MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sukces KGW Strzebielewo. W Bitwie Regionów zaprezentowały „gąska na szarej, szara na gąsce”

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Koło Gospodyń Wiejskich w Strzebielewie reprezentowało województwo zachodniopomorskie w krajowym finale Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich pn. „BITWA REGIONÓW”, organizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Potrawa, którą prezentowało KGW w Strzebielewie, to „gąska na szarej, szara na gąsce”.

Sam udział naszego Koła, wśród 16 Kół KGW z Polski był dla nas ogromnym wyróżnieniem – powiedziała nam Jolanta Krekora z Koła Gospodyń Wiejskich w Strzebielewie, gmina Dolice. Nasz produkt „gąska na szarej, szara na gąsce” to przepis przekazywany od pokoleń, a dotarł do nas z Galicji. Składa się na niego gęsina, gruszka szara, ogórek i przyprawy.

Koło Gospodyń Wiejskich w Strzebielewie powstało w 1985 roku i liczyło wówczas 25 członkiń. Panie z KGW brały udział w licznych konkursach, kursach, pokazach, organizowały wieczorki, zabawy i spotkania mieszkańców wsi Strzebielewo. Po dziesięciu latach działalności z powodu braku miejsca do organizowania spotkań zawiesiły swoją działalność. Koło Gospodyń Wiejskich w Strzebielewie reaktywowało się i zostało wpisane w 2019 roku do rejestru prowadzonego przez ARiMR i pozyskało dostępne fundusze. Otrzymane środki finansowe przeznaczono na wynajęcie salki katechetycznej, w której przeprowadzono szereg prac remontowo-budowlanych. Ponadto wyposażono pomieszczenie kuchenne w meble oraz sprzęt AGD. Z czasem doposażono salkę w naczynia kuchenne, sprzęt produkcyjny, stoły, krzesła, meble.

Początki działalności nie należały do łatwych – dodaje Jolanta Krekora. Członkinie miały sceptyczne podejście do przygotowywania oraz pokazywania swoich potraw w konkursach. Dopiero udział i wygrana w zorganizowanym konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów", podczas którego KGW w Strzebielewie zdobyło dwa pierwsze miejsca za przygotowane produkty „Zakwas grzybowy” i „Ogórki kiszone”, dało wiarę w siebie.

Corocznie Panie przygotowują i sprzedają 150 słoików ogórków kiszonych. Obecnie oferują do kupna ogórki kiszone i zakwas buraczany. Aktualnie mają sześć produktów, które otrzymały pierwsze miejsca w konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów Pomorza Zachodniego". Są to: ogórki kiszone, zakwas grzybowy, kwas buraczany, ocet z papierówki, gruszki w occie, tort weselny z fasoli z orzełkiem.

Każdy produkt ma swoją historię, która została przywieziona z różnych regionów dawnej Rzeczpospolitej, którą stworzyli mieszkańcy Strzebielewa. Niektóre z nich zostaną wpisane na listę produktu regionalnego. Za pielęgnowanie tradycji oraz przekazywanie ich przyszłym pokoleniom 31 sierpnia 2021 r. na ogólnopolskich dożynkach w Bobolicach pod hasłem „Wdzięczni Polskiej Wsi” premier Mateusz Morawiecki wręczył KGW Strzebielewo medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości. To wielki zaszczyt i radość, że zostali docenieni.

Obecnie działalność skupia się na cotygodniowych spotkaniach, na których omawiane są sprawy bieżące, wymieniane są różne doświadczenia i planują pracę – mówi Krekora. KGW w Strzebielewie czynnie włączała się w prace związane z przygotowaniem Dnia Kobiet, Dnia Matki, festynów parafialnych, dożynek wiejskich, gminnych i wojewódzkich.

Tak szeroka i aktywna działalność jest możliwa, bo grupę tworzą ludzie obdarzeni licznymi talentami, chętnie poświęcający swój wolny czas, mający drugi dom w szeregach Koła. Nie bez znaczenia jest wsparcie Wójta Gminy Dolice, licznych sympatyków, dobroczyńców Koła i społeczności lokalnej. W tak przyjaznym środowisku tworzy się nowa historia, która mamy nadzieję przetrwa jeszcze wiele długich lat, przynosząc dobre owoce prowadzonej działalności społeczeństwu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto