Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lato z Sydonią w Marianowie. Pokazy rycerskie, wspomnienie o Sydonii von Borck i moc atrakcji dla dzieci

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Zdjęcia: UG Marianowo
W Marianowie odbyło się “Lato z Sydonią” – wydarzenie z wieloletnią tradycją, które tegoroczną edycją wydaje się udowadniać, że gminne festiwale mogą być atrakcyjne również dla odbiorców z innych miejscowości. Jaka historia stoi za tym wydarzeniem i jakie atrakcje oferowało w minioną sobotę?

Sydonia von Borcke, owiana legendą postać historyczna, znana jest jako ostatnia czarownica na polskich ziemiach, skazana na karę śmierci za uprawianie czarów. Jej biografia jest ściśle związana z Marianowem – w późniejszych latach życia Sydonia zamieszkiwała tamtejszy klasztor cysterski. Jej imię do dziś patronuje wielu kulturalnym inicjatywom w gminie – w tym dorocznemu festynowi “Lato z Sydonią”.

Według słów uczestników, “naprawdę duży festiwal to był w poprzednim wieku”. W latach dziewięćdziesiątych impreza miała gromadzić tysiące odwiedzających z całego regionu. Choć na przestrzeni lat skala wydarzenia znacząco zmalała, w tym roku frekwencja kilkukrotnie przebiła tę z ostatnich edycji. Malownicza lokalizacja na plaży nad Jeziorem Marianowskim, nowoczesna oprawa wizualna i atrakcyjny program przyciągnęły zainteresowanych nie tylko z Gminy Marianowo, ale też ze Stargardu, Szczecina i okolic.

Co takiego organizatorzy przygotowali dla uczestników?

Teren wydarzenia podzielony był na pięć stref: Strefę Chilloutu, Historyczną, Wystawców, Dla Dzieci i Sceniczną, a każda z nich oferowała inne atrakcje. W Strefie Chilloutu można było zrelaksować się w cieniu drzew na leżakach, w Strefie Historycznej grupa rekonstrukcyjna prezentowała zwyczaje średniowiecznych wojów. W Strefie Wystawców można było skosztować pysznych wyrobów lokalnych rzemieślników. Strefa Dla Dzieci oferowała nie tylko zabawy – skakanie na dmuchanym zamku, zwiedzanie Domku Baby Jagi i różne animacyjne rozrywki – ale też naukowe warsztaty ze Stargardzkim Centrum Nauki FILARY i kreatywne, z Małgorzatą Dudą. Najwięcej działo się oczywiście na scenie i placu przed nią – tutaj dekorowani byli sportowcy, którzy zajęli miejsca na podium w odbywających się tego dnia zawodach; tu można było podziwiać występy taneczne, posłuchać prelekcji i obejrzeć inscenizację walk rycerskich, a nieco dalej, na plaży – pokaz tańca z ogniem. Wieczorem imprezę taneczną rozkręcił zespół Szósty Bieg, a po zmroku trwała dalej, prowadzona przez DJ-a.

Z wielkim zainteresowaniem spotkało się zwiedzanie wspomnianego wcześniej kompleksu klasztornego z przewodniczką Małgorzatą Dudą. O lokalnej historii z fascynacją słuchało ponad 300 osób – z trudem pomieściły się wewnątrz kościoła!

Nie brakowało więc punktów programu dla osób w każdym wieku. Jeśli natomiast ktoś chciał oddalić się od festiwalowego gwaru, mógł przespacerować się molo i z perspektywy jeziora podziwiać rozświetlony teren imprezy.

Organizatorzy nie ukrywają zadowolenia z pozytywnego odbioru wydarzenia i już dziś zapewniają, że przyszłoroczna edycja będzie równie huczna.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto