WYWIAD. Zainteresowanie służbą w policji jest coraz większe. W Stargardzie zostało tylko 7 wakatów

Emila Chanczewska
Fot. KPP Stargard
Rozmowa z podkomisarzem Krzysztofem Wojsznarowiczem, oficerem prasowym z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie.

W tym roku w szeregi KPP Stargard wstąpiło około 30 nowych policjantów. Ile jest jeszcze wolnych wakatów? Czym zachęcacie do służby?
- Od stycznia 2020 roku do chwili obecnej w nasze szeregi w wojiewództwie zachodniopomorskim wstąpiło 247 osób. 31 z nich po ukończeniu kursu podstawowego oraz adaptacji zawodowej służbę pełnić będzie w stargardzkiej Policji. Do Zespołu Kadr i Szkolenia KPP w Stargardzie wpłynęło łącznie 112 podań o przyjęcie do służby. Zainteresowanie naszą służbą jest coraz większe, co przekłada się na ilość wolnych wakatów stargardzkiej komendy, których na chwilę obecną mamy tylko 7. Nie oznacza to jednak rezygnacji z dalszych przyjęć ponieważ musimy pamiętać o tym, że zapewne po nowym roku kilku policjantów odejdzie na emeryturę. Kolejne przyjęcia planowane jest jeszcze w tym roku na dzień 30 grudnia 2020 roku. W dalszym ciągu trwa opracowywanie kolejnych osób, które niebawem zasilą szeregi Policji.

Jakie są zarobki w policji?
- Zostając policjantem zyskujemy stabilne zatrudnienie i wynagrodzenie. Uposażenie policjantów od stycznia 2020 roku przedstawia się następująco :
- kursant (podczas kursku podstawowego) – 2740 zł netto + dodatek za wysługę lat,
- policjant (po ukończeniu kursu podstawowego) 3620 zł netto + dodatek za wysługę lat.
Osoby, które nie ukończyły 26 roku życia: - kursant (podczas kursu podstawowego) – 2960 zł netto + dodatek za wysługę lat, - policjant (po ukończeniu kursu podstawowego) - 3940 zł netto + dodatek za wysługę lat.
Ponadto zostając policjantem zyskujemy atrakcyjną i ciekawą pracę, precyzyjny system wynagrodzeń (m.in. równoważnik za umundurowanie, 13 pensję), stabilny system socjalny (m.in. zwrot kosztów dojazdu do służby, równoważnik za brak lokalu mieszkalnego, dofinansowania do wypoczynku dla funkcjonariusza i członków jego rodziny), możliwość rozwoju zawodowego, zróżnicowany system szkoleń i co chyba najważniejsze nabycie praw emerytalnych po 25 latach służby.

Jak należy przygotować się do zostania policjantem?
- Podczas rekrutacji przechodzimy kolejno etapy postępowania kwalifikacyjnego, które zaczynamy od złożenia stosownych dokumentów.
Drugim etapem jest test wiedzy. Test sprawdza poziom wiedzy kandydata z zakresu funkcjonowania Policji. Przeprowadzany jest w Szkole Policji lub Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Test ma charakter rankingowy. Przykładowa baza pytań oraz wykaz aktów prawnych umieszczona jest na stronie internetowej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie www.wspol.edu.pl/g/dobor-do-policji.

Kolejnym etapem jest test sprawności fizycznej. Test polega na pokonaniu toru przeszkód w określonym czasie. Test ma na celu sprawdzenie szybkości, zwinności, siły i motoryki kandydata. Jest przeprowadzany w Szkole Policji lub Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Test zostaje zaliczony, jeśli kandydat uzyska czas określony jako minimalny wynoszący 1 min 41 s. Film instruktażowy przedstawiający test sprawności jest dostępny na stronie www.praca.policja.pl/pwp/rekrutacja/38731,Test-sprawnosci-fizycznej.html. Kandydat, który uzyska negatywny wynik z testu sprawności fizycznej, może ponownie ubiegać się o przyjęcie do służby w Policji po upływie 2 miesięcy od dnia egzaminu.

Jest możliwość, by kandydaci do służby przygotowali się do testów sprawnościowych?
- Istnieje możliwość sprawdzenia swojej kondycji i skorzystania z toru przeszkód. Kandydaci do służby w Policji chcący przygotować się do testu sprawności fizycznej i przystąpić do pokonania toru, mają taką możliwość w każdy poniedziałek w godz. 10:15-13:00 w hali sportowej Szczecińskiego Domu Sportu (SDS) ul. Wąska 16.

Chęć udziału w zajęciach musimy potwierdzić w Zespole Doboru i Rezerwy Kadrowej KWP w Szczecinie z kilkudniowym wyprzedzeniem telefonicznie pod numerem 47 78 11 235 lub pocztą e-mail dobor@sc.policja.gov.pl - ilość miejsc ograniczona. Pamiętajmy, że na hali obowiązuje obuwie zmienne nie pozostawiające czarnych śladów.

Jak sprawdzana jest kondycja psychiczna kandydatów do służby?
- Kolejny etap to test psychologiczny, który bada predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydata. Do testu przystępuje kandydat, który uzyskał pozytywny wynik z testu sprawności fizycznej. Test przeprowadzany jest przez psychologa. Jest przeprowadzany metodami badawczymi takimi jak test, kwestionariusz, wywiad, obserwacja. Pozytywny wynik testu zachowuje ważność przez 24 miesiące. Kandydat, który uzyska negatywny wynik z testu psychologicznego, może ponownie ubiegać się o przyjęcie do służby w Policji po upływie 10 miesięcy od dnia egzaminu.

Jakie są kolejne etapy rekrutacji?
- Po teście jest pora na rozmowę kwalifikacyjną mającą na celu poznanie kandydata do służby w Policji i ocenę jego społecznych postaw wobec ludzi, jego motywację do podjęcia służby w Policji, a także ocenę jego umiejętności w zakresie skutecznego komunikowania się z innymi osobami. Kandydat zalicza ten etap postępowania kwalifikacyjnego jeśli uzyska od 36 do 60 punktów.

Kolejnym etapem jest komisja lekarska. Celem tego etapu postępowania kwalifikacyjnego jest ustalenie przez komisję lekarską (podległą ministrowi właściwemu ds. wewnętrznych) zdolności fizycznej i psychicznej kandydata do służby w Policji. Kandydat poddany zostaje specjalistycznym badaniom lekarskim.

Ostatnim etapem w postępowaniu kwalifikacyjnym jest postępowanie sprawdzające określone w przepisach o ochronie informacji niejawnych. Postępowanie sprawdzające tak na prawdę rozpoczyna się w chwili złożenia przez kandydata wypełnionej ankiety bezpieczeństwa osobowego. Postępowanie ma na celu ustalenie czy kandydat może uzyskać dostęp do informacji niejawnych, potwierdzony „poświadczeniem bezpieczeństwa”. Kandydaci są informowani o terminie i miejscu złożenia wypełnionej ankiety bezpieczeństwa osobowego.

Co dalej z zakwalifikowanymi kandydatami na policjantów?
- Osoby, które pozytywnie przeszły poszczególne wymienione etapy zostają policjantami. Przed nimi kurs podstawowy, który w obecnej sytuacji trwa 64 dni szkoleniowe. Kurs odbywa się w szkołach Policji w Słupsku, Pile oraz Szczytnie w systemie dwóch zjazdów stacjonarnych oraz tygodniowej przerwy. Po ukończeniu kursu młodzi stażem funkcjonariusze odbywają adaptację zawodową. Są to 63 służby, które pełnione są na terenie Warszawy.

Gdzie można szukać kompletu informacji na temat wstąpienia do służby, z kim można się kontaktować?
- Wszystkie szczegółowe informacje na temat rekrutacji znajdują się na stronie stargardzkiej Policji stargard.policja.gov.pl w zakładce „Zostań jednym z nas, Zostań policjantem”. Osoby, które chciałyby się dowiedzieć czegoś więcej na temat służby zapraszam do kontaktu z Zespołem Kadr i Szkolenia KPP w Stargardzie pod nr tel 47 78 29 613, lub też bezpośrednio z Oficerem Prasowym KPP w Stargardzie pod nr tel. 47 78 29 667.

Jak bardzo zmieniła się wasza służba podczas pandemii?
- Podczas pandemii skróceniu z 6 miesięcy do 64 dni szkoleniowych uległ kurs podstawowy. Natomiast okres adaptacji zawodowej nie zmienił się to 63 służby, które młodzi funkcjonariusze pełnią na terenie Warszawy.

Oprócz codziennych zadań jakie są realizowane przez policjantów jednym z nowych, z którym musieliśmy się zmierzyć to kontrola osób przebywających na kwarantannie. To ścisła współpraca ze stargardzkim sanepidem. Na chwilę obecną adresów takich mamy ponad 2000.W kontroli tych osób pomagają nam żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Część osób poddanych kwarantannie zainstalowało na swoich smartfonach aplikację „kwarantanna domowa”, która jest dla nas ułatwieniem i usprawnieniem pełnionej służby. Osoby takie nie są przez nas kontrolowane, więc ilość kontroli adresów zmniejsza się.

Natomiast reszta naszych zadań pozostała bez zmian. Obowiązkiem naszym jest dbanie o bezpieczeństwo, porządek i ład publiczny z zachowaniem oczywiście rygorów sanitarnych i obowiązujących obostrzeń. Każdy policjant wyposażony jest w środki dezynfekcji, maseczki. Każdy radiowóz wyposażony jest również w środki dezynfekcji, a także w kombinezony ochronne, które używane są w sytuacjach podjęcia interwencji przez patrol w miejscu, lub w stosunku do osób u których istnieje podejrzenie zarażenia wirusem COVID- 19.

Rozmawiała Emilia Chanczewska

500+. Będzie zmiana okresu rozliczeniowego

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie