Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła w Strachocinie wygrała wyposażenie pracowni, warte prawie 5 tys. złotych!

Emila Chanczewska
Szkoła Podstawowa w Strachocinie znalazła się w gronie pięciu najlepszych spośród 2500 placówek edukacyjnych z całej Polski, zwyciężając w ogólnopolskim Konkursie „Akademie Przyjaciół Pszczół na piątkę”, organizowanym w ramach 5. edycji programu „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom”!

INFORMACJA PRASOWA:

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strachocinie z pracownią przyrodniczą za działania na rzecz pszczół w ogólnopolskim Konkursie „Akademie Przyjaciół Pszczół na piątkę”!

Szkoła Podstawowa w Strachocinie znalazła się w gronie pięciu najlepszych spośród 2500 placówek edukacyjnych z całej Polski, zwyciężając w ogólnopolskim Konkursie „Akademie Przyjaciół Pszczół na piątkę”, organizowanym w ramach 5. edycji programu „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom”! Zadaniem konkursowym było kreatywne zagospodarowanie umownych 5m2 dla pszczół - m.in. posadzenie roślin miododajnych, stworzenie gazetki edukacyjnej o ochronie pszczół czy zbudowanie i umieszczenie domków dla zapylaczy.

Zwycięska placówka otrzyma wyposażenie szkolnej sali przyrodniczej o wartości 4 800 złotych. Dodatkowo w województwie zachodniopomorskim wyróżnione zostały również aż trzy inne placówki, które otrzymają przybory szkolne i pomoce naukowe programu ,,Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Niemal połowa z 470 gatunków dzikich zapylaczy żyjących w naszym kraju zagrożona jest wyginięciem. Wypalanie traw, stosowanie sztucznych nawozów, brak pożywienia, to tylko niektóre czynniki wpływające na ograniczenie liczebności tych pożytecznych owadów. Los zapylaczy nie jest jednak obojętny uczniom i nauczycielom ze Szkoły Podstawowej w Strachocinie. Uczniowie rok szkolny rozpoczęli piknikiem „Dzień w ulu”.

W czasie zabaw poznawali i utrwalali wiedzę o ochronie pszczół. Przyjaciele tych pożytecznych owadów ze Strachocina stworzyli 5m2 dla pszczołowatych - zagospodarowali zieleniec przed szkołą, a dzięki pomocy rodziców powstał mini „Miodowy Ogród” z klombów obsadzonych roślinami przyjaznym pszczołom. Uczniowie prowadzili również mikroskopowe obserwacje gotowych preparatów owadów. Maluchom najwięcej radości przysporzyły pszczeli taniec życia, pszczele puzzle i malowanki. Podczas wizyty w pasiece pierwszoklasiści z bliska zobaczyli na czym polega praca pszczelarza oraz jak wygląda życie w ulu. Aby nie zapomnieć o 5 Zasadach Przyjaciół Pszczół, dzieci wykonały gazetkę o ochronie tych pożytecznych owadów. Inicjatywa uczniów i nauczycieli podbiła serca jury, które postanowiło przyznać szkole nagrodę główną.

- Tegoroczna edycja konkursu utwierdziła nas w przekonaniu, że dla sporej grupy dzieci i młodzieży szkolnej los pszczołowatych jest bliski. Zwycięskie prace odznaczyły się kreatywnością. Uczniowie i nauczyciele ujęli nas swoim zaangażowaniem na rzecz zapylaczy. Gratulujemy zwycięzcom i cieszymy się, że wśród młodych ludzi jest tak wielu przyjaciół pszczół – mówi Małgorzata Strzelec, członek jury konkursu Akademii Przyjaciół Pszczół.

Interesującymi działaniami mogą pochwalić się również aż trzy wyróżnione placówki. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 6 im Janusza Korczaka w Kołobrzegu podczas lekcji przyrody poznawali tajemnice budowy pszczołowatych, ich zwyczaje i rolę jaką spełniają w przyrodzie. Dzieci wykonały prezentację multimedialną „Co warto wiedzieć o pszczołach?” oraz ulotki „Zostań z nami przyjacielem pszczół”. Największe zainteresowanie wzbudziło spotkanie z pszczelarzem, który opowiedział o zagrożeniach czyhających na pszczołowate i skutkach ewentualnego ich wyginięcia. Uczniowie zagospodarowali również 5m2, na których posadzili rośliny miododajne.

Podsumowaniem projektu była prezentacja prac dzieci podczas zebrań z rodzicami - przebrane za pszczółki maluchy rozdawały ulotki i częstowały rodziców chlebem z miodem. Wyróżnienie za prace na rzecz pszczołowatych otrzymał również Zespół Szkół w Lubianie. Uczniowie zaaranżowali 5m2 dla pszczół. Najmłodsze pszczółki przygotowały gniazda dla pszczół z trzciny pospolitej oraz pomalowały fronty budek dla trzmieli, a uczniowie gimnazjum w strojach pszczółek wykonali plakat „5 Zasad Przyjaciół Pszczół” oraz gazetki o zapylaczach. Dodatkowo podopieczni Zespołu Szkół częstowali ciasteczkami z miodem uczniów i pracowników szkoły podczas przerw. Trzecią wyróżnioną placówką z województwa zachodniopomorskiego w Konkursie „Akademie Przyjaciół Pszczół na piątkę” jest Gminny Ośrodek Kultury w Będzinie. Dzieci wraz z rodzicami przekształciły salę świetlicy w łąkę przyjazną pszczołom. Dzięki wspólnej pracy i zabawie przypomniały sobie 5 Zasad Przyjaciół Pszczół oraz pogłębiły wiedzę o pszczołowatych. Dzieci pod okiem ogrodnika stworzyły rabatkę, w której znalazły się m.in. wrzosy i pierwiosnki. Szkołę odwiedził również pszczelarz, który opowiedział o tajnikach swojej pracy i życiu w ulu.

Organizatorem konkursu są Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A., zaś partnerem merytorycznym akcji Fundacja Nasza Ziemia. Konkurs miał charakter edukacyjny i skierowany był do wszystkich placówek edukacyjnych na terenie Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto