Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stargardzianin znalazł leżącą na chodniku przy Garncarskiej dawną nagrobną płytę. Służby komunalne zastanawiają się, co z tym fantem zrobić

Emilia Chanczewska
Emilia Chanczewska
Stargardzianin Robert Michaliszyn podczas niedzielnego (21.11.2021 r.) spaceru na swojej ulicy - Garncarskiej znalazł leżącą dawną nagrobną płytę. Nie przeszedł obok niej obojętnie. Dowiedział się przez telefon, co ma z nią zrobić i odwiózł do administracji cmentarza. Jak na razie nie wiadomo co to za płyta ani co z nią dalej się stanie.

- Jest niedziela, a na chodniku przy Garncarskiej leży przedwojenna płyta nagrobna, obawiam się, że przez noc ktoś ja wrzuci do kanału - relacjonował na gorąco Robert Michaliszyn ze Stargardu. - Skontaktowałem się z muzeum, tam usłyszałem, że takimi sprawami obecnie zajmuje się wydział kultury. Ustaliłem z nimi, że nagrobek dostarczę do administracji na nowym cmentarzu i tam go zabezpieczą.

Robert Michaliszyn wziął płytę do samochodu i zawiózł na cmentarz w Giżynku. Zastanawia się, co będzie dalej z nietypowym znaleziskiem?

Zwróciliśmy się do MPGK z prośbą o informacje w tej sprawie.
- Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. potwierdza, iż takie zdarzenie miało miejsce, znaleziona płyta nagrobna została nam przekazana przez osobę, która ją odnalazła - informuje Bartosz Rudnicki, dyrektor ds. Techniczno-Eksploatacyjnych w MPGK Stargard. - Płyta jest zabezpieczona, trwają ustalenia i konsultacje w tej sprawie.

- MPGK Sp. z o.o. zabezpieczyło nagrobną płytę - dodaje Katarzyna Rybaczuk, dyrektorka Zarządu Usług Komunalnych w Stargardzie, który administruje miejskimi cmentarzami. - Obecnie trwają ustalenia, czy płyta stanowi wartość historyczną. Egzemplarze o szczególnych walorach są eksponowane w Lapidarium na cmentarzu przy ul. Kościuszki.

- Postaram się za jakiś czas sprawdzić czy faktycznie ta płyta stanie w lapidarium! - deklaruje jej znalazca Robert Michaliszyn.

O nietypowe znalezisko pytaliśmy też stargardzkich muzealników.
- Niestety nie jesteśmy w stanie określić, z którego cmentarza pochodzi ta płyta, bowiem powojenne losy płyt nagrobnych były różne i często były one wykorzystywane jako materiał budowlany - wyjaśnia Joanna Fijałkowska, kierowniczka Działu Upowszechniania Sztuki, Edukacji i Promocji w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie. - Nie istnieją żadne spisy pochówków przypisanych do konkretnych cmentarzy.

Dyrektor MPGK Stargard zapewnił, że po "wypracowaniu stanowiska" przekaże dodatkowe informacje w sprawie płyty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto