Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trasy na rower do 67 km od Stargardu. Pomysły na jednodniową wyprawę. Gdzie w weekend 20 - 21 kwietnia?

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Szukasz pomysłu na trasę rowerową ze Stargardu? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Przygotowaliśmy 5 ciekawych propozycji tras. Mogą mieć różne stopnie trudności czy długości, dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie. Wspólnie z Traseo proponujemy Wam 5 tras na wycieczkę rowerową w odległości do 67 km od Stargardu. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Przekonaj się, jakie trasy rowerowe niedaleko Stargardu proponujemy na weekend.

Spis treści

Ścieżki rowerowe w okolicy Stargardu

We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 5 tras rowerowych oddalonych maksymalnie o 67 km od Stargardu, które wypróbowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Jazda rowerem to bardzo lubiana forma aktywności szczególnie w ciepłych miesiącach. Oczywiście nie tylko. Najwięksi pasjonaci jeżdżą rowerem przez cały rok. Nic w tym dziwnego, ponieważ rower daje nam wiele korzyści. Ruch jest dobry dla naszego zdrowia, a przy okazji możemy odwiedzić ciekawe miejsca. Można również wybrać rower jako środek lokomocji i dojeżdżać nim do pracy czy na zakupy.

Jeśli więc szukasz pomysłów na trasy w okolicy miejsca zamieszkania, bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy 5 wybranych tras, które polecane są przez innych użytkowników. Wracaj do tego artykułu regularnie, ponieważ będzie on aktualizowany i będą pojawiać się nowe trasy.

Zanim wyruszysz w trasę, upewnij się, jaka będzie pogoda. W sobotę 20 kwietnia w Stargardzie ma być 9°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 45%. W niedzielę 21 kwietnia w Stargardzie ma być 11°C. Prawdopodobieństwo pojawienia się deszczu wynosi 24%.

🚲 Trasa rowerowa: Jezioro Marwicko

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 68,13 km
  • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 52 min.
  • Przewyższenia: 81 m
  • Suma podjazdów: 1 184 m
  • Suma zjazdów: 1 239 m

Kys30 poleca trasę rowerzystom ze Stargardu

Niedzielny trip na spontanie zaprowadził mnie nad jezioro Marwicko. Pogoda dzisiaj nie była za ciekawa mgły, deszcz, temperatura 1,5-2°C. Przebieg trasy mieszany asfalt i dukty leśne, z dużą ilością błota.
Przebieg trasy: Dębno-Mostno-Mosina-Tarnów-Wysoka-Ściechów-Lubiszyn-Tarnów-Barnówko-Dębno.
Mimo deszczu, błota to trasa dostarczyła mi wielu pozytywnych wrażeń :)
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Rezerwat Dolina Świergotki

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 105,57 km
  • Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 5 min.
  • Przewyższenia: 123 m
  • Suma podjazdów: 1 702 m
  • Suma zjazdów: 1 679 m

Kys30 poleca trasę rowerzystom ze Stargardu

pierwsza jesienna wycieczka rowerowa do Rezerwatu Dolina Świergotki. Pogoda na trasie mi dopisała i sporo atrakcji po drodze. Trasa godna polecenia. Dolina Świergotki wchodzi w skład Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Całą trasę streszczę w jednym słowie Mega!
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Śladem granitowych kościołów

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 22,05 km
  • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 29 min.
  • Przewyższenia: 35 m
  • Suma podjazdów: 152 m
  • Suma zjazdów: 155 m

Trasę dla rowerzystów ze Stargardu poleca Kys30

Krótka trasa śladem granitowych kościołów

Pierwszym obiektem na trasie jest Kościół Świętego Krzyża w Oborzanach. Zbudowany w XII-XIII wieku z kamieni polnych, jest orientowany i miał charakter budowli obronnej. W 1712 r. dobudowano wieżę do bryły Kościoła. Z pierwotnych wyposażeń nie pozostało nic. Ozdobą świątyni był ołtarz skrzydłowy z 1562 r. z malowidłami Lucasa Cranacha Młodszego, namalowany dla margrabiny Katarzyny Brunszwickiej. Ołtarz drogą wymiany za dzwony w XIX w. trafił do Oborzan. Po II wojnie światowej był mocno podniszczony i został zdemontowany, po kilkudziesięciu latach przekazano ołtarza do konserwacji, gdzie znajduje się do dziś.

Kolejnym obiektem jest Kościół filialny pw św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Wysokiej. Powstał z kostki granitowej i kamieni narzutowych oraz cegły na przełomie XIV i XV w., gotycki. Około 1700 r. , oraz w latach 1880-1890 przebudowany. W czasie drugiej przebudowy postawiono neoklasycystyczną wieżę.

Ostatnim obiektem jest Kościół Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych w Dargomyślu. Zbudowany ok. 1260 z fundacji chwarszczańskich templariuszy, z kostki granitowej, orientowany, salowy, bez chóru i wieży zachodniej, z zakrystią od strony północnej.

Po raz pierwszy jako parafialny wymieniony w 1385 r., kiedy to biskup kamieński Filip zatwierdził fundację nowego ołtarza w kościele parafialnym w Gorzowie, dokonaną przez plebana z Dargomyśla, Mathiasa Schulte z własnych dochodów (Gorzów był jego rodzinnym miastem). W 1433 r. kościół uległ częściowemu zniszczeniu podczas przemarszu wojsk husyckich. Po 1540 r. przejęła go gmina protestancka. Rozbudowany w 1748 r. o zachodnią część nawową (usunięto wówczas portal główny w ścianie zachodniej) i wieżę, uległ zniszczeniom w 1758 r. podczas bitwy pod Sarbinowem oraz w 1805 r. w wyniku działań wojsk francuskich; następnie odnowiony. Forma dominującej nad zabudową kamiennej wieży kościoła znana jest z płótna gorzowskiego malarza Roberta Warthmüllera (1886), który uwiecznił Dargomyśl w scenie przedstawiającej wizytę króla Fryderyka II Wielkiego. Po pożarze wieży 5 kwietnia 1897 r. została ona częściowo rozebrana. W 1898 r. dobudowano górną część wieży z cegły, którą zakończono drewnianą strzelistą wieżyczką, dobudowano również drewniany chór oraz założono nowy drewniany sufit. Istniejące jeszcze trzy dzwony z XV i XVI w. w czasie II wojny światowej zabrali Niemcy. Wokół kościoła znajdował się do 1945 r. cmentarz grzebalny, ślady jego istnienia są widoczne na murze okalającym cmentarz kościelny.
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: gmina Zwierzyn - wśród jeleni po nadnoteckich łęgach

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 45,74 km
  • Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 43 min.
  • Przewyższenia: 35 m
  • Suma podjazdów: 108 m
  • Suma zjazdów: 110 m

Rowerzystom ze Stargardu trasę poleca Plantmar

Zwierzyn - jedna z kilkudziesięciu osad powstałych wskutek tzw kolonizacji fryderycjańskiej w II połowie XVIII w. czyli w efekcie regulacji Noteci i sprowadzenia tu osadników. Akcja przeprowadzona z inicjatywy króla Prus Fryderyka Wielkiego doprowadziła do zagospodarowania Doliny Noteci i powstania ok. 40 nowych osad. Zmiany te na stałe ukształtowały krajobraz tych ziem, na który składają się izolowane, samotne gospodarstwa (typowe dla osadnictwa olęderskiego), rowy, groble i niezliczone połacie łąk i pastwisk. Drogi łatwe, w większości utwardzone, teren płaski. Lasy jedynie na odcinku do Jez. Żwirka. Na głównym skrzyżowaniu za stawami trzeba wybrać drogę pożarową nr 28.
Zabytków mało z racji dość młodego rodowodu osad. Zachowane skromne poewangelickie kościoły w Górecku, Gościmcu, Pławinie i Żółwinie. Ciekawym urozmaiceniem są stada hodowlane danieli i jeleni wzdłuż drogi z Pławina do Żółwina, własność gospodarstwa Ranczo Glezerów z Pławina. Jest to bodajże największe takie przedsięwzięcie w Europie.
Trasa ta oddaje w pełni klimat i charakter nadnoteckich łęgów. Miłośnicy fortyfikacji znaleźć też mogą w Zwierzynie i okolicach pozostałości poniemieckich bunkrów z 1937. W większości wysadzone stanowiły niegdyś południową flankę umocnień Wału Atlantyckiego (Netzestellung).
Korzystałem z mapy Gmina Stare Kurowo (1:50 000) wydanej przez Sygnaturę. Oznakowanie zielonego szlaku rowerowego jest zawodne.
Nawiguj


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: Dolsk

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 51,01 km
  • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 21 min.
  • Przewyższenia: 122 m
  • Suma podjazdów: 1 718 m
  • Suma zjazdów: 1 709 m

Trasę rowerową mieszkańcom Stargardu poleca Kys30

Niedzielna przejażdżka rowerowa do Dolska śladami zabytków. Temperatura dzisiaj jest w miarę znośna od 7°C na początku trasy do 9,5°C pod koniec wycieczki.
Wycieczka rozpoczyna się i kończy w Dębnie. Przebieg trasy to w 60% drogi asfaltowe i częściowo bruk, a pozostałe 40% to drogi leśne i polne. W lasach i na polach warunki do jazdy kiepskie: dużo błota i kałuż. Mimo tych małych niedogodności morale dziś mam wysokie dzięki ciekawym plenerom i aurze (nie pada i nie piz....) :)
Nawiguj


Pora na serwis roweru?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Przegląd i naprawa roweru

Miłośnicy jazdy na rowerze wiedzą, jak istotne jest utrzymywanie jednośladu w dobrym stanie technicznym. Jest to bardzo ważne dla komfortu oraz bezpieczeństwa podczas jazdy. Przegląd roweru powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku. A najlepiej dwukrotnie - przed oraz po sezonie. Oczywiście, jeśli w trakcie sezonu zdarzą się jakieś uszkodzenia, najlepiej je od razu naprawić.

Serwisować sprzęt można samodzielnie lub oddając go w ręce specjalistów. Odpowiednio dbając o swój sprzęt zapewnisz sobie, że dłużej Ci posłuży. Jest to szczególnie istotne, jeśli często na nim jeździsz. Wbrew pozorom przegląd roweru nie jest taką prostą sprawą. Jeśli chcesz samodzielnie serwisować swój rower, koniecznie poszukaj poradników, w jaki sposób to robić.

Akcesoria do roweru

Akcesoria rowerowe możemy podzielić na te niezbędne oraz dodatkowe. Wymagane jest:

  • oświetlenie, które nie zawsze jest na wyposażeniu, gdy kupujemy rower
  • a także dzwonek. Tak jak w przypadku lamp, najczęściej trzeba go dokupić.

Lampka z przodu powinna być biała, a z tyłu czerwona. Przy wybieraniu dzwonka zwróć uwagę na dźwięk, jaki wydaje.

Z dodatkowego wyposażenia warto wybrać:

  • błotniki - szczególnie istotne są, gdy nie zraża Cię brzydka pogoda do jazdy
  • odblaski na koła, bagażnik oraz siodełko - dla zwiększenia widoczności
  • stopka lub inaczej nóżka - by móc zaparkować rower
  • zapięcie do roweru - by móc go bezpiecznie spuścić z oczu
  • saszetka na rower - często z przeźroczystym przodem i specjalną kieszonką na telefon, by móc widzieć ekran podczas jazdy
  • uchwyt na bidon oraz bidon
  • koszyk na rower - jeśli chcesz nim jeździć na zakupy
  • fotelik dla dziecka - dla rodziców
  • pompka
  • stojak rowerowy - jeśli będziesz samodzielnie serwisować rower
  • akcesoria i narzędzia do serwisowania roweru

Omówiliśmy przydatne akcesoria rowerowe, to teraz czas na strój na rower. Oczywiście wygodne, sportowe buty oraz strój to podstawa. Ciekawą alternatywą są specjalnie spodenki, majtki lub legginsy na rower, które zapobiegają obtarciom i bólom. Przydatne będą również rękawiczki na rower, czapka z daszkiem lub zwykła oraz okulary - niekoniecznie przeciwsłoneczne. Okulary rowerowe są specjalnie dopasowane do twarzy, by nie odstawały. Znajdziesz takie przeciwsłoneczne oraz z przeźroczystymi szkiełkami, które chronią oczy przed owadami i wysuszaniem oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto