MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

To dobry sposób na złe relacje. Dni Mediacji w Stargardzie [zdjęcia, wideo]

Emila Chanczewska
Bardzo ciekawe i pouczające były tegoroczne obchody Międzynarodowych Dni Mediacji w Stargardzie. Przebiegały pod szyldem „Masz prawo do mediacji czyli rodzic vs nastolatek”.

We wtorek, w starostwie powiatowym, zorganizowało je stowarzyszenie Progress, pod patronatem starosty i komendanta policji w Stargardzie.

- Stargardzkie dni mediacji odbywają się już po raz czwarty - mówiła Agnieszka Myszkowska ze stowarzyszenia Progress. - Były już debaty, seminaria, spotkania, piknik.

- Mam nadzieję, że nasze działania przyczynią się do promocji mediacji jako sposobu rozwiązywania konfliktów - mówił Marcin Kaszek, prezes stowarzyszenia Progress.

W części pierwszej były krótkie wystąpienia, w drugiej dwie symulacje mediacji.

Psycholog i psychoterapeuta Magdalena Sawicka-Bartosik ze Stargardu mówiła m.in. o przeszkodach psychologicznych w mediacji. A są to: lustrzane odbicie, gdy obie strony uważają się za ofiary sporu. Źdźbło i belka, gdy jesteśmy ślepi na błędy innych. Podwójne normy postępowania dla każdej ze stron konfliktu. Myślenie biegunkowe - wszystko co ja robię jest dobre, a to co druga strona, złe. Przeszkodą jest też przesadna pewność siebie u osób, które "pozjadały wszystkie rozumy" i upór - "po trupach do celu". Problemem jest niewłaściwa komunikacja.

- Dlatego podczas mediacji warto zadawać psychoterapeutyczne pytanie - czy ja panią, czy pana, dobrze zrozumiałam? - mówiła Magdalena Sawicka-Bartosik. - Rodziców, którzy nie chcą rozmawiać z dziećmi jest coraz mniej. Chcą, ale nie wiedzą jak.

Warto więc zwracać się o fachową pomoc, bo nierozwiązane konflikty na linii dziecko - rodzic mogą skutkować przestępczością nieletnich, rozbojami, kradzieżami, przestępstwami narkotykowymi, ucieczkami, o czym mówiła policjantka od lat pracująca w zespole ds. nieletnich i patologii stargardzkiej komendy.

- Od stycznia do października odnotowaliśmy 182 przestępstwa popełnione przez 94 nieletnich, czyli osoby w wieku 13-17 lat - mówiła podkom. Joanna Kołodziejczyk z KPP Stargard. - W analogicznym okresie ubiegłego roku było 119 przestępstw popełnionych przez 54 sprawców. Jeżeli chodzi o ucieczki z domów rodzinnych, było ich 11. Wszystkie osoby wróciły, a jako główny powód ucieczek podawały nieporozumienia z rodzicami.

Joanna Kołodziejczyk opowiadała, że to policjanci często muszą spełniać rolę rozjemców między rodzicami i dziećmi.
- To trudna praca, ale satysfakcjonująca, szczególnie gdy po rozmowie na policji nieletni drugi raz nie sięga po narkotyki, nie wraca do przestępstw - mówiła.

Główne zasady mediacji przedstawiła Anna Franecka, mediator ze Szczecina. To dobrowolność, poufność, bezstronność.
- Mediacja to szybsze, tańsze i trwalsze od sądowego porozumienie - podkreślała.

Uczestnicy spotkania zobaczyli dwie symulacje mediacji. W pierwszej scence córka miała problem z nauką, od której wolała telefon z internetem. W drugiej syn był blokowany przez nadopiekuńczą matkę. W obydwu przypadkach wspólnie wypracowane były konkretne rozwiązania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto