Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WYWIAD. Obowiązek świadczeń rzeczowych w razie mobilizacji i w czasie wojny

Emila Chanczewska
Ppłk Marek Konieczny, szef Wojskowej Komendy Uzupełnień w Stargardzie.
Ppłk Marek Konieczny, szef Wojskowej Komendy Uzupełnień w Stargardzie.
Rozmowa z ppłk Markiem Koniecznym, wojskowym komendantem uzupełnień w Stargardzie.

- Z jakiego powodu w Stargardzie są wszczynane przez urząd miejski, na pana wniosek, postępowania administracyjne w sprawie nałożenia obowiązku świadczenia rzeczowego w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny?
- Jednym z zadań Wojskowej Komendy Uzupełnień jest zapewnienie jednostkom Sił Zbrojnych oraz jednostkom organizacyjnym wykonującym zadania na potrzeby obrony państwa uzupełnienia potrzeb etatowych, a także zapewnienie uzupełnienia potrzeb doraźnych na czas mobilizacji i czas wojny. To proces ciągły, realizowany bez przerwy, również obecnie, w czasie pokoju. Sprawy związane z nakładaniem świadczeń rzeczowych są wszczynane i prowadzone przez organy samorządu terytorialnego.

- Jakie rzeczy podlegają temu obowiązkowi?
- Przedmiotem świadczenia mogą być nieruchomości i rzeczy ruchome. W szczególności pojazdy, przyczepy, naczepy, maszyny oraz materiały budowlane, paliwa, smary, oleje, materiały energetyczne, a także produkty spożywcze i pasze.

- Swoje rzeczy udostępnia się za darmo?
- Udostępnienie nie jest darmowe, o czym nie wszyscy świadczeniodawcy wiedzą. Posiadaczom udostępniającym przedmioty, z chwilą zakończenia wykonywania tych świadczeń, wypłaca się ryczałt za każdą dobę ich wykorzystania.

- Jakie prawa i obowiązki mają właściciele rzeczy?
- Na posiadaczach, którym doręczono w czasie pokoju decyzję o przeznaczeniu nieruchomości lub rzeczy ruchomej na cele świadczeń rzeczowych wykonywanych w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, przede wszystkim spoczywa obowiązek udostępnienia nieruchomości w określonym czasie lub dostarczenia rzeczy ruchomej do miejsca i w czasie określonym w decyzji. Zainteresowani w pierwszej kolejności powinni zapoznać się z otrzymaną decyzją administracyjną, w drugiej kolejności z dokumentami normatywnymi. W razie dalszych wątpliwości co do swoich praw lub obowiązków powinni zwrócić się do organu wydającego decyzję lub właściwej dla ich siedziby WKU, gdzie na pewno otrzymają odpowiedź.

Rozmawiała Emilia Chanczewska
[email protected]

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto