Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stargardzkie Amazonki: rak nie poczeka na koniec pandemii!

Amazonki Stargard
Październik był miesiącem walki z rakiem. Stowarzyszenie Amazonek „Stokrotka” razem z sanepidem postanowiło przypomnieć o badaniach profilaktycznych raka piersi.

W środę 20 października Stowarzyszenie gościło u siebie grupę uczniów z ZS 1 Stargard. Tematem spotkania była informacja „Na czym polega profilaktyka raka piersi”. Lekarz Józef Janowski w sposób merytoryczny przedstawił uczniom najważniejsze metody badań.

Podstawową metodą, którą należy stosować od najwcześniejszych lat, jest samobadanie piersi. Uczniowie otrzymali specjalne ulotki z opisem tej metody, a także praktycznie uczyły się wykrywania zmian na modelach piersi. Amazonki podzieliły się też swoimi doświadczeniami z walki z rakiem i jako żywy przykład zaświadczyły, że raka można pokonać.

Ponadto lekarz przekazał informacje na temat pozostałych badań wczesnego wykrywania raka piersi.

Należą do nich:
- samobadanie piersi przez kobietę
- badanie lekarskie (palpacyjne) przy każdej kontroli u lekarza rodzinnego i ginekologa
- ultrasonografia (na zlecenie lekarza)
- mammografia – program przesiewowy dla kobiet w wieku 50-69 lat nie potrzeba skierowania i badanie jest bezpłatne.

Badanie można wykonać w dowolnej placówce na ternie całego województwa i kraju lub w mammobusie. Badanie wykonywane jest dla kobiet, które nie chorowały na raka i upłynęło przynajmniej 2 lata od poprzedniego badania.
Panie, które już poddane są leczeniu mają wykonywane badania wg wskazań lekarza. Kobiety w młodszym wieku również mogą wykonać badanie mammograficzne na podstawie skierowania od lekarza. Po zakończeniu prelekcji uczniowie postanowili zachęcić naszą społeczność dorosłą do troski o swoje zdrowie. Oto apel od młodzieży ZS Nr 1 z klasy 3 T T „ Nie bójcie się badać, może to uratować życie” „ Nie odkładaj badania na jutro!. Rak to nie wyrok, nie ma co ukrywać” „Wspierane kobiety są silniejsze w chorobie raka piersi!” „Regularnie się badamy! Nie Pękamy!” Nasza młodzież jest odważna i mądra. Już wie, że wczesne metody profilaktyki mogą uchronić nas przed ciężkim przebiegiem choroby. Rak wcześnie wykryty może być nawet w 100% wyleczalny. Dorośli posłuchajmy młodzieży. Róbmy badania. Pandemia nam nie przeszkodzi!

Spotkanie odbyło się z zachowaniem wszystkich norm sanitarnych.

Przez 16 lat systematycznie CO ROKU na terenie wszystkich gmin naszego Powiatu i i Miasta Stowarzyszenie Amazonek „Stokrotka” wspólnie ze Starostwem Powiatu Stargardzkiego, Urzędem Miejskim różnymi instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi podejmowały różne działania zachęcające do zdrowego trybu życia i wykonywania badań profilaktyki raka piersi. Pandemia wpłynęła na zmianę dotychczasowych form i działań w zakresie propagowania profilaktyki raka piersi i zdrowego trybu życia.

„RAK NIE POCZEKA NA KONIEC PANDEMII”, a my nie możemy być bierni wobec tego problemu. Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u polskich kobiet.. Zachorowania na raka piersi stanowią aż 22,5% wszystkich przypadków nowotworów złośliwych, jakie są wykrywane u kobiet w Polsce. Czyli prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi wynosi około 10% - co oznacza, że zachoruje 1 na 10 kobiet.

Ryzyko jest większe u pań obciążonych genetycznie ryzykiem powstania takiego nowotworu. Podstawą pomyślnego leczenia jest jak najszybsze wykrycie zmian w piersiach. Nikt lepiej nie zadba o nasze zdrowie jak my sami. Musimy wziąć zdrowie w swoje ręce. W dobie pandemii musimy być bardziej aktywni. Ważną sprawą jest aby zdobywać niezbędną wiedzę z wiarygodnych źródeł informacji.

Zachęcamy panie aby przy każdej rutynowej wizycie u lekarza rodzinnego lub ginekologa zadawać pytania i prosić o skontrolowanie przez niego piersi. Wartością tego badania jest doświadczenie lekarza i możliwość szybkiego zlecenia dodatkowych badan diagnostycznych, dla zweryfikowania ewentualnych zmian.

Pierwsza i podstawową metoda wczesnego wykrywania zmian nowotworowych jest systematyczne samodzielne samobadanie piersi. Regularne samobadanie piersi pozwoli szybko dostrzec ewentualne zmiany, które zachodzą w ich obrębie. Poprzez systematyczne samobadanie zapamiętujemy ich wygląd i strukturę. Przy kolejnym samobadaniu można wtedy zauważyć wszelkie odstępstwa od normy, a dzięki temu w odpowiednim czasie wykonać badanie lekarskie, by zweryfikować swoje obserwacje.

Na co należy zwracać uwagę podczas badania:

  • zmiana kształtu lub wielkości jednej piersi,
  • powiększony węzeł chłonny, zaczerwienienie,
  • zmiana koloru lub grubości skóry na jednej z piersi,
  • zmiana struktury jednej piersi, a zwłaszcza zmarszczenia, dołki i zaciągnięcia skóry,
  • zmiana w położeniu lub kształcie brodawki sutkowej,
  • zmiana w wyglądzie brodawki np. zaczerwienienie, łuszczenie się naskórka owrzodzenie, świąd, pieczenie, strupki, wciągniecie sutka,
  • wyciek wydzieliny lub krwi z sutka,
  • ból w piersi lub pod pachą,
  • obecność w piersi guzka lub zgrubienia,
  • bardziej widoczne żyły na piersi,
  • obrzęk ramienia.

Oprócz samobadania piersi kolejną metodą wczesnego wykrywania raka piersi są bezpłatne przesiewowe badania mammograficzne dla pań w wieku 50-69 lat. Nie potrzebne jest skierowanie. Badanie przesiewowe wykonywane są co 24 m-ce. W przypadkach stwierdzenia zmian badanie może być wykonane powtórnie według wskazań lekarza. Może być też wykonane badanie dodatkowe USG. Po stwierdzeniu jakichkolwiek zmian nowotworowych pacjentka objęta jest opieką lekarza onkologa.

Badania mammograficzne można wykonywać w poradniach stacjonarnych na terenie całego kraju lub w mammobusie, który dojeżdża do różnych miejscowości w całej Polsce. Kobiety do 50. roku życia oraz panie 70 plus mogą ubiegać się o skierowanie na mammografię u lekarza, kiedy tylko zaobserwują u siebie niepokojące objawy.

W naszym województwie badania można wykonać w pracowniach stacjonarnych w Szczecinie (informacja ze strony Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ).

NZOZ „MEDICAL – CARE” ul. Batalionów Chłopskich 86, tel. 91 461 2047, 91 461 23 31; 730 307 017 SP Specjalistyczny ZOZ Zdroje, ul. Mączna 4, tel. 91 880 65 18; 91 880 64 69 SP Szpital Kliniczny NR 1 u. Unii Lubelskiej 1 tel. 91 425 34 23 SP Szpital Kliniczny NR 2 PUM, Pracownia Mammografii, ul. Powstańców Wielkopolskich 72 tel. 91 466 11 74 Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy - ZCLIP, ul. Bolesława Śmiałego 33 tel. 91 434 92 05 Zachodniopomorskie Centrum Onkologii, ul. Strzałowska 22, tel. 91 425 14 9; 91 425 14 10 Stargard na dzień dzisiejszy nie ma stacjonarnej pracowni mammografii.

Badania można było wykonywać w mammobusie, który gościł w Stargardzie. Informacje o terminach badań można uzyskać na stronie Zachodniopomorskiego oddziału NFZ .

RAK NIE POCZEKA NA KONIEC PANDEMII. BADAJMY SIĘ NIE TYLKO W PAŹDZIERNIKU!!!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto