Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Stargardzie. Pacjentki z patologią ciąży odsyłane do Polic. Pozostałe na miejscu mają KOC

Emilia Chanczewska
Emilia Chanczewska
www.zozstargard.pl
Problemy stargardzkiego szpitala wracają jak bumerang. Poruszane są niemalże na każdej sesji rady powiatu stargardzkiego. Szczególne obawy dotyczą oddziału ginekologiczno-położniczego. Wyjaśniamy, jak wygląda obecna sytuacja. Piszemy też o wprowadzonych nowościach, dotyczących kobiet w ciąży.

Z informacji, które dotarły do nas z wrześniowego posiedzenia wojewódzkiej komisji zdrowia wynika, że zagrożona w stargardzkim szpitalu jest ginekologia i położnictwo. Że są braki kadrowe na tych oddziałach. Czy oznacza to, że szykuje się ich zamknięcie?

"Trudna sytuacja finansowa"

Poprosiliśmy dyrekcję stargardzkiego szpitala o wyjaśnienia.
- Funkcjonujący w naszej placówce oddział położniczo-ginekologiczny jest w trudnej sytuacji finansowej - przyznaje Barbara Turkiewicz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Samodzielnego Publicznego Wielospecjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Stargardzie. - Ponoszone koszty, związane z prowadzoną działalnością są niewspółmiernie wyższe od przychodów z NFZ. Związane jest to m.in. z niedoszacowaniem realizowanych usług, w tym głównie świadczeń obejmujących porody i opiekę okołoporodową nad matką i noworodkiem oraz stale rosnącymi kosztami osobowymi, leków, mediów, materiałów zużywalnych, itp. Prowadzimy szereg działań mających na celu zoptymalizowanie ponoszonych kosztów prowadzonej działalności.

Dyrekcja zapewnia także, że - jeżeli chodzi o lekarzy i położne - dostępność fachowego personelu zapewniona jest zgodnie z obowiązującymi przepisami.

"O Stargard bym się nie bał"

O opinię w tej sprawie poprosiliśmy także byłego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie położnictwa i ginekologii, prof. dr hab. n. med. Zbigniewa Celewicza, kierującego Kliniką Perinatologii, Położnictwa i Ginekologii SPSK Nr 1 w Policach.
- Rzeczywiście, od wielu miesięcy (od 10 m-cy - dop. ech) zmniejszona jest liczba łóżek na oddziale ginekologiczno-położniczym szpitala w Stargardzie - mówi prof. dr hab. n. med. Zbigniew Celewicz. - Sytuacja kadrowa jest w miarę stabilna, pracują tam specjaliści, nie brakuje lekarzy. Nie miałem sygnałów, że są tam braki kadrowe. Dyrekcja nie zgłaszała takich problemów. Wiadomo, że latem czy w okresach świątecznych zmniejsza się ilość personelu, nawet o połowę. Ogólnie na rynku, szczególnie w powiatowych szpitalach, brakuje personelu, ginekologów. Kadra się starzeje, a młodzi niechętnie robią tę specjalizację, bojąc się odpowiedzialności, roszczeniowości pacjentek. Kilku lekarzy odeszło w Zdrojach, problem zaczyna się w Nowogardzie. Jednak o Stargard bym się nie bał.

Pewna zmiana w Stargardzie dotyczy ciężarnych, które mają komplikacje...
- Podpisana została umowa, że pacjentki z patologią ciąży muszą być kierowane do nas, do SPSK Nr 1 w Policach - mówi prof. Z. Celewicz. - Koszty pokryje NFZ. Właśnie wchodzi to w życie.

Jak podkreśla dr Celewicz, w całym województwie zmniejsza się znacznie ilość rodzących pacjentek.

Szukają lekarzy, także na SOR

W stargardzkim szpitalu powstaje właśnie program naprawczy, który uwzględniał będzie także oddział ginekologiczno-położniczy.
- Dodatkowo czynimy starania, by oddział został zakontraktowany przez NFZ na innych warunkach finansowania świadczeń - dodaje dyrektor Barbara Turkiewicz.

Na internetowej stronie stargardzkiego "zozu" widnieją obecnie ogłoszenia o poszukiwaniu lekarzy specjalistów, m.in. anestezjologów, radiologów, okulistów, także na SOR.

Od października jest KOC

Tymczasem z początkiem października w stargardzkim szpitalu ruszył program KOC - Koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży. Jego celem jest zapewnienie kompleksowej opieki medycznej nad matką w czasie ciąży, porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem.

Program KOC obejmuje porady ambulatoryjne (w poradni położniczo-ginekologicznej szpitala w Stargardzie), poród i opiekę nad noworodkiem (w oddziale ginekologiczno-położniczym i neonatologicznym) - a w przypadku wskazań medycznych - także niezbędne hospitalizacje.

W ramach KOC kobieta w ciąży zgłaszająca się na oddział ginekologiczno-położniczy w Stargardzie będzie mogła skorzystać z pełnej opieki. Nowością jest także całodobowy telefoniczny kontakt ze szpitalem przez specjalny numer telefonu - 91 578 92 57.

Dzięki temu o każdej porze przyszła mama może zadzwonić, uzyskać konsultację i rozwiać ewentualne wątpliwości dotyczące swojego stanu. Do programu KOC - Koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży przyszła mama może przystąpić na każdym etapie ciąży, również przed samym porodem.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto