Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa renowacja zabytkowych murów obronnych w Stargardzie

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Przywracanie blasku zabytkom to żmudny i bardzo kosztowny proces. Od 3 lat sukcesywnie remontujemy mury obronne przy ul. Klasztornej. Zdecydowanie pomagają w tym środki zewnętrzne. Ponad 1 200 000 zł pozyskaliśmy na kolejny etap rewitalizacji obwarowań w tym miejscu.

Najnowsze działania są kontynuacją trwających od trzech lat prac, mających na celu rewitalizację tego XIII-wiecznego obiektu. Dzięki wsparciu środków zewnętrznych udało się zgromadzić kwotę przekraczającą 1 200 000 złotych na sfinansowanie następnego etapu remontu.

Po zakończeniu prac, które przypadać mają na bieżący rok, kolejna część murów przy ul. Klasztornej ukaże się w odnowionej formie. Planowane jest dokładne oczyszczenie murów, usunięcie elementów ceglanych nie pasujących do oryginalnej struktury oraz naprawa istniejących uszkodzeń. Dodatkowa warstwa ochronna ma zapewnić zabytkowi większą wytrzymałość na niszczące działanie pogody.

Pierwszy etap rozpoczęty w 2022 roku skupiał się na wzmocnieniu murów i rekonstrukcji, drugi etap kontynuował ten proces, a trzeci obecny trwający etap jest możliwy dzięki funduszom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uzyskanym w ramach programu ODNOWA ZABYTKÓW. W latach 2022-2024 suma wsparcia wyniosła blisko 3 200 000 złotych, co pozwoliło na niemal całkowite pokrycie kosztów konserwacji.

Inwestycja ta jest istotna nie tylko z perspektywy zachowania dziedzictwa kulturowego, ale również jako element, który zwiększa turystyczny potencjał Stargardu, przyczyniając się do rozwoju i promocji regionu.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto