Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Baterie ze Stargardu. Nowy inwestor w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Zdjęcie: egekimyatr/Instagram
W Stargardzie, turecka firma Ege Kimya wybuduje fabrykę, w której będą wytwarzane materiały do produkcji baterii do samochodów elektrycznych. Ege Kimya kupiła 11 hektarów ziemi w PPNT. W zakładzie w Stargardzie mają być wytwarzane sole niklu i kobaltu potrzebne przy produkcji baterii do samochodów osobowych. Ege Kimya ma zainwestować w Stargardzie blisko 140 milionów złotych.

W pierwszej fazie Ege Kimya zajmie część zakupionego terenu. W kolejnych latach zamierza się rozbudowywać. Produkcja w Stargardzie ma ruszyć już w połowie 2024 r. Firma z 65-letnim doświadczeniem to dostawca składników do ponad 10 sektorów przemysłu. Dostarczane materiały są wykorzystywane m.in. przy produkcji ceramiki, farb, detergentów, opon i katalizatorów. Ege Kimya jest partnerem wielu międzynarodowych koncernów: Evonik, Albemarle Catalysts czy Euclid Chemical.

Kolejny raz oferta, którą stworzyliśmy, spotkała się z uznaniem międzynarodowego koncernu - – mówi prezydent Stargardu Rafał Zając. To dobra wiadomość, zwłaszcza że Ege Kimya po raz pierwszy inwestuje poza Turcją. Ze Stargardu na rynek europejski powędrują składniki przyczyniające się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Poza tym zyskamy kolejne miejsca pracy i wpływy do budżetu miasta z podatków.

W nowej firmie w Stargardzie prowadzone będą też prace badawczo-rozwojowe. Z powstających w PPNT rozwiązań mają korzystać europejskie koncerny samochodowe i producenci baterii, dążąc do istotnego obniżania emisji gazów cieplarnianych. Sama fabryka planuje wykorzystywać bezemisyjne technologie i odnawialne źródła energii.

Zdecydowaliśmy się na inwestycję w północno-zachodniej Polsce przede wszystkim ze względu na bliskość potencjalnych klientów – mówi Erez Navaro, Członek Zarządu Ege Kimya. Dodatkowymi argumentami przemawiającymi na korzyść Stargardu była dostępność mediów umożliwiających zaawansowaną produkcję chemiczną, dostęp do linii kolejowej, drogi szybkiego ruchu oraz bliskość portu w Świnoujściu. Nasza fabryka w Polsce dzięki lokalizacji oraz wykorzystaniu zielonych źródeł energii pozwoli na zminimalizowanie śladu węglowego samochodów elektrycznych produkowanych w Europie .

Fabryka wykorzystywać będzie bezemisyjne technologie produkcji będące wynikiem wieloletnich prac badawczo-rozwojowych. Energia potrzebna do funkcjonowania zakładu pochodzić będzie z odnawialnych źródeł. W Stargardzie prowadzona będzie również działalność badawcza.

Dzięki lokalizacji fabryki w Polsce europejskie koncerny samochodowe i producenci baterii będą mogli istotnie obniżyć ślad węglowy swojej produkcji. Już w chwili obecnej Ege Kimya prowadzi zaawansowane rozmowy na temat dostaw ze stargardzkiej fabryki zarówno do klientów z branży samochodowej, producentów baterii, jak i do globalnych firm tradingowych.

Dynamiczny rozwój sektora samochodów elektrycznych w Europie nie będzie możliwy bez wydajnych baterii i wysokiej jakości komponentów do ich produkcji. Według Bloomberg New Energy Finance, Polska już dzisiaj zajmuje pierwsze miejsce w Europie wśród państw zaangażowanych w budowę europejskiego łańcucha wartości sektora bateryjnego. Dzięki inwestycji w Stargardzie będzie mogła te rolę wzmocnić – podkreśla Artur Osuchowski, członek Zarządu Ege Kimya w Polsce

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto