie nie zagrażało bezpieczeństwu poszczególnych osób. Po zauważeniu przedmiotu niebezpiecznego nastąpiło zatrzymanie taśmy z odpadami, ewakuacja pracowników oraz wykonanie zgłoszenia testowego na policję.

„Chciałbym podziękować za szybką reakcje saperów na naszą prośbę. Szkolenie było bardzo profesjonalne, poglądowe. Od dziś pracownicy będą wiedzieli czego mogą się spodziewać podczas takiej sytuacji. Na pewno szkolenie wpłynie też na bezpieczną pracę całej załogi i jednocześnie usprawni komunikacje oraz działanie zespołu podczas takiej niecodziennej sytuacji” dodał Rudnicki Bartosz - kierownik działu eksploatacji RIPOK w Łęczycy.

Jak widać przedmioty niebezpieczne pochodzenia wojskowego, niosące rdzawą śmierć można spotkać nie tylko podczas prac budowlanych, wykopalisk ale także przy zagospodarowywaniu odpadów komunalnych. Wciąż dlatego tak ważne jest poszerzanie wiedzy społeczeństwa na temat zagrożeń jakie za sobą niosą, a także umiejętnego reagowania.

Tekst i zdjęcia: Judyta Młynarczyk - nieetatowy rzecznik prasowy 2 bsap

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto