MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zalewane skrzyżowanie. Próbują to powstrzymać ZDJĘCIA

Grzegorz Drążek
Ruszyły prace, które mają rozwiązać problem kłopotliwej studzienki u zbiegu ulic Piłsudskiego i Konopnickiej. Miejska spółka liczy, że skończy się zalewanie skrzyżowania w śródmieściu Stargardu.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Stargardzie rozpoczęło prtace, które mają zapobiec dalszemu zalewaniu skrzyżowania ulic Piłsudskiego i Konopnickeij w śrómieściu Stargardu. Przy większych opadach deszczu, studzienka na środku skrzyżowania wybija wodę, a ta zalewa jezdnie i chodniki. Wiele razy już tak się działo. Wybija też studzienka obok, na ul. Piłsudskiego.

Pisaliśmy kilka miesięcy temu, że pracownicy MPGK są przekonani, że znaleźli przyczynę ciągłego wybijania studzienki na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Konopnickiej w Stargardzie.

- Od strony technicznej udało nam się ustalić przyczynę wybijania studzienki na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Konopnickiej - mówił Piotr Tomczak, prezes MPGK w Stargardzie.

Prawdopodobną przyczyną problemu jest niewielki łącznik między dwoma kanałami biegnącymi pod tym skrzyżowaniem. Obrazuje to przygotowana przez MPGK wizualizacja, którą pokazujemy w galerii zdjęć.

ZOBACZ TEŻ

Stargard znowu zalany

Stargard tonie. Całe miasto znowu zalane

Patrząc od strony wiaduktu przy ulicy Konopnickiej, po lewej stronie biegnie kanał, którym płyną ścieki z rejonów między innymi osiedli Zachód i Chopina, a z prawej z rejonu m.in. ulicy Dworcowej. Ten drugi łączy się na skrzyżowaniu z kanałem biegnącym od strony ulicy Piłsudskiego, patrząc od centrum. Tuż przed tym połączeniem jest problemowa studzienka.

Tuż za skrzyżowaniem komora kanału po lewej stronie jest połączona niewielkim łącznikiem z kanałem po prawej stronie. Pracownicy MPGK niedawno odkryli ten łącznik. A nie powinno go być. Ktoś jednak przed laty go wykonał. Ścieki płynące pod dużym ciśnieniem lewym kanałem, rozlewają się przez niego do prawego kanału, blokując przepływ ścieków w tym drugim kanale. A to powoduje, że ścieki w kanale po prawej stronie cofają się na skrzyżowanie i wybijają przez studzienkę.

MPGK zdecydowało, że usunie łącznik, przebudowując komorę w ulicy Konopnickiej, na wysokości wieżowca. Prace właśnie się rozpoczęły. Na ulicy Konopnickiej trzeba się liczyć z utrudnieniami w ruchu.

Prace nieprzypadkowo prowadzone są teraz. Kawałek dalej, na drugim odcinku ulicy Konopnickiej, trwa wymiana nawierzchni jezdni i chodników. To inwestycja powiatu, bo droga jest powiatowa. MPGK chciało w tym samym czasie przeprowadzić swoje prace, bo gdyby robiło to po zakończeniu inwestycji powiatu stargardzkiego, to przedłużyłyby się utrudnienia w ruchu w tym rejonie miasta.

Czy po usunięciu zbędnego łącznika problem zalewania skrzyżowania zniknie?

- Na pewno w znacznym stopniu zostanie zminimalizowany - uważa Piotr Tomczak. - Każdy ulewny deszcz, którego objętość będzie większa niż retencja funkcjonującej w naszym mieście sieci kanalizacji ogólnospławnej może powodować zalania i podtopienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto