Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Dolicach powstaje skansen cmentarzy w postaci kurhanów i odtworzonego dawnego grobowca megalitycznego oraz miejsce na ognisko

Emilia Chanczewska
Emilia Chanczewska
Fot. Gminne Centrum Kultury w Dolicach
W ramach projektu „Budowa trasy megalitycznej - Wrota Czasu” na Wiśniowej Polanie w Dolicach budowany jest megalityczny grobowiec oraz drewniana wiata i miejsce na ognisko.

- Na „Wiśniowej Polanie” w Dolicach zwanej też potocznie „Ryś” rozpoczęto realizację zadania pn.: „Budowa grobowca megalitycznego z przeznaczeniem na cele edukacyjne
oraz wiaty na ognisko stanowiącej urządzenie turystyczne, dz. nr 1484 obręb Dolice, Gmina Dolice” - informuje Gminne Centrum Kultury w Dolicach. - W ramach projektu „Budowa trasy megalitycznej - Wrota Czasu”. Operacja realizowana w ramach pod działania 5.4 Rozwój ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej lub kulturalnej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Zadanie jest realizowane przez Stowarzyszenie „WIR” Wiejska Inicjatywa Rozwoju oraz Stowarzyszenie Lider Pojezierza.

O projekcie:

Celem projektu jest stworzenie innowacyjnej oferty turystyczno-dykatycznej wykorzystującej dziedzictwo historyczne obszaru związane z budowlami megalitycznymi z epoki neolitu, tj. V-II tysiąclecie p.n.e. W powiecie stargardzkim, pyrzyckim, choszczeńskim zachowały się najliczniejsze w województwie zachodniopomorskim cmentarzyska pojedyncze lub skupione z tego okresu. Wiele tych cmentarzysk zostało zniszczone na przestrzeni wieków, ale kilka zostało zbadanych przez archeologów, miedzy innymi w gminie Dolice.

Dzięki temu wzrosła wiedza historyczna na ich temat. Ziemie pomorskie epoki neolitu zamieszkiwały w tym czasie głównie społeczności grupy wschodniej kultury pucharów lejkowatych, zajmującej również obszary położone dalej na południowy wschód i południe w aktualnych granicach Polski. Okoliczne tereny były także zasiedlone w epoce brązu, czego świadectwem są zachowane w kilku miejscach cmentarzyska kurhanowe kultury łużyckiej (największe w pobliżu Mogilicy).

Jest to projekt innowacyjny na skalę kraju, dlatego że wykorzystano zasoby historyczne w sposób nowatorski. Zaprezentowany będzie skansen pochówków w postaci grobu megalitycznego z komorą grzebalną i kurhanów. Pokazane, jak prawdopodobnie wyglądał ówczesny człowiek, jak mieszkał, jakie miał narzędzia, które służyły mu do prac codziennych w sposób obrazowy, namacalny, interesujący dla wszystkich i nie spotykany nigdzie więcej w Polsce.

Projekt ten dedykowany jest także najmłodszym mieszkańcom województwa. Lekcje historii w oparciu o nasz projekt będą zdecydowanie ciekawsze niż tylko wiedza książkowa. Projekt współpracy jest projektem inwestycyjnym obejmującym trzy atrakcje w trzech miejscowościach, które można zwiedzić rowerem, samochodem lub pieszo.

W Dolicach powstanie skansen cmentarzy w postaci kurhanów i odtworzonego dawnego grobowca megalitycznego z pochówkiem. Mieszkańcy obszaru i turyści będą mogli poznać najdawniejszą historię tych ziem, a także skorzystać z infrastruktury rekreacyjnej - wiaty ogniskowej.

Kolejne przystanki trasy megalitycznej znaleźć się mają w Przelewicach (powiat pyrzycki) oraz w Sułkowie (powiat choszczeński).

ZOBACZ TEŻ: W gminie Dolice występują megality. Co to takiego? Wyjaśniamy!

Powiat stargardzki. W gminie Dolice występują megality. Co t...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto