Sam udział naszego Koła, wśród 16 Kół KGW z Polski był dla nas ogromnym wyróżnieniem – powiedziała nam Jolanta Krekora z Koła Gospodyń Wiejskich w Strzebielewie, gmina Dolice. Nasz produkt „gąska na szarej, szara na gąsce” to przepis przekazywany od pokoleń, a dotarł do nas z Galicji. Składa się na niego gęsina, gruszka szara, ogórek i przyprawy.
Koło Gospodyń Wiejskich w Strzebielewie powstało w 1985 roku i liczyło wówczas 25 członkiń. Panie z KGW brały udział w licznych konkursach, kursach, pokazach, organizowały wieczorki, zabawy i spotkania mieszkańców wsi Strzebielewo. Po dziesięciu latach działalności z powodu braku miejsca do organizowania spotkań zawiesiły swoją działalność. Koło Gospodyń Wiejskich w Strzebielewie reaktywowało się i zostało wpisane w 2019 roku do rejestru prowadzonego przez ARiMR i pozyskało dostępne fundusze. Otrzymane środki finansowe przeznaczono na wynajęcie salki katechetycznej, w której przeprowadzono szereg prac remontowo-budowlanych. Ponadto wyposażono pomieszczenie kuchenne w meble oraz sprzęt AGD. Z czasem doposażono salkę w naczynia kuchenne, sprzęt produkcyjny, stoły, krzesła, meble.
Początki działalności nie należały do łatwych – dodaje Jolanta Krekora. Członkinie miały sceptyczne podejście do przygotowywania oraz pokazywania swoich potraw w konkursach. Dopiero udział i wygrana w zorganizowanym konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów", podczas którego KGW w Strzebielewie zdobyło dwa pierwsze miejsca za przygotowane produkty „Zakwas grzybowy” i „Ogórki kiszone”, dało wiarę w siebie.
Corocznie Panie przygotowują i sprzedają 150 słoików ogórków kiszonych. Obecnie oferują do kupna ogórki kiszone i zakwas buraczany. Aktualnie mają sześć produktów, które otrzymały pierwsze miejsca w konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów Pomorza Zachodniego". Są to: ogórki kiszone, zakwas grzybowy, kwas buraczany, ocet z papierówki, gruszki w occie, tort weselny z fasoli z orzełkiem.
Każdy produkt ma swoją historię, która została przywieziona z różnych regionów dawnej Rzeczpospolitej, którą stworzyli mieszkańcy Strzebielewa. Niektóre z nich zostaną wpisane na listę produktu regionalnego. Za pielęgnowanie tradycji oraz przekazywanie ich przyszłym pokoleniom 31 sierpnia 2021 r. na ogólnopolskich dożynkach w Bobolicach pod hasłem „Wdzięczni Polskiej Wsi” premier Mateusz Morawiecki wręczył KGW Strzebielewo medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości. To wielki zaszczyt i radość, że zostali docenieni.
Obecnie działalność skupia się na cotygodniowych spotkaniach, na których omawiane są sprawy bieżące, wymieniane są różne doświadczenia i planują pracę – mówi Krekora. KGW w Strzebielewie czynnie włączała się w prace związane z przygotowaniem Dnia Kobiet, Dnia Matki, festynów parafialnych, dożynek wiejskich, gminnych i wojewódzkich.
Tak szeroka i aktywna działalność jest możliwa, bo grupę tworzą ludzie obdarzeni licznymi talentami, chętnie poświęcający swój wolny czas, mający drugi dom w szeregach Koła. Nie bez znaczenia jest wsparcie Wójta Gminy Dolice, licznych sympatyków, dobroczyńców Koła i społeczności lokalnej. W tak przyjaznym środowisku tworzy się nowa historia, która mamy nadzieję przetrwa jeszcze wiele długich lat, przynosząc dobre owoce prowadzonej działalności społeczeństwu.
Ciasto malinowe "Pianka"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Poważne zarzuty wobec lidera kultowego zespołu. Podał fance "tabletkę gwałtu"?
- „Szczena” wyjechał z Polski za chlebem? Wiemy, jak zarabia były „Chłopak do wzięcia”!
- Nie żyje brat polskiej gwiazdy. "Miał najładniejszy uśmiech na świecie"
- Roxie Węgiel w pierwszym wywiadzie z ukochanym. "Nieopisana chemia"