ZS 2: Stargardzki ekonomik zwiększa konkurencyjność uczniów na rynku pracy

ZS 2 Stargard
Udostępnij:
Od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2021 roku Zespół Szkół nr 2 realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Konkurencyjni Zawodowcy z Technikum Zawodowego nr 2 w Stargardzie”. Celem tego przedsięwzięcia jest podniesienie jakości kształcenia zawodowego przez dostosowanie form i warunków jego prowadzenia do wymagań rynku pracy oraz wzrost aktywności uczniów w zakresie budowania ścieżki kariery zawodowej.

To projekt o wartości prawie miliona trzystu tysięcy złotych współfinansowany ze środków Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

W projekcie uczestniczy 130 osób zrekrutowanych spośród uczniów Zespołu Szkół nr 2 kształcących się w zawodach: technik ekonomista, technik logistyk, technik informatyk, technik hotelarstwa i technik handlowiec. W okresie od maja do listopada 2021 r. odbywały się kolejne kursy doskonalące umiejętności młodzieży.

Logistycy ukończyli kursy:
Ø Nowoczesne rozwiązania logistyczne sprzyjające rozwojowi miast
Ø Kierowca wózków jezdniowych podnośnikowych z wyłączeniem specjalizowanych.

Uczniowie przystąpili do egzaminu dozorowego przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego w Szczecinie, a po jego zdaniu uzyskali zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi ww. wózków. Zajęcia projektowe organizowane były przez Centrum Edukacyjne Omnibus oraz Centrum Partner ze Stargardu.

Grupa ekonomistów ukończyła kursy:
- ECDL i uzyskała międzynarodowy certyfikat wystawiony przez Fundację Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych,
- Obsługa programu Płatnik,
- Akademia Młodego Księgowego z programem Rewizor GT.

Zajęcia projektowe organizowane były przez Centrum Kształcenia Zawodowego oraz firmę Bajt ze Stargardu.

Grupa hotelarzy ukończyła:
- zewnętrzne certyfikowane szkolenie z zakresu barmana I stopnia. Uczestnicy szkolenia zdali egzamin i uzyskali certyfikaty poświadczające nabycie umiejętności z zakresu obsługi barmańskiej,
- kurs: Tworzenie programów imprez turystycznych.

Zajęcia projektowe organizowane były przez instytucję szkoleniową Event-Bar ze Szczecina.

Grupa informatyków ukończyła kursy:
- „MTA” z zakresu podstawowych koncepcji technologicznych w dziedzinie infrastruktury IT, projektowania baz danych i tworzenia oprogramowania. Uczniowie zdali egzamin i uzyskali międzynarodowy certyfikat wystawiony przez Autoryzowany Ośrodek Egzaminacyjny Certiport,
- „CISCO” oraz Programowanie, tworzenie i administrowanie stronami internetowymi i bazami danych.

Zajęcia projektowe organizowane były przez firmę Bajt ze Stargardu.

Grupa handlowców ukończyła kurs:
Nowoczesne techniki sprzedaży oraz kurs obsługi kas fiskalnych. Zajęcia projektowe organizowane były przez firmę Bajt ze Stargardu.

Od 1 lipca do 31 sierpnia 2021 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w ramach projektu odbywali płatne 150-godzinne staże zawodowe w następujących przedsiębiorstwach:

 • Technik ekonomista Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. w Stargardzie
 • Stargardzkie Centrum Kultury w Stargardzie
 • NOLATO Stargard Sp.z o.o.
 • Technik informatyk Bajt Mateusz Krajewski w Stargardzie
 • Piotras Stolarstwo - Piotr Krzysztofik, Stara Dąbrowa
 • Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Stargardzie
 • BRAVO SERWIS w Stargardzie
 • ROBOBUD w Stargardzie
 • Technik hotelarstwa Hotel Grodzki w Stargardzie PICCOLO Ireneusz Pabian w Stargardzie
 • Technik logistyk Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Stargardzie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Sp. z o.o. w Stargardzie P.H.Metalik Sp. z o.o. w Stargardzie
 • MARCOTRANS Mariusz Książek w Stargardzie
 • PPH TESS Małgorzata i Sławomir Maksymowicz Sp. J w Stargardzie
 • PHU Ksero Serwis Katarzyna Starzyńska w Stargardzie
 • Radiometer Solutions Sp. z o.o. w Stargardzie
 • DELKO ESTA Sp. zo.o. w Stargardzie
 • JAST S.C., Banie
 • Cargotec Poland Sp.z o.o. Kalmar w Stargardzie
 • ITL Spedycja i Transport Sp.z o.o.w Stargardzie
 • Technik handlowiec
 • P.H. „Bartek” Wojciech Głuch w Stargardzie
 • Sp. J. Firma Handlowa Magda Borgul, Dariusz Mościński i spółka w Stargardzie

Opiekunowie stażu we współpracy z nauczycielami Zespołu Szkół nr 2 dokonywali diagnozy kompetencji i kwalifikacji stażysty, a następnie opracowywali program stażu zawierający zadania poszerzające wiedzę i umiejętności ucznia. Celem stażu było podniesienie poziomu dostosowania kompetencji zawodowych uczniów do wymogów rynku pracy i zwiększenie ich zdolności do przyszłego zatrudnienia.

Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 i szkolni opiekunowie poszczególnych grup projektowych dziękują instytucjom szkoleniowym za organizację kursów oraz przedsiębiorcom za aktywny udział w organizacji staży zawodowych i zaangażowanie w działania, które pomogły młodzieży zdobyć dodatkowe kwalifikacje potrzebne na rynku pracy. Podziękowania adresują także do organu prowadzącego – Starostwa Powiatowego – za finansowe wsparcie realizacji przedsięwzięć tak ważnych dla rozwoju stargardzkiej edukacji.

Szkoły wracają częściowo do nauki zdalnej.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie