Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WYWIAD. Trzeba znać przeszłość, by nie popełniać błędów

Emila Chanczewska
Fot. Joanna Lebioda
Rozmowa z dr Pawłem Więckowskim, historykiem z Akademii Sztuki Wojennej.

- Razem z pasjonatką historii Anną Pawlak z Dolic przygotowują państwo książkę "Na Dzikim Zachodzie. Pierwsze lata polskości na ziemi stargardzkiej we wspomnieniach polskich osadników. 1945-1948". Skąd pomysł?

- Spisanie historii od bezpośrednich świadków, których jest coraz mniej, jak w tych latach żyli, co przeżywali, jak wyglądały te ziemie, będzie lekcją dla młodych pokoleń. Jestem wykładowcą w Instytucie Historii Wojskowej Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie i na pierwszych zajęciach mówię swoim słuchaczom, że mają niebywałe szczęście, bo urodzili się we względnie spokojnych i bezpiecznych czasach, a z drugiej strony mają możliwość obcowania ze świadkami historii, np. żołnierzami AK, czy powstańcami z Warszawy. Wystarczy porozmawiać z kimś starszym z rodziny, by dowiedzieć się pasjonujących historii, których czasem próżno szukać w podręcznikach. Chcąc budować przyszłość, musimy znać przeszłość, by nie popełniać tych samych błędów.

- Pierwsze wspomnienia są już zebrane.

- Tak, udało nam się przeprowadzić kilka długich wywiadów. Przeniosły nas w czasie i przestrzeni. Osoby te mają niesamowity dar opowiadania, słuchacze widzą to, o czym mówią. Mnie jest najszybciej dotrzeć do mieszkańców gminy Kobylanka skąd jestem, Annie - gminy Dolice. Zależy nam, by w książce wspomnieniami podzieliło się po kilka osób z każdej gminy powiatu stargardzkiego.

- W jaki sposób świadkowie historii mogą przekazać swoje wspomnienia?

- Epidemia koronawirusa powoduje, że nie możemy już niestety spotykać się osobiście. Bardzo prosimy o rozmowy telefoniczne (mój numer 696 776 297, Anny 664 924 663). Do członków rodzin świadków zwracamy się z prośbą o pomoc w spisaniu wspomnień i przesłaniu ich mailem na adres [email protected]. Wszystkie zostaną zweryfikowane z historycznego punktu widzenia i zacytowane. Prosimy także o udostępnianie dokumentów, kronik, zdjęć - zwłaszcza wykonanych na podstargardzkich wsiach, by można było je porównać ze stanem obecnym.

- Kiedy książka zostanie wydana?

- Plany są takie, że do końca marca przyszłego roku zbierzemy wspomnienia, a Akademia Sztuki Wojennej wyda książkę z nimi latem 2021 roku. Czy się uda, czas pokaże.

Rozmawiała Emilia Chanczewska

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto