Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ukazała się książka opisująca dzieje kościoła w Długiem

Redakcja
fot. zbiory autora
fot. zbiory autora Marcin Dworzyński
Długie, mała wioska w gminie Chociwel, doczekała się kolejnej publikacji. Ukazała się właśnie książka, poświęcona dziejom miejscowego kościoła

„Kościół w Długiem poprzez wieki” to książka w formacie A5 licząca 104 strony i aż 152 ilustracje, w tym także kolorowe. Oprócz tradycyjnych części (wstęp, zakończenie i bibliografia), praca została podzielona na trzy rozdziały: pierwszy w skrócie opisuje dzieje miejscowości, w której kościół się znajduje, drugi historię, architekturę i wyposażenie obiektu do 1945 roku, a trzeci dzieje świątyni i zmianę w jej wyglądzie po II wojnie światowej.
 
Autorami są bracia Puławscy, historyk Andrzej i teolog Paweł. Andrzej napisał historię świątyni do 1945 r., Paweł powojenną. Autorzy opisują również cmentarze i działkę przykościelną. Książka, w trosce o czytelnika, została wyposażona w słownik pojęć specjalistycznych. Andrzej Puławski, stażysta w stargardzkim muzeum, mieszkaniec wsi Długie, napisał już książeczkę „Historia Długiego”. Wydana została pod koniec 2008 r. Po roku jest współautorem kolejnej pozycji.
 
– Ze swoim bratem Pawłem, jeszcze przed świętami wydaliśmy publikację „Kościół w Długiem poprzez wieki” – poinformował nas pan Andrzej. – Zadedykowaliśmy ją naszemu 84-letniemu dziadkowi Stanisławowi Zalewskiemu, z którym mieszkamy. Chcieliśmy stworzyć coś, by wypromować swoją miejscowość. Kościół od zawsze nas interesował.
 
Przygotowanie książki pochłonęło kilka miesięcy. Najwięcej czasu zajęło braciom zebranie materiału.
 
– Korzystaliśmy z archiwum wojewódzkiego konserwatora zabytków, z archiwum państwowego w Szczecinie, robiliśmy też wywiady z mieszkańcami, którzy chętnie mówili o kościele – opowiada Andrzej Puławski. – Książka powstała tuż przed obchodami 25-lecia parafii, które przypada w 2010 roku.
 
Wydanie książki było możliwe dzięki zbiórce pieniędzy wśród mieszkańców, obecnych i byłych. Udało się zebrać 1650 zł, co wystarczyło na wydruk 40 egzemplarzy. Książkę o kościele w Długiem można jeszcze kupować w miejscowym sklepie. Kosztuje 25 złotych.

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ukazała się książka opisująca dzieje kościoła w Długiem - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto