Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnice w kamienicy. Misja szpiegowska CIA na Południowym Uralu

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Dzisiaj w muzealnej kamienicy przy Rynku odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Spotkania w przyrynkowej kamienicy”. Wykład „Atomowe światło latarni. Katastrofy jądrowe w kombinacie plutonowym Majak na południowym Uralu” wygłosi dr hab. Grzegorz Kiarszys, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego. Wstęp BEZPŁATNY.

To pierwsza odsłona nowego cyklu „Spotkania w przyrynkowej kamienicy”. Podczas otwartych wydarzeń w MAH poruszane będą tematy związane z archeologią, historią, kulturą i sztuką. Oprócz wykładów w planach są również warsztaty. Na doby początek dr hab. Grzegorz Kiarszysz, prof. US opowie o odkryciu misji szpiegowskiej CIA na Południowym Uralu. Wydarzenia miały miejsce w styczniu 1965 r. Na zdjęciach satelitarnych uchwycone zostało m.in. Jezioro Kyzyłtasz, które z jakiegoś powodu nie zamarzło mimo panujących silnych mrozów. Jaka była przyczyna nietypowego zjawiska? Tego będzie można dowiedzieć się podczas czwartkowego spotkania.

Grzegorz Kiarszys

– archeolog, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie Pracownik w Katedrze Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalista ds. Archeologii i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego w polskiej strefie odpowiedzialności w Iraku w 2005 r. Uczestnik badań archeologicznych w Irlandii i Irlandii Północnej, Danii, a także badań ratowniczych na obszarze Dolnego Śląska i ziemi lubuskiej. W latach 2018-2019 realizował grant „Radzieckie magazyny głowic atomowych w Polsce. Pomiędzy dziedzictwem a zapomnieniem. Perspektywa archeologiczna” dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

26 stycznia 1965 roku satelita szpiegowski CIA z programu KH-7 GAMBIT podczas misji nr 4015 wykonał nad Południowym Uralem serię wysokorozdzielczych fotografii. System ten był zaprojektowany z myślą o obserwacji priorytetowych obiektów wojskowych takich jak lotniska strategiczne, wyrzutnie pocisków międzykontynentalnych, zakłady przemysłu zbrojeniowego oraz instalacje nuklearne. Podczas misji satelitarnej nr 4015 na Południowym Uralu trwała zima. W nocy słupek rtęci od wielu miesięcy spadał tam poniżej –20°C. Nic więc dziwnego, że wszystkie okoliczne jeziora, były pokryte grubą taflą lodu. Wszystkie, poza jednym... Jezioro Kyzyłtasz, położone około 10 km na wschód od miasta Kysztym z jakiegoś powodu nie zamarzało, a nad jego wschodnim brzegiem unosiła się para wodna...

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto