MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W gminie Ińsko powstanie druga już kopalnia kruszywa. Szczecińskie Kopalnie Surowców Naturalnych dostały koncesję na odkrywkę w Ciemniku

Emilia Chanczewska
Emilia Chanczewska
sksm.com.pl
Spółka Kruszywa SKSM S.A., na mocy uzyskanej od Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego koncesji z dnia 25 maja 2021 r., może na działkach między Ińskiem a Ciemnikiem otworzyć nową kopalnię - oficjalnie poinformował burmistrz gminy Ińsko Jacek Liwak, który dwukrotnie odmówił wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla wydobywania kruszywa naturalnego ze złoża „Ińsko”. Przeciwko powstaniu kopalni protestowały Stowarzyszenie Gruntów Gminy Ińsko oraz Ińskie Towarzystwo Przyrodnicze.

W miniony piątek, 26 listopada 2021 roku, na stronie Gminy Ińsko, jej burmistrz Jacek Liwak opublikował obszerną historię, związaną z tym, że ostatecznie na terenie gminy ma powstać kopalnia kruszyw naturalnych. Oto ona:

Informacja na temat kopalni kruszyw

Od jakiegoś czasu spotykam się z zapytaniami dotyczącymi firmy Kruszywa SKSM S.A. Chodzi oczywiście o to, czy firma otworzy nową kopalnię na tzw. Polu Ińsko, czyli na działce nr 725 obręb geodezyjny Ciemnik.

Sprawa nowej żwirowni towarzyszy nam już od niemal kilkunastu lat, a mnie od początku mojej pracy na stanowisku Burmistrza Gminy Ińsko. Chciałbym w związku z tym przypomnieć nieco historię tego przedsięwzięcia, jednak najpierw, żeby nie przedłużać, krótko odpowiem - tak, spółka Kruszywa SKSM S.A. na mocy uzyskanej od Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego koncesji z dnia 25 maja 2021 r. może na działkach między Ińskiem a Ciemnikiem otworzyć nową kopalnię.


Warto byłoby zacząć od złożenia przez SKSM SA wniosku o wykonanie Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla „Pola Ińsko” działka nr 725 obręb geodezyjny Ciemnik. Miało to miejsce wiosną 2004 roku. W ślad za tym Rada Miejska w dniu 23 lipca 2004 roku podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla tego terenu. Uchwała została uchylona ze względu na negatywną opinię organów środowiskowych.


18 kwietnia 2011 roku SKSM S.A. ponownie złożyła wniosek o sporządzenie MPZP dla projektowanego terenu górniczego złoża Ińsko na działkach 725, 726, 727, 728, 729 obręb Ciemnik. W ślad za tym Rada Miejska podjęła uchwałę w dniu 11 maja 2011 r. O przystąpieniu do sporządzenia planu dla działek 725 i 726.


W listopadzie 2011 roku grupa mieszkańców doprowadziła do referendum w sprawie sprzeciwu dla powstania na terenie Gminy Ińsko nowej kopalni odkrywkowej. Referendum odbyło się 6 listopada 2011. Wzięło w nim udział 517 osób, więc było nieważne.


Po określeniu zakresu raportu oddziaływania na środowisko w lipcu 2021 roku, przystąpiono do jego wykonania. 11 marca 2015 roku SKSM S.A. przedłożyło „Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko dla przedsięwzięcia pn.: Eksploatacja kruszywa naturalnego metodą odkrywkową ze złoża IŃSKO”. W ślad za tym wszczęto postępowanie administracyjne w przedmiocie wydania decyzji środowiskowej dla tego przedsięwzięcia. W wyniku przeprowadzonego postępowania 30 września 2015 roku Burmistrz odmówił wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Od decyzji tej 15 października SKSM S.A. złożyło odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie, które 15 grudnia 2015 roku uchyliło decyzję Burmistrza Ińska i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia. 13 stycznia 2016 roku Burmistrz Ińska zaskarżył decyzję SKO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. 19 lutego 2016 roku WSA w Szczecinie odrzucił skargę Burmistrza Ińska na decyzję SKO.


14 października 2016 roku SKSM S.A. złożyło skargę na Burmistrza Ińska do SKO na przewlekłe prowadzenie postępowania. SKO w Szczecinie 29 listopada 2016 roku wyznaczyło Burmistrzowi Ińska miesięczny termin na załatwienie sprawy, czyli wydanie decyzji środowiskowej. 29 grudnia 2016 roku Burmistrz Ińska ponownie odmówił wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na wydobywaniu kruszywa naturalnego ze złoża „IŃSKO” zlokalizowanego na części działki nr 725, obręb Ciemnik.


12 stycznia 2017 roku SKSM S.A. odwołało się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie od decyzji Burmistrza Ińska. 30 marca 2017 roku SKO w Szczecinie uchyliło decyzję Burmistrza Ińska z dnia 29 grudnia 2016. Jednocześnie w zastępstwie Burmistrza Ińska ustaliło środowiskowe uwarunkowania dla planowanego przedsięwzięcia polegającego na wydobywaniu kruszywa naturalnego ze złoża Ińsko, czyli de facto SKO w Szczecinie wydało decyzję środowiskową. W administracyjnym toku postępowania decyzja ta była ostateczna. Od decyzji tej odwołały się do WSA dwa stowarzyszenia z terenu Gminy Ińsko: Stowarzyszenie Gruntów Gminy Ińsko i Ińskie Towarzystwo Przyrodnicze. Obie skargi zostały odrzucone.


21 grudnia 2017 roku Rada Miejska w Ińsku uchyliła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia MPZP dla terenu pod żwirownię na działce nr 725 obręb Ciemnik.


18 grudnia 2020 roku Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego poinformował Burmistrza Ińska o wpłynięciu wniosku od Kruszywa SKSM S.A. o udzielenie koncesji na wydobywanie kruszywa naturalnego ze złoża Ińsko. Burmistrz postanowieniem z dnia 25 stycznia negatywnie zaopiniował projekt koncesji. Od tego postanowienia Kruszywa SKSM S.A. odwołały się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie, które w dniu 26 kwietnia uchyliło postanowienie Burmistrza Ińska w całości. Od niniejszego postanowienia nie przysługiwało odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, mimo to 24 maja Burmistrz Ińska je zaskarżył. 29 czerwca 2021 roku WSA odrzuciło skargę.


25 maja 2021 roku Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego wydał koncesję dla Kruszywa SKSM S.A. na wydobywanie metodą odkrywkową kruszywa naturalnego ze złoża „Ińsko”.

11 czerwca 2021 roku Burmistrz Ińska odwołał się decyzji Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego z dnia 25 maja 2021 do Ministra Klimatu i Środowiska w przedmiocie koncesji na wydobywanie metodą odkrywkową kruszywa naturalnego ze złoża „Ińsko” z wnioskiem o wszczęcie z urzędu postępowania w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji z dnia 25 maja 2021. 27 września 2021 roku Minister Klimatu i Środowiska umorzył postępowanie odwoławcze.

Jacek Liwak, burmistrz Ińska

Od lat '80 minionego stulecia w gminie Ińsko, w Storkowie, działa kopalnia.
W ramach pracy kopalni Storkowo funkcjonują obecnie zakłady górnicze: „Ginawa”, położony na terenie gminy Węgorzyno, oraz „Storkowo I pole B”, zlokalizowany w Gminie Ińsko. Oba złoża, położone w otulinie Ińskiego Parku Krajobrazowego i w obszarze Natura 2000 Ostoja Ińska (PLB 320008), są częściowo zawodnione, a ich wydobycie odbywa się przy użyciu ładowarek kołowych, koparek podsiębiernych (Storkowo I pole B) oraz pogłębiarki ssącej-refulera (Ginawa). W latach wcześniejszych eksploatacją objęte były złoża „Storkowo” oraz „Storkowo I pole A”, które zrekultywowano w kierunku leśnym, wodno-rolnym i zagospodarowano. Zakład prowadzi sprzedaż piasków (płukanych, zasypowych), żwirów frakcji: 2-8, 8-16 i 16-32 i mieszanek kruszonych. Piasek z kopalni Storkowo, dzięki swoim właściwościom tj. czystości oraz uziarnieniu, cieszy się ogromnym zainteresowaniem.
INFORMACJE: sksm.com.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto