Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto w 2. stargardzkim batalionie saperów. Odsłonięto tablicę poświęconą saperom, poległym dokładnie 100 lat temu w bitwie na Ukrainie

Emila Chanczewska
Dziś przed południem, na terenie czerwonych koszar gdzie stacjonuje 2 stargardzki batalion saperów dziedziczący tradycje 2 Pułku Saperów Kaniowskich, odbyła się uroczysta zbiórka z okazji święta batalionu oraz 50. rocznicy dyslokacji batalionu z Gryfic do Stargardu. Została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona żołnierzom 2 Pułku Saperów Kaniowskich. Wcześniej dowódca 2 bsap. z prezydentem Stargardu oficjalnie nadali nazwę Rondo Saperów rondu przy ul. Szczecińskiej (na wysokości czerwonych koszar).

Jak informuje Instytut Pamięci Narodowej, uroczystość odsłonięcia tablicy jest rozpoczęciem regionalnych obchodów triumfu oręża polskiego w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Wyrazem pamięci dla polskich bohaterów 1. Kompanii 13. Batalionu Saperów, budowniczych przeprawy przez rzekę Słucz i obrońcom Zawiahla. Poległym w heroicznej walce 27 czerwca 1920 r. we wsi Susły. Tablica, która zawisła na ścianie jednego z budynków czerwonych koszar, została sfinansowa przez Oddział IPN w Szczecinie.

Dziś w czerwonych koszarach był także świętowany, przeniesiony z 16 kwietnia br., z powodu epidemii koronawirusa, Dzień Sapera.

Czasem niszczą, często budują, zawsze służą

- Na przestrzeni ostaniego roku żołnierze batalionu uczestniczyli w wielu szkoleniach wspierając Błękitną Brygadę i inne jednostki 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej - mówił ppłk. Mirosław Zyber, dowódca 2 stargardzkiego batalionu saperów. - Przed nami kolejne wyzwania, w tym w ramach współpracy międzynarodowej.

Poseł na Sejm RP Michał Jach ze Stargardu przeczytał list od ministra obrony narodowej Polski Mariusza Błaszczaka oraz dziękował za pamięć o bohaterach.

- To dowodzi, że nasza Ojczyzna pomimo upływu tylu lat stara się upamiętnić naszych żołnierzy - mówił poseł Michał Jach. - Bolszewicy na Ukrainie wrzucili ich do ciemnej mogiły i w czarnych snach nie mogli przewidzieć, że Polska po 100 latach się o nich upomni.

O tym, że saperzy są wpisani w tożsamość stargardzkiej ziemi przypominał Rafał Zając, prezydent Stargardu dziękując im za dawanie poczucia bezpieczeństwa i zapewniając o tym, że miasto chce dbać o pamięć poległych żołnierzy. Życzył saperom satysfakcji ze służby i bezpiecznych powrotów.

Generał dywizji Maciej Jabłoński, dowódca 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, podkreślał udany udział saperów w międzynarodowych ćwiczeniach Defender, które odbyły się niedawno w Drawsku Pomorskim.
- W perfekcyjny sposób stworzyliście mozliwość sforsowania przeszkody wodnej, dywizji naszej i amerykańskiej - mówił generał Maciej Jabłoński.

Przy tej okazji żołnierze z 2 bsap. zostali nagrodzeni. Był to okolicznościowy sygnet, pisma pochwalne, nagrody uznaniowe, urlopy, pochwały, pamiątkowe odznaki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto