Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewódzkie obchody 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Brak szacunku rodzi konflikt

Grzegorz Drążek
W Stargardzie były wojewódzkie obchody 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej
W Stargardzie były wojewódzkie obchody 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej Tadeusz Surma
W Stargardzie odbyły się wojewódzkie obchody 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Był pokaz dźwiękowo-świetlny, apel poległych, salwa honorowa.

Dzisiejsze uroczystości odbyły się na międzynarodowym cmentarzu wojennym przy ulicy Reymonta w Stargardzie. Wzięli w nim udział przedstawiciele wojska, organizacji kombatanckich, parlamentarzyści, samorządowcy, duchowni, byli także mieszkańcy Stargardu.

Wojewódzkie obchody osiemdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się o godzinie 4.45. Pora nie była przypadkowa. O tej godzinie osiemdziesiąt lat temu niemieckie wojska zaatakowały Westerplatte w jednym z pierwszych ataków II wojny światowej.

Na początek dzisiejszych uroczystości odbył się pokaz świetlno-muzyczny na cmentarzu wojennym w Stargardzie. Następnie głos zabrali wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc, prezydent Stargardu Rafał Zając i dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Paweł Skubisz.

Wojewoda przypomniał bohaterstwo polskich żołnierzy, o tym, by pamięć o ofiarach przypominała wszystkim do czego prowadzi totalitaryzm, mówił też o tym, że do dzisiaj Polska nie otrzymała należnego jej zadośćuczynienia za straty wojenne.

Prezydent Stargardu mówił m.in. o konieczności dążenia do pokoju, o tym że konflikt jest konsekwencją podziałów między ludźmi i narodami, że jest on wynikiem wynikiem braku wzajemnego szacunku, o tym, że zaczyna się wtedy, gdy silniejszy nie liczy się ze słabszym, mówił o tolerancji, dialogu, poszukiwaniu tego, co łączy i szacunku wobec siebie.

Dyrektor IPN mówił o czasach II wojny światowej, ofiarach nie tylko wśród żołnierzy, ale też ludności cywilnej. O tym, że Polska na pół wieku została pozbawiona możliwości życia w wolnym kraju.

Na cmentarzu wojennym w Stargardzie są groby około 5 tysięcy żołnierzy I i II wojny światowej. Wśród nich jest 61 grobów polskich żołnierzy, uczestników wojny obronnej 1939 roku. Groby te były dzisiaj przepasane biało-czerwonymi szarfami.

Podczas dzisiejszych uroczystości żołnierze na każdym z nich postawili zapalony znicz. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty. Uczynili to symbolicznie na grobie pułkownika Ignacego Maciąga, uczestnika kampanii wrześniowej, odznaczonego Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Podczas uroczystości na międzynarodowym cmentarzu wojennym w Stargardzie odczytany został apel poległych, odśpiewano hymn narodowy, była salwa honorowa, modlitwa. Organizatorzy wydarzenia udali się później na cmentarz przy ulicy Kościuszki w Stargardzie, gdzie złożone zostały kwiaty na grobie westerplatczyka Jana Wojtowicza.

Posłuchaj co powiedział Rafał Zając, prezydent Stargardu:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto