Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zasłużeni dla Miasta Stargardu. Żołnierz AK oraz nauczyciel i samorządowiec

Grzegorz Drążek
Grzegorz Drążek
Urząd Miejski w Stargardzie
Kolejne dwie osoby otrzymały medale Zasłużony dla Miasta Stargardu. Tytułem tym uhonorowani zostali Antoni Jasiewicz i Adam Kisio. Na liście zasłużonych dla Stargardu jest teraz trzynaście osób

Na ostatniej sesji rady miejskiej w Stargardzie przyznane zostały medale Zasłużony dla Miasta Stargardu.

Otrzymali je Antoni Jasiewicz, żołnierz Armii Krajowej oraz Adam Kisio, nauczyciel i samorządowiec. Odbznaczenia wręczył prezydent Stargardu Rafał Zając.

- Gratuluję tych wyróżnień i dziękuję za wkład obu panów w budowanie - niemalże od nowa - Stargardu na ziemi pozyskanej - mówił Rafał Zając. - My, mieszkańcy miasta, jesteśmy wdzięczni za ich cały trud i poświęcenie. Ten medal jest nadawany dla uhonorowania, ale również po to, by wzorzec Antoniego Jasiewicza i Adama Kisio jasno świecił.

Prezydent Stargardu powiedział także: Takie postawy – pełne godności i szacunku dla drugiego człowieka – powinny być dostrzegane nie tylko w Stargardzie, ale także szerzej. Na przykładzie panów widzimy, jak ważne jest budowanie w zgodzie najpierw własnej rodziny, a później swojej małej ojczyzny. Te wartości muszą być przekazywane młodym pokoleniom. Dziękujemy za właśnie takie postawy i za wkład w budowanie Stargardu po pożodze II wojny światowej.

Informacje stargardzkiego magistratu o odznaczonych osobach:

Antoni Jasiewicz pochodzi z leżącej na Kresach miejscowości Dwojlińce (dziś należącej do Litwy). W 1941 r. zaangażował się w działalność konspiracyjną podczas sowieckiej okupacji Wileńszczyzny. Dwa lata później wstąpił do Armii Krajowej. Do zakończenia II wojny światowej walczył zarówno z niemieckim i sowieckim okupantem. W 1945 r. przybrał nazwisko Adam Jasiński – zmienioną tożsamością posługiwał się aż do 1956 r. Antoni Jasiewicz przybył do Stargardu w 1949 r. W 2005 r. został awansowany przez Ministra Obrony Narodowej z porucznika na kapitana. W wolnej Polsce przez wiele lat inicjował działania upamiętniające żołnierzy niezłomnych, w tym również edukował najmłodsze pokolenia w duchu patriotyzmu.

Adam Kisio urodził się w Radomiu, jednak już w wieku 9 lat przyjechał do Stargardu w ramach akcji przesiedleńczej. W 1954 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 1. Wykładał matematykę, ciesząc się dużym szacunkiem i sympatią wśród uczniów. Adam Kisio łącznie w kilku szkołach przepracował prawie 44 lata, przekazując wiedzę wielu pokoleniom stargardzian. Jednocześnie dał się poznać jako skuteczny samorządowiec – najpierw radny, później przewodniczący Rady Miejskiej, a także przewodniczący Komisji Społecznej Rady Miejskiej. Jego praca i zaangażowanie przyczyniły się do rozwoju Stargardu. Adam Kisio realizował swoje obowiązki z dużą pasją, okazując wsparcie i pomoc mieszkańcom.

Na liście Zasłużonych dla Miasta Stargardu jest trzynaście osób. Są to: Antoni Jasiewicz, Marek Jasiński, Adam Kisio, Andrzej Korzeb, Maria Lisowska, ksiądz Edmund Malich, Kazimierz Nowicki, Edward Olszewski, ksiądz prałat Henryk Ozga, Sławomir Pajor, Zbigniew Petri, Stanisław Preiss, Władysław Wojtakajtis

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto