Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Radowie Małym. Szkoła inna, niż wszystkie

Agnieszka Pietnoczka
Agnieszka Pietnoczka
W Radowie Małym, w województwie zachodniopomorskim (powiat łobeski), istnieje szkoła podstawowa, w której pod okiem Ewy Radanowicz od kilkunastu lat powstają pomysły na to, by było to dobre miejsce dla uczniów, nauczycieli, innych pracowników i rodziców.

Dzięki zdjęciom zajrzycie do środka. Zobaczycie salę teatralną z prawdziwą sceną, odnowiony pokój nauczycielski w kolorach sprzyjających odpoczynkowi, a przede wszystkim z kącikiem kuchennym, odnowioną stołówkę dla dzieci, szkolne korytarze, pokój do relaksu z hamakami, salę do czerpania papieru, filcowania materiału, wypalania glinianych ozdób, przestronną bibliotekę, ścianę koło drzwi do pokoju pedagoga...

Szkoła pełna jest miejsc tworzonych przez nauczycieli mających swoje pasje. To one decydują o zagospodarowaniu przestrzeni i dziecięcej wyobraźni. Szkolna przestrzeń jest ważna, bo w niej spędzamy większość czasu, ale nie byłoby pięknie odnowionych starych mebli na korytarzach i miejsc do przebywania dla uczniów, gdyby nie koncepcja szkoły - idea, która mówi, że w szkole wcale nie chodzi o szkołę (tak, tak), a o dobrostan ludzi, ich samopoczucie, dążenia, marzenia, problemy i codzienne sukcesy.

O tym właśnie opowiada Ewa Radanowicz w swojej książce "W szkole wcale nie chodzi o szkołę", ale też na spotkaniach autorskich, konferencjach i warsztatach. O zmianie dokonanej wraz z ludźmi i dla ludzi. O zmianie w edukacji, na której zależy każdemu, kto ma kontakt z obecną szkolną rzeczywistością, tak jak nauczycielom podpisującym się pod ideą wiosny edukacji zainicjowanej przez Ewę Radanowicz z Oktawią Gorzeńską - wieloletnią dyrektorką innowacyjnej szkoły w Gdyni, edukatorką, uczącą, jak świadomie zarządzać zmianą.

Oglądając zdjęcia, spróbujcie dostrzec to najważniejsze, co - jak mówił Mały Książę - jest niewidoczne dla oczu: sposoby pracy z dziećmi, pomysły na funkcjonowanie szkoły, na odpoczynek, na wspólne bycie razem, na wychowanie, zabawę i przetrwanie szkolnego dnia.

O AUTORCE TEKSTU I ZDJĘĆ:
AGNIESZKA PIETNOCZKA - nauczycielka języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie w Szczecinku (zachodniopomorskie). Za sobą mam bardzo pozytywne doświadczenia w gimnazjum, obecnie pracuję w szkole podstawowej. Moja edukacyjna moc? Potrafię zainspirować do działania, do poznawania nowych rzeczy oraz do poszerzania doświadczeń w edukacji, wytłumaczyć prosto to, co zawiłe i napisane urzędowym lub podręcznikowym językiem. Lubię uczyć - i to nie tylko w szkole. Wprowadzam chętnych nauczycieli w świat nowoczesnych technologii i metod angażujących ucznia. Fascynują mnie kreatywne rozwiązania, idea szkół demokratycznych, sposoby rzeczywistych zmian w publicznych szkołach i dobre praktyki w zarządzaniu szkołą.

Agnieszka Pietnoczka jest ambasadorką programu #wiosnaedukacji - ogólnopolskiego programu współpracy szkół i nauczycieli.

oprac. (ech)

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto