Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZNTK Stargard na archiwalnych ZDJĘCIACH. Kolejarze i ich zakład. To historia Stargardu

Grzegorz Drążek
Grzegorz Drążek
Fot ze zbiorów Archiwum Państwowego w Szczecinie O/Stargard/zespół 68/315/ ZNTK w Stargardzie Szczecińskim/ sygn. 533
Fot ze zbiorów Archiwum Państwowego w Szczecinie O/Stargard/zespół 68/315/ ZNTK w Stargardzie Szczecińskim/ sygn. 533
Nieistniejące już Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego to znacząca część historii Stargardu. O ich istnieniu świadczą materiały zgromadzone w Archiwum Państwowym w Stargardzie. Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć z kroniki opracowanej przez ostatniego pracownika ZNTK. Fotografie są od lat 40-tych XX wieku do upadku zakładu.

O historii Stargardu świadczą kroniki znajdujące się w zasobach Archiwum Państwowego w Stargardzie. Między innymi kronika Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Przed laty to był największy taki zakład w Polsce. Wśród pracowników utworzonych w roku 1945 ZNTK byli pionierzy Stargardu.

W późniejszych latach to jeden z najprężniej działających stargardzkich zakładów. Wiele stargardzkich rodzin związanych było z ZNTK. Jeśli ktoś sam w tych zakładach nie pracował, to ktoś z bliskich lub znajomych pewnie tak.

Pani Teresa, ostatni pracownik ZNTK

Dzięki kronice ZNTK, która jest w zasobach Archiwum Państwowego w Stargardzie, możemy lepiej poznać historię zakładu, ale i Stargardu. Archiwum Państwowe udostępniło ją nam do publikacji w celu promocji historii Stargardu wśród mieszkańców.

Jedna część kroniki to ZNTK w obiektywie, a druga to wycinki z gazet z lat 1952-2003 dotyczące tego zakładu. Kronikę opracowała Teresa Widła w lipcu 2007 roku. Jak można przeczytać na początku kroniki, pani Teresa to ostatni pracownik ZNTK w Stargardzie.

Kronikę rozpoczyna zdjęcie pierwszych pracowników ZNTK, zrobione w 1945 lub 1946 roku. Całą kronikę opatrzono hasłem "Po ZNTK Stargard zostały już tylko fotografie". A fotografie są z różnych okresów. Są z lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych, osiemdziesiątych, dziewięćdziesiątych XX wieku.

Sklep zakładowy i ośrodek wypoczynkowy

Wśród zamieszczonych w znajdującej się w zbiorach Archiwum Państwowego w Stargardzie zdjęć są takie pokazujące zakład ze środka i z zewnątrz. Są fotografie pracowników. Są zdjęcia wykonane podczas różnych uroczystości, jak choćby z okazji czterdziestolecia zakładu w roku 1985, z Dnia Kobiet na początku lat osiemdziesiątych czy z 40-lecia orkiestry dętej ZNTK Stargard.

Są zdjęcia sklepu zakładowego na terenie ZNTK w Stargardzie, ze sprzedawczyniami i klientami. Są fotografie, na których widać ośrodek wypoczynkowy ZNTK Stargard w nadmorskim Pobierowie. W roku 1964 wykonano fotografie podczas uroczystości pożegnania pracowników przechodzących na emeryturę. A w roku 1985 uwieczniono na zdjęciach spotkanie po latach z byłymi pracownikami, pionierami ZNTK Stargard. Są także fotografie zespołów sportowych tego zakładu.

Interesujące są także wycinki z gazet z różnych okresów, dotyczące działalności ZNTK w Stargardzie. W galerii zdjęć pokazujemy w większości wycinki z Głosu Szczecińskiego, z których można się dowiedzieć, jak ważnym dla Stargardu zakładem były ZNTK i że sam Stargard postrzegany był w Polsce jako miasto kolejarzy.
Wycinki gazet świadczą też o tym, jak prężnie działał klub honorowych dawców krwi w ZNTK w Stargardzie. Są też wycinki Sygnałów Tygodnika Kolejarza. Wycinki z Głosu Szczecińskiego z lutego 2000 roku mówią o likwidacji ZNTK w Stargardzie.

Litery zniknęły, ale jest rondo ZNTK

Jeszcze długo po likwidacji Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego o ich istnieniu świadczyły wielkie litery na dachu dawnego biurowca ZNTK przy ulicy Pierwszej Brygady. Usunięte zostały w 2017 roku podczas termomodernizacji wieżowca. Obecnie jest tam siedziba Stargardzkiej Agencji Rozwoju Lokalnego.

O istnieniu w Stargardzie ZNTK świadczy natomasi dzisiaj rondo u zbiegu ulic Ceglanej i Węgierskiej. Rondo w sąsiedztwie terenów po ZNTK nazwane zostało rondem ZNTK.

Kolejowa historia Stargardu sięga XIX wieku

W Archiwum Państwowym w Stargardzie jest także monografia ZNTK w Stargardzie opracowana przez mgr Jerzego Zajączkowskiego dotycząca działalności zakładu w latach 1945-1982.

- Początek działalności Zakładów przypadł na okres niewoli i pruskiego panowania na Pomorzu Zachodnim - czytamy w monografii Jerzego Zajączkowskiego. - Dążenie Polaków do niepodległości wyrażało się wówczas, między innymi, w staraniach o powiązanie liniami kolejowymi polskich ziem w poszczególnych zaborach. Sprzeciwiało się temu szczególnie państwo pruskie. Linią zbliżającą Pomorze do Wielkopolski była droga żelazna Stargard - Poznań, przy której w 1859 roku powstały warsztaty kolejowe w Stargardzie.

Powstanie tych warsztatów uważa się za początek historii Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Stargardzie. Te powstały w roku 1945, ale ich działalność była kontynuacją tego, co robione było w stargardzkich warsztatach kolejowych od roku 1859.

ZOBACZ TEŻ

Fot ze zbiorów Archiwum Państwowego w Szczecinie O/Stargard/zespół 68/315/ZPDZ Luxpol w Stargardzie Szczecińskim/ sygn. 747

Luxpol Stargard. Budowa zakładu, pierwsi pracownicy, księga ...

Ważne daty (na podstawie monografii Jerzego Zajączkowskiego):

16 sierpnia 1843 - otwarcie ruchu kolejowego na linii Berlin - Szczecin
1846 - przedłużenie linii kolejowej Berlin-Szczecin do Stargardu
10 sierpnia 1848 - oddanie do użytku linii kolejowej Stargard - Poznań
30 maja 1859 - otwarcie warsztatów kolejowych w Stargardzie
18 maja 1945 - powstanie klubu sportowego Błękitni Stargard
17 lipca 1945 - przejęcie ZNTK przez polskie władze i grupę pionierów
20 lipca 1946 - powstanie Kolejowego Klubu Sportowego Ognisko
24 września 1946 - zebranie założycielskie zakładowej orkiestry dętej
czerwiec 1948 - połączenie KS Błękitni i KKS Ognisko
1 kwietnia 1953 - powstanie Zespołu Pracowniczych Ogrodów Działkowych ZNTK
9 marca 1959 - powstanie klubu pływackiego Neptun
6 kwietnia 1960 - powstanie koła PTTK nr 14 przy ZNTK
6 maja 1971 - powstanie zakładowego klubu Honorowych Dawców krwi
18 lipca 1975 - otwarcie Zakładowego Klubu Kultury

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto