Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za utrzymanie domu płacimy jak na Zachodzie, chociaż zarabiamy mniej. Domowy budżet cierpi przez pandemię

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Koszty utrzymania wzrosły podczas pandemii, m.in. z powodu remontów oraz rosnących kosztów energii elektrycznej.
Koszty utrzymania wzrosły podczas pandemii, m.in. z powodu remontów oraz rosnących kosztów energii elektrycznej. 123RF.com
Aż 25 proc. kwoty, którą co miesiąc wydajemy, to koszt utrzymania i wyposażenia domu. To jeden z gorszych wyników w Europie.

Za utrzymanie domu płacimy dziś więcej niż przed pandemią. Jak podaje Eurostat, wydajemy na ten cel prawie tyle, co Belgowie i Holendrzy, a do tego więcej niż m.in. Francuzi i Włosi, choć zarabiamy mniej niż mieszkańcy tych państw. Wydatki takie jak czynsz najmu, opłaty na rzecz spółdzielni, media, wywóz odpadów oraz remonty pochłaniają co czwartą złotówkę znikającą z naszego portfela.

Utrzymanie domu droższe przez pandemię

Eksperci HRE Investments przyjrzeli się danym Eurostatu za rok 2020. Okazuje się, że przed pandemią koszty utrzymania mieszkania czy domu utrzymywały się w Polsce na dość stabilnym poziomie, jednak w ubiegłym roku gwałtownie poszły w górę. Przeciętna rodzina wydaje dziś na ten cel już ponad 1000 zł miesięcznie. Można wskazać kilka przyczyn tej zmiany:

  • wzrost cen energii elektrycznej,
  • wzrost opłat za wywóz śmieci,
  • droższe usługi kanalizacyjne i dostarczanie wody,
  • droższe usługi związane z prowadzeniem domu,
  • przeprowadzane podczas lockdownów remonty i zmiany aranżacji mieszkań.
koszty utrzymania domu mieszkania
Udział kosztów utrzymania domu w ogólnych wydatkach w Polsce i w Europie. HRE Investments

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na koszty remontów, które według ekspertów wzrosły w czasie pandemii nawet o kilkanaście procent. Zainteresowanie usługami remontowymi od miesięcy utrzymuje się na wysokim poziomie, a do fachowców ustawiają się kilkumiesięczne kolejki.

Koszty utrzymania jak na Zachodzie

Jak podaje Eurostat, pod względem kosztów utrzymania mieszkania czy domu Polacy znaleźli się w gronie europejskich „bogaczy”. W krajach takich jak Finlandia, Holandia, Belgia, Szwajcaria, Dania i Polska kwoty wydawane na utrzymanie i wyposażenie domu stanowią od 25 do 32 proc. wszystkich wydatków. Ten ostatni, najwyższy wynik odnotowano w Niemczech.

Co ciekawe, w różnych krajach można wskazać różne przyczyny wysokich opłat. Przykładowo w krajach południa Europy wyjątkowo duże są koszty energii. Z kolei w bogatszych krajach zachodnich takich jak Finlandia, Dania czy Niemcy bardzo drogi jest najem (a trzeba pamiętać, że mieszkania wynajmuje tam większa część społeczeństwa niż w Polsce).

koszty utrzymania domu mieszkania
Udział kosztów utrzymania domu w ogólnych wydatkach w poszczególnych krajach. HRE Investments

Wyjątkowo niskimi kosztami utrzymania mieszkania czy domu mogą pochwalić się Grecja i Cypr (mniej niż 15 proc. ogółu wydatków). To w dużej mierze zasługa ciepłego klimatu, który pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu. W obu krajach dość rzadko przeprowadza się też remonty.

[QUIZ] Czy potrafisz inwestować w nieruchomości

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Za utrzymanie domu płacimy jak na Zachodzie, chociaż zarabiamy mniej. Domowy budżet cierpi przez pandemię - RegioDom.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto