Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stargardzkie TBS zajęło III miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Najlepszych Towarzystw Budownictwa Społecznego za rok 2020

informacja prasowa
Kapituła rankingu oceniała między innymi wykorzystanie środków unijnych i działania na rzecz lokalnej społeczności.

Poza ramy z ustawy: Budowa i eksploatacja wielorodzinnych budynków mieszkalnych, to chleb powszedni wszystkich Towarzystw Budownictwa Społecznego w Polsce. Od lat z tych ram wyłamuje się Stargardzkie TBS, realizując mieszkania wspomagane i inne programy społeczne, a także budując obiekty użyteczności publicznej.

Strefa Gospodarki, 26.06.2020 r.

Kapituła oceniała między innymi:

Wykorzystanie środków unijnych

1. Budowa Stargardzkiego Centrum Nauki

W dniu 10 stycznia 2020 r. Stargardzkie TBS podpisało umowę z wykonawcą robót budowlanych, a 15 stycznia 2020 r. przekazało plac budowy na wybudowanie (odtworzenie) budynku zlokalizowanego w miejscu rozebranej kamienicy przy ul. Chrobrego 21
w Stargardzie. W budynku powstanie Stargardzkie Centrum Nauki. SCN będzie nowoczesną placówką edukacyjną i kulturalną, która w atrakcyjnej i przystępnej formie rozbudzi aktywność i ciekawość świata oraz wzbogaci wiedzę z zakresu nauk ścisłych i technicznych. Projekt SCN realizowany jest w partnerstwie zawartym pomiędzy Gminą - Miastem Stargard, które było jego inicjatorem, Stargardzkim TBS, pełniącym funkcję realizatora projektu oraz Stargardzkim Centrum Kultury, które będzie odpowiedzialne za prowadzenie SCN. Inwestycja współfinansowana jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 9 Infrastruktura publiczna, Działanie 9.3. Wspieranie rewitalizacji w sferze fizycznej, gospodarczej i społecznej ubogich społeczności i obszarów miejskich i wiejskich. Stanowi ona również element Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy - Miasta Stargard na lata 2016 – 2026. Dofinansowanie wyniesie do 4 000 000 zł. Stargardzkie TBS jako Partner Wiodący odpowiedzialny jest za wszelkie rozliczenia finansowe i koordynację realizacji projektu, który oprócz ww. budowy (odtworzenia) budynku objął także rozbiórkę starej kamienicy, prace archeologiczne, palowanie fundamentów przeprowadzone w 2019 r., a po wybudowaniu obiektu obejmie również jego wyposażenie.

2. Modernizacja energetyczna budynków

W perspektywie finansowej 2014 -2020 w porozumieniu z Gminą - Miastem Stargard Stargardzkie TBS realizuje dwa projekty, które dotyczą 8 wielorodzinnych budynków mieszkalnych komunalnych:

Modernizacja energetyczna przez Stargardzkie TBS Sp. z o.o. wielorodzinnych budynków mieszkaniowych Gminy - Miasta Stargard przy Placu Świętego Ducha 26 i ulicach: Ks. Bogusława IV 22, H. S. Czarnieckiego 19 M. Konopnickiej 10 a - b, W. Polskiego 78a,

Modernizacja energetyczna przez Stargardzkie TBS Sp. z o.o. wielorodzinnych budynków mieszkaniowych Gminy - Miasta Stargard przy ul. M. Konopnickiej 2, M. Konopnickiej 3 i M. Konopnickiej 8 w Stargardzie.

Projekty są współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 - 2020, Oś Priorytetowa Gospodarka niskoemisyjna, Działanie 2.8 Modernizacja energetyczna wielorodzinnych budynków mieszkaniowych w ramach Strategii ZIT dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Dofinansowanie wyniesie do 3 511 000 zł. Obejmuje ono w szczególności termomodernizację budynków oraz wymianę źródeł ciepła.

Działania na rzecz lokalnej społeczności

Komitet rewitalizacji

Spółka uczestniczy w pracach SPOŁECZNEGO KOMITETU REWITALIZACJI. W latach 2018 -2019 uczestniczyła w realizacji projektu zaPLANujMY zmiany!!! - czyli sąsiedzkie spotkanie o podwórka przemianie. W dniu 13 października 2018 r. na terenie Gminy - Miasta Stargard przy ul. Wojska Polskiego 78a zarządzanym przez Stargardzkie TBS zorganizowano pierwsze spotkanie z mieszkańcami w ramach projektu „Przyjazne Podwórko". W dniu 14 czerwca 2019 roku o godzinie 17:00 na kamienicznym podwórku odbyła się kontynuacja działań zapoczątkowanych w 2018 r. Na spotkaniu obecni byli członkowie Komitetu ds. Rewitalizacji oraz mieszkańcy kamienicy. W trakcie intensywnych rozmów z lokatorami poruszane były ważne dla nich kwestie, m.in. dostęp do kultury (koncert, teatr, i warsztat na podwórku, współpraca z najmłodszymi - Świetlica Środowiskowa przy ul. Wojska Polskiego) oraz zapotrzebowanie mające na celu poprawę jakości życia w omawianej przestrzeni. W trakcie spotkania odsłonięto zamontowane wcześniej ławki i pergolę oraz posadzono rośliny (bluszcz). W aktywności brali udział zarówno członkowie Komitetu, pracownicy Stargardzkiego TBS jak i mieszkańcy kamienicy oraz liczna grupa dzieci. Na zakończenie prac jeden z chłopców głośno wykrzyczał: „To są nasze ławki - nie pozwolimy ich zniszczyć".

Festyn

Wraz ze Stowarzyszeniem „Potrzebny Dom” w dniu 24. 08. 2019 roku Spółka zorganizowała XI festyn rodzinny dla mieszkańców osiedla Lotnisko pod nazwą „Dzień Sąsiada", pod hasłem przewodnim „Zdrówko”. Odbył się on pod patronatem Prezydenta Miasta Stargard. Podczas całej imprezy uczestnicy w ramach hasła przewodniego „Zdrówko” mogli zmierzyć sobie ciśnienie krwi, zbadać poziom cukru, uzyskać porady diabetyka, dietetyka, higienistki stomatologicznej, można było się również zarejestrować do bazy dawców szpiku, kobiety mogły wykonać badanie piersi w mammobusie a wszyscy chętni mogli oddać krew
w „krwiobusie”, gdzie w sumie 32 osoby oddały 14,4 litra krwi z przeznaczeniem dla potrzebującego pracownika Stargardzkiego TBS-u. Jak zawsze pogoda nam sprzyjała, a festyn odwiedziło mnóstwo mieszkańców o czym świadczy rozdanie ilość wydanej waty cukrowej (ponad 1100 porcji). Podczas całego festynu ze sceny płynęła skoczna muzyka do słuchania i wspólnego śpiewania oraz do tańca w otoczeniu unoszących się w powietrzu baniek mydlanych. Muzycznie czas umilał Stargardzki zespół śpiewaczy „Chabry”, zespół taneczny „Seniority” oraz instruktorki zumby z OSIR-u. Pod koniec Festynu organizatorzy jak zawsze przygotowali niespodziankę, którą w tym roku był występ Iluzjonisty.

Wizyta podopiecznych Przedszkola Miejskiego nr 2 „Mali Artyści"

Powszechną regułą jest, zwłaszcza w obecnych realiach rynku pracy, że kadr należy szukać, sięgając często po niekonwencjonalne formy rekrutacji. Najlepiej zaś przyszłych pracowników wypadałoby także odpowiednio wcześniej wychować. Taką drogą podążyło Stargardzkie TBS, zapraszając do siebie podopiecznych Przedszkola Miejskiego nr 2 „Mali Artyści". Wizyta w siedzibie Spółki dostarczyła przedszkolakom u progu wakacji wielu wrażeń. Z czym kojarzy się Dom, jak wyobrażamy sobie wymarzone mieszkanie. A może zaprojektować własne, wymarzone cztery kąty. Gdzie wstawić ulubione przedmioty i zabawki?- młodzi goście Stargardzkiego TBS mieli okazję odpowiedzieć na te oraz wiele innych pytań w pracowni, zorganizowanej specjalnie dla nich przez pracowników Spółki. Ich przemyślenia i pomysły przybrały kształt różnorodnych, czasem fantazyjnych rysunków, które stanowić teraz będą ozdobę pomieszczeń siedziby TBS przy ul. Struga. Niektórzy próbowali nawet swoich sił, odważnie przejmując rolę architekta. Dziecięce wizje odnowionych i wzniesionych na nowo dzielnic miasta, mogą zainspirować teraz niejednego projektanta. Ze specyfiką pracy Stargardzkiego TBS oraz rolą, jaką Spółka odgrywa w mieście, budując nowe mieszkania na wynajem oraz zarządzając istniejącymi już budynkami, zapoznała się grupa 25 przedszkolaków w poważnym wieku sześciu lat. Wizyta w siedzibie Spółki dostarczyła wielu wrażeń uczestnikom przedszkolnej zerówki, którzy w niekonwencjonalny sposób rozpoczęli swoje wakacje.

Kadra TBS przygotowała się do tej wizyty niezwykle sumiennie. W specjalnie urządzonym pomieszczeniu, najmłodsi goście mieli do dyspozycji farby, kredki oraz klocki lego. Powstawały z nich makiety nowych budynków, niektórych nawet o dość fantazyjnych kształtach. Największą popularnością cieszyło się przy tym projektowanie własnych domów z wykorzystaniem map i rysunków. Przy okazji pracownicy Spółki, w przystępnej formie opowiadali najmłodszym, czym na co dzień Spółka się zajmuje. Niektórzy mogli poczuć również ciężar obowiązku zarządzania, zajmując miejsce w fotelu prezesa. Najmłodsi goście Stargardzkiego TBS spędzili w Spółce blisko dwie godziny. Czas ten minął im szybko, zwłaszcza w pracowni przy projektowaniu wymarzonych domów. Pamiątką wizyty jest teraz galeria wszystkich dziecięcych prac, inspirująca na co dzień kadrę TBS. Być może w niedalekiej przyszłości niektórzy z jej autorów wrócą do siedziby Spółki przy ul. Struga, by dokończyć dzieła już w dorosłym życiu. Wymarzone domy i dzielnice powstałe wyobraźni, czekają bowiem już teraz na swoich mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto